Döner gün boyu yediğinize bedel

Döner gün boyu yediğinize bedel

İngiltere'de yapılan araştırmalarda dönerin içerdiği yüksek kaloriye dikkat çekerken, günde sadece bir tane yenmesinin bir kadının bir günde alması gereken kalori miktarına eşit olduğuna dikkat çekildi

İngiliz basınında araştırmaya yönelik çıkan haberlerin birçoğunda dönerin sağlıksız oluşuna dikkat çekilirken, Daily Mail gazetesi aslında günde bir kere yiyenlerin bu duruma pek dikkat etmediklerini vurguladı. Daily Mail, araştırma da kebapların birçok farklı hayvanın etinden yapıldığı, ancak bazı kebapların helal olduğu söylenmesine rağmen içinde domuz eti bulunduğu sonucunun çıktığını aktardı. Gazetede, araştırmada kebabın günlük alınması gereken tuzun yüzde 98'ini ve yaklaşık bin kalori içerdiğinin ortaya çıktığını yazdı.

Bu arada Kuzey Londra'da aralarında toplumun her tabakasından müşterisi olan meşhur The Best Turkish Kebab sahibi İsmail Demir, araştırmanın gerçekleri yansıtıp yansıtmadığını bilmediğini ancak dönerin sağlığa herhangi bir zararının olabileceği görüşüne katılmadığını söyledi. On yıllardır Londra'da olduklarını ve kebap sattıklarını söyleyen Demir, özellikle İngiliz halkının döner kebabı çok sevdiğini ve şu ana kadar da hiç birinin sağlığına zararının tespit edilmediğini anlattı. İsmail Demir, bu araştırmanın Londra'da ve Avrupa'da bulunan binlerce kebap iş yerlerini de etkilemeyeceğine inandığını söyledi.

Kaynak:Haber Kaynağı