DSP Genel Başkanı Aksakal ve basın toplantısı.

DSP Genel Başkanı Aksakal ve basın toplantısı.

"Asgari ücretin 8 bin 800 ile 9 bin 300 lira aralığında kararlaştırılmasının uygun olacağını düşünüyoruz"

ANKARA (AA) - Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Önder Aksakal, asgari ücret belirlenirken sadece enflasyon rakamları değil, hayat pahalılığı artışlarının da dikkate alınması gerektiğini belirterek "Buna göre de asgari ücretin 8 bin 800 ile 9 bin 300 lira aralığında kararlaştırılmasının uygun olacağını düşünüyoruz." dedi.

Aksakal, parti genel merkezinde düzenlediği haftalık basın toplantısında gündemi değerlendirdi.

Kesintisiz sürdürülen terörle mücadelede şehit olan Komando Binbaşı Mehmet Duman'a rahmet dileyen Aksakal, artık "Pençe-Bataklık Harekatı"nın derhal planlanmasını ve başlatılmasını istedi.

Basın yayın organlarındaki, bir kız çocuğunun erken yaşta evlendirildiği yönündeki haberleri hatırlatan Aksakal, "Telaffuz ederken bile tüylerim diken diken oluyor. Allah sizin belanızı versin. Buradan İçişleri Bakanına, Adalet Bakanına ve Diyanet İşleri Başkanına açıkça çağrı yapıyorum, bu ahlaksız din bezirganı ve suç ortakları hak ettikleri en ağır cezaya çarptırılmadıkça sizlerin de huzuru mahşerde yeriniz olmayacaktır." diye konuştu.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu çalışmalarını da değerlendiren Önder Aksakal, Türk-İş'in, bu yılın Kasım ayı verilerine göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırının 7 bin 785 lira, yoksulluk sınırının ise 25 bin 365 lira seviyesine çıktığını anımsattı. Bunun ürkütücü bir manzara olduğunu söyleyen DSP Genel Başkanı Aksakal, şunları kaydetti:

"Asgari ücret belirlenirken sadece enflasyon rakamları değil, hayat pahalılığı artışları da dikkate alınmalıdır. Buna göre de Demokratik Sol Parti olarak asgari ücretin 8 bin 800 ile 9 bin 300 lira aralığında kararlaştırılmasının uygun olacağını düşündüğümüzü açıkça ifade etmek isterim ama bu arada işverenin de eli rahatlatılmalıdır. Mesela, SGK priminin ve tazminat priminin yüzde 40-50 oranında daha az ödenmesi gündeme getirilebilir. Bu bizim önerimizdir."

- CHP'nin vizyon belgesine eleştiri

Aksakal, CHP'nin açıkladığı vizyon belgesini de "2023 seçimlerinde 13'üncü Cumhurbaşkanlığı hedefini güçlü bir şekilde ortaya koyan bir siyasi iradenin halktan uzak bir formatta, sadece ilgili akademik çevrelere ve elit kesime hitap ettiği bir program izledik. Halkın anlayabildiği, daha önceden söylenmemiş tek bir vaat, tek bir hedef yoktu." şeklinde eleştirdi.

DSP Genel Başkanı Aksakal, Yunanistan'ın Ege'de yarattığı sorunlarla diplomatik ortamın ısınmasına katkı koyduğunu, bunun akılcı bir strateji olmadığını da ifade ederek şunları kaydetti:

"Buradan Yunanistan'a seslenmek isterim, küresel emperyalist sistemin göz önündeki yönetmeni Amerika'ya fazla güvenmeyin. Bakın, düne kadar F16 satışının engelleneceği konusunda size umut verdiler ama bugün vazgeçtiler. Onların ipiyle kuyuya inerseniz kuyuda kalırsınız. Size ve özellikle sizi gaza getirenlere, Türkiye Dışişleri Bakanının uyarısının dikkate alınmasını şiddetle tavsiye ederim."

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.