Efsane Ülkücü'den Kürtçe Selam

Efsane Ülkücü'den Kürtçe Selam

Ülkücü hareketin “efsanevi” isimlerinden Musa Serdar Çelebi katıldığı panelde vatandaşları Kürtçe selamladı

 

“Türkiye’nin Büyük Çatısı Demokratikleşmeye Doğru Hakkâri Durağı” paneline Murat Belge ve Cengiz Çandar’la birlikte katılan Ülkücü Musa Serdar Çelebi, katılımcıları Kürtçe selamladı.

Taraf gazetesinden Ertan Altan'ın haberine göre "Birayên min ên hêja û bi hurmet ên Culemêrgê, ez ji dil silavê li we hemûyan dikim. “Değerli Hakkârilileri canı gönülden selamlıyorum” anlamına gelen bu Kürtçe sözleri geçen hafta Hakkâri’de düzenlenen Eko-Politik paneline katılan, Ülkücü hareketin bir dönem “efsanevi” isimlerinden Musa Serdar Çelebi söyledi.

"Bilgece tavırlar"
Geçen hafta yapılan “Türkiye’nin Büyük Çatısı Demokratikleşmeye Doğru Hakkâri Durağı” paneline Murat Belge ve Cengiz Çandar’la birlikte katılan Musa Serdar Çelebi, katılımcıları Kürtçe selamlamak istediğini belirterek, Eko-Politik’in Hakkârili üyelerinden Halit Yalçın’dan yardım istedi. Bir Ülkücü olarak Hakkâri’de bulunmaktan mutluluk duyduğunu söyleyen, elindeki kâğıttan okuduğu Kürtçe sözlerle izleyicileri selamlayan Çelebi, salonda büyük bir şaşkınlık yarattı. Ancak Çelebi Kürtleri ilk kez şaşırtmıyordu. Geçen yıl nisan ayında Ahmet Türk’e yumruklu saldırı düzenlenmesinin ardından, Türk’ü evinde ziyaret eden Çelebi, hem geçmiş olsun dileğinde bulunmuş hem de Türk’ün saldırı karşısında “bilgece” bir tavır takındığını söylemişti.

Ülkücülerin kesişme noktası
Musa Serdar Çelebi, Türkiye’de Ülkücülerin “efsane” olarak andığı isimlerden biriydi. Adı Mehmet Ali Ağca ile birlikte Abdi İpekçi ve Papa suikastine karıştı. 1982-1986 yılları arasında İtalya’da yargılandı, ancak delil yetersizliğinden serbest kaldı.

Alparslan Türkeş tarafından Avrupa Demokratik Ülkücü Türk Federasyonu ve Avrupa Türk İslam Kültür Dernekleri Birliği (ATİB) Genel Başkanlığı’na getirildi. Türkeş’in ölümünden sonra bir dönem Muhsin Yazıcıoğlu’nun Büyük Birlik Partisi’nde yer aldı. Musa Serdar Çelebi hem Avrupa ülkelerinde hem de Türkiye’de Ülkücü harekette yer alan hemen herkesin yolunun kesiştiği bir isim oldu.

Avrupa’da karıştır barıştır
12 Eylül’de sağcı ve solcu mahkûmları “karıştır-barıştır” diyerek aynı hücrelere dolduran darbecilerin amacı tam olarak bu muydu bilinmez ama darbeden sonra karışıp barışanlardan ilki Musa Serdar Çelebi oldu. Çelebi, 12 Eylül’den sonra gittiği Avrupa’da kaçak durumda olan ülküdaşlarının yerleşme, çalışma izni gibi işleriyle uğraşırken aynı sorunlarla boğuşan solcularla karşılaştı. Kısa bir süre sonra kendi deyişiyle “Silah çektiği solcularla dost oldu.” Artık Çelebi’nin en yakın arkadaşları, sol fraksiyonların Almanya, İngiltere sorumlularıydı.

Açılımın vücuda gelmiş hali
Çelebi son dönemde Ekonomi ve Sosyal Araştırmalar Derneği (Eko- Politik) adlı bir think-tank merkezinin çatısı altında çalışmalar yapıyor. Ahmet Türk’le başlayan yumruklu saldırıların ardından “Yumruklara Karşı Tek Yumruk Bir Türkiye İçin” başlıklı bir deklarasyona Murat Belge, Ümit Fırat ve Seydi Fırat’la birlikte imza atan Çelebi, soldan ve Kürt siyasi çevrelerinden isimlerle birlikte yaptığı çalışmalarla ezberleri bozmaya devam edecek gibi görünüyor.

Etiketler :