Dünyayı dolaşan şiir şöleni 30 yıl sonra Bursa ve Konya’da yapılacak

Dünyayı dolaşan şiir şöleni 30 yıl sonra Bursa ve Konya’da yapılacak

Türkçenin Uluslararası Şiir Şöleni bugüne kadar 12 ülkede yapıldı. İlki 1992’de Bursa ve Konya’da icra edilen şölen 30 yıl sonra ilk yapıldığı yere dönüyor.

Türkçenin Uluslararası Şiir Şöleni bugüne kadar 12 ülkede yapıldı. İlki 1992’de Bursa ve Konya’da icra edilen şölen 30 yıl sonra ilk yapıldığı yere dönüyor.

Konuya ilişkin Yazarlar Birliği Sitesinde Yer Alan Haber:

"Türkiye Yazarlar Birliği’nin 1992’den beri iki yılda bir düzenlediği Türkçenin Uluslararası Şiir Şölenleri bugüne kadar Almatı (Kazakistan), Aşgabat (Türkmenistan), Girne (Kıbrıs), Strazburg (Fransa), Akmescid (Kırım), Üsküp (Kuzey Makedonya), Bakü (Azerbaycan), Prizren (Kosova), Kazan (Tataristan), Bişkek (Kırgızistan), Türkistan (Kazakistan) ve Edirne (Türkiye), Gümülcine-İskeçe (Yunanistan), Kırcaali (Bulgaristan) yapıldı. 14. Şölen İstanbul’da Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında gerçekleştirildi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde 15. Türkçenin Uluslararası Şiir Şöleni 13 Ekim perşembe günü Bursa’da Tayyare Kültür Merkezi’nde başlıyacak ve üç gün sürecek. Şölen, 600. Vefat yılı dolayısıyla Mevlid şairi Süleyman Çelebi’ye ithaf edildi.

Dünyanın dört bir yanından gelen Türkçe yazan şairlerin katılması ile 2 yılda bir farklı ülkede gerçekleştirilen ve Türk dünyasının en büyük edebî organizasyonu olarak kabul edilen şölenin amacı: “Yaygın bir coğrafyada farklı lehçelerde zengin bir şiir varlığı ortaya koyan Türk dilli toplulukların ortak bir dil ve edebiyat zemini oluşturmalarına hizmet etmek, edebiyat ve kültür adamları arasında ilişkileri geliştirmek.” şeklinde açıklanıyor.

1990’lı yıllarda Sovyetler Birliği’nin sona ermesi üzerine ortaya çıkan Türk cumhuriyetleri ile kültürel-edebî ilişkilerin geliştirilmesi ve süreklileştirilmesinde Türkçenin Uluslararası Şiir Şöleni önemli bir rol üstlendi. Türkî cumhuriyetlerle birlikte Türk topluluklarının bulunduğu bölgeler, dünyanın başka ülkelerinde Türkçe yazan şairler iki yılda bir bu vesile ile bir araya geliyor.

30 Yıl sonra Bursa’da başlayıp Konya’da tamamlanacak şölende, Türk dünyasının üç büyük şair adına Türkçenin Uluslararası Şiir Şöleni büyük ödülü verilecek. 15. Şölenin büyük ödülleri Bursa’nın Süleyman Çelebi, Eşrefoğlu Rumi ve Niyazi Mısri gibi büyük şairleri adına verilecek."

solen1.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kültür-Sanat