El Beşir: Mahkemeyi ayağımın altında ezerim

El Beşir: Mahkemeyi ayağımın altında ezerim

Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin hakkında tutuklama emri çıkardığı Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir, sorunlu Darfur bölgesine geldi.

Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin hakkında tutuklama emri çıkardığı Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir, sorunlu Darfur bölgesine geldi. Beşir UCM için de, "Bu yanlış adaletten bahsedildikçe, bu mahkemeyi ve onun yandaşlarını ayağımın altında ezerim" diye konuştu.


FAŞİR (İHA)
Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (UCM) Sudan Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir hakkında Darfur'da "İnsanlığa karşı suç" ve "Savaş suçu" işlediği iddiasıyla verdiği tutuklama kararının ardından Darfur'un El Faşir bölgesinde on binlerce kişi Cumhurbaşkanı Beşir'e destek için toplandı.
Cumhurbaşkanı Beşir'e destek amacıyla düzenlenen gösteride ayrıca, El Faşir ve Kaddada yolunun yapılması için Çinlilerle yeni bir protokol anlaşması da imzalandı. Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir'e destek dövizlerini taşıyan Darfurlu halk, Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne seslenerek kararın geri alınmasını istedi.

Halkla beraber dans eden Cumhurbaşkanı Beşir kendisine destek veren kalabalığa hitap ederek, "Amerika'nın eski Başkanı George W. Bush, iktidardayken kendi halkına yalan söyledi mi söylemedi mi? Irak'ta nükleer silah var deyip Irak'a girerek binlerce insanı öldürdü. Sonrada nükleer silah bulamadık deyip hiçbir şey olmamış gibi koltuğunda oturmaya devam etti. Daha iki ay önce İsrail'in Filistin'de yaptıklarını gördük. Binlerce insanın savunmasız bir şekilde öldürüldüğünü televizyonlardan izledik. Mahkeme 'Adalet' diye çığırtkanlık yapıyor. Ben buradan yemin ediyorum, bu mahkeme kararı için hiçbir Sudanlıyı vermeyeceğiz. Adaletten bahsediyorlarsa ilk önce kendilerinden başlasınlar" ifadelerini kullandı.

Beşir UCM için de, "Bu yanlış adaletten bahsedildikçe, bu mahkemeyi ve onun yandaşlarını ayağımın altında ezerim" diye konuştu.

Sudan'dan sınır dışı edilen 13 yardım kuruluşu hakkında konuşan Beşir, "Bu kuruluşlar yardım için değil, casusluk, karışıklık ve insanlardan topladıkları paraları yemek için buradalar. Bu kuruluşlara 2 milyar dolar para veriliyor. Fakat harcamalara baktığınızda sadece 100 milyon dolar para harcanmış. Gerisi de bu kuruluşların cebine iniyor. Bundan sonra Darfur'da yardım kuruluşlarını devlet eliyle yapacağız. Bu kuruluşlar sizin kafanızı karıştırıyorlar. Ama onlara inanmayın, onlar sadece karışıklık çıkarmaya çalışıyorlar" dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı