EHAD Camiler Haftasını kutladı

EHAD Camiler Haftasını kutladı

Kısa adı EHAD olan Evrensel Hafızlar Derneği Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Pınar Kibar'ın haberi

Kısa adı EHAD olan Evrensel Hafızlar Derneği Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle bir mesaj yayınladı. Dernekten yapılan açıklamada, camilerin ibadet mekanlarının yanı sıra birlik ve beraberliğimize katkı sağlayan mukaddes mekanlar olduğu belirtildi.

 “Camilerimiz kabe’nin şubeleridir”

Camilerin insanları manevi huzura kavuşturan merkezler olduğu belirtilen açıklamada “Camiler Allah’ın evleridir. Allahın evi (Beytullah) olan Kabe’nin şubeleridirler. Yüce dinimiz İslam'ın kutsal saydığı değerlerin başında ve en önemlileri arasında cami ve mescitler gelmektedir. Camilerde ibadet eden insanlar, orada derin bir huzur ve sükuna kavuşurlar. Efendimiz (sav) mahşerde hiçbir gölgenin olmadığı o dehşetli günde yedi sınıf insanın Allah’ın özel korumasında olduğunu, bunlardan bir tanesinin de kalbi mescitlere bağlı kimseler olduğuna dikkat çekmektedir. Peygamberimizin müjdesine mazhar olmak için camilerimizi ve mescitlerimizi cemaatsiz bırakmamalı ve bu mukaddes mekanlarımız için gereken ilgi ve ihtimam gösterilmeliyiz.”denildi.

 “Camiler toplumu birleştirir”

Camilerin farklı toplumsal statüde bulunan insanları aynı safta omuz omuza birleştirdiğine dikkat çekilen açıklamada “Camiler insanların sosyalleşmelerine katkıda bulunan müesseselerdir. Bu mekanlarda insanlar farklılıklar ile karşılaşır; başkalarıyla temasa geçerler. Herhangi bir ayırıma tabi olmaksızın zengin-fakir, amir-memur bir araya gelip diz dize, omuz omuza, gönül gönüle ibadet ederek gerçek manada eşitlik duygusunun tadına varırlar. Camiler İslam’ın oluşturmak istediği birlik ruhunun hem bir göstergesi, hem de sağlamlaştırıcısı ve devam ettiricisidir. İşte camiler, Müslümanlar arasındaki dargınlık ve kırgınlıkları, farklı özlem ve ilgileri bir tarafa iterek, onları huzur ve sükuna kavuşturma bakımından önemli görevler üstlenen soysal alanlardır.” denildi.

 “Hafızlar camilerimizin müdavimleridir”

Camilerle hafızların birbirinden ayrılmaz unsurlar olduğu ifade edilen açıklamada, “Kur’anın hadimi olan hafızlar asırlardır camilerimizin ihya ve inşa edilmesine yardımcı olmuşlardır. Kur’anın eşsiz sadasının camilerimizde yankılanmasında büyük gayret göstermişlerdir.  Hafızlar, Allah’ın seçkin kullarıdır. Camiler ise Allah’ı evleridir. Hafızlar Allah’ın evlerinin en başta gelen müdavimleridir. Hz Peygamber’le beraber asırlardır devam eden hafızlık müessesesi camiler, medreseler, darülhuffaz ve darulkurralar gibi müesseselerde sürmüştür Hem hafızlarımızın hem de camilerimizin sayılarının artması en büyük arzumuzdur. Bunun için elimizden gelen bütün gayreti göstermekteyiz. Bizler EHAD olarak içinde bulunduğumuz Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nı kutluyor, milletimiz için hayırlara vesile olmasını diliyoruz.” denildi.

Kaynak:Haber Kaynağı