Dünya basını: PKK'nın bitişi başladı

Dünya basını: PKK'nın bitişi başladı

Kuzey Irak'tan gelen 34 PKK'lının teslim olması dünya basınında da yankı buldu. Alman Tagesspiegel gazetesi olayı, "PKK'nın bitişinin başlangıcı" olarak duyurdu.

34 PKK’lının geçtiğimiz Pazartesi günü teslim olması, Türkiye’deki gazetelerin manşetlerindeydi ve televizyonlarda günün hatta haftanın konusuydu. Ancak sadece Türk basını değil, yabancı basın da konuya yoğun ilgi gösterdi ve sadece haber değil yorum-analizlerle de konuyu ele aldı.

Alman Tagesspiegel gazetesi haberi, “PKK’nın bitişinin başlangıcı” başlığıyla duyurdu.

Gazetenin İstanbul’daki temsilcisi Thomas Seibert tarafından kaleme alınan makalede: “3 düzine insan bile değil bahsettiğimiz… Hele 40 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği ve 25 senedir süren bir çatışma olduğu gözönüne alınırsa bu rakam hiçbir şey… Ama yine de 34 Kürt’ün gelişi Türkiye’de potansiyel tarihi bir olay gibi kutlanıyor. Hükümet ve medya, bu geri dönüşün daha büyük geri dönüşlerin habercisi olmasını ve PKK’nın silahlı çatışmaları bitirmesinin başlangıcı olmasını umuyor. Teslim olan PKK’lılar ise Abdullah Öcalan’ın çağrısını dinleyerek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan Kürt sorunun çözümüne dair reform sürecine katılıyorlar. 10 sene önce de benzer bir girişim yaşanmış ama etkisiz olmuştu. Birçok gözlemci bu kez farklı olacağından emin." ifadelerini kullanıyor.

TESLİMİYET Mİ, DEĞİL Mİ?

BBC konuyla ilgili haberinde, Ankara’nın bu olayı “teslim olma” olarak adlandırdığını, ancak PKK’nın teslimiyet olmadığı, hükümetin yeni yaklaşımını denemek amacıyla hesaplanarak atılmış sembolik bir adım olduığu konusunda ısrar ettiğini yazdı.

Haberde BBC’nin İstanbul muhabiri Jonathan Head’in şu yorumları yer buldu:

“34 Kürt teslim olduklarını ve PKK ile ilişkilerini kestiklerini söyleyebilir ve o zaman çok az bir ihtimalle adli kovuşturma ile karşılaşırlardı. Ama bunun yerine PKK lideri Abdullah Öcalan’ın emirleri doğrultusunda hareket ettiklerini vurguladılar. Şimdi bu kişilere nasıl davranılacağı, hükümetin silah bırakmak isteyenlere müsamahalı davranma konusundaki sözünü tutup tutamayacağının göstergesi olarak yakından izlenecek.”

25 YILLIK ÇATIŞMAYA SON VEREBİLİR

El Cezire televizyonunun internet sitesi ise konuyla ilgili haberinde, “Türkiye PKK ‘barış’ grubunu serbest bıraktı” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin PKK’lıları serbest bırakmasınn 25 yıllık çatışmaya son verebileceğini belirten El Cezire’nin haberinde şu ifadeler yer aldı:

“ ‘Barış’ grubunun 34 üyesi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başlattığı reform sürecine destek vermek adına teslim oldular. Erdoğan’ın girişiminin Türkiye’de yaşayan 12 milyon Kürte daha çok özgürlük tanıması ve saldırılara karışmamamış olan ve teslim olmuş PKK’lılara karşı müsamaha sağlaması bekleniyor. Bu reformlar Türkiye’nin AB üyeliği başvurusunda da ilerlemesini sağlayacak.”

DAHA 100-150 KİŞİ TESLİM OLACAK

New York Times gazetesi de haberinde, 34 PKK’lının geri dönüşünün 25 yıllık bölücü çatışmaların sonu olabileceğine dikkat çekti ve İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın 100-150’ye civarında kişinin daha teslim olmasının beklendiğine yönelik açıklamalarına yer verdi.Etiketler :