El Sabah'tan Irak'a tarihî ziyaret

El Sabah'tan Irak'a tarihî ziyaret

Kuveyt Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed El Sabah, bugün Irak'a tarihi bir ziyaret gerçekleştirdi.

Saddam'ın 1990'da Kuveyt'i işgalinden bu yana Irak'ı ziyaret eden en üst düzey yetkili olan Sabah, Bağdat'ta Başbakan Nuri El Maliki ve diğer bazı üst düzey yetkililerle görüştü.

Şeyh Muhammed El Sabah'ın Bağdat ziyareti ayrıca Kuveyt'in, 7 aylık Irak işgalinden kurtuluşunun 18. yıldönümünde gerçekleşti. Kuveyt dışişleri Bakanı'nın, 19 yıl aradan sonra gerçekleşen ziyaretinde Iraklı yetkililere Kuveyt Emiri Şeyh Sabah El Ahmed El Sabah'tan bir mektup getirdiği belirtildi. Mektubun ise Ocak ayında Kuveyt'te düzenlenen Arap Ekonomi Zirvesi hakkında olduğu belirtildi. Söz konusu zirveye Irak'tan Cumhurbaşkanı Celal Talabani katılmıştı.

Kuveyt Dışişleri Bakanı'nın ıraklı yetkililerle yaptığı görüşmelerde ise petrol sahaları, denizcilik sınırları, savaş tazminatları gibi konuların ele alındığı bildirildi.

Iraklı yetkililer de Kuveyt'e "hala savaş tazminatı ödüyor olmanın mantıksıca olduğunu" dile getirdiler. Birçok ülke, Saddam'ın devrilmesinden sonra Irak'ın yeniden inşası için bu ülkenin borçlarını silmişlerdi.

Ancak bugüne kadar Irak'tan 13,3 milyar dolar tazminat almış olan Kuveyt, daha fazlasını talep etmişti. Irak halen, petrol gelirlerinin yüzde 5'ini savaş tazminatı olarak Kuveyt'e aktarıyor.

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari de bu konuda Kuveyt hükümetinin değil Kuveyt Parlamentosu'nun bir karar alması gerektiğini dile getirdi.

Öte yandan dün akşam ilk kez Kuveyt'in Irak işgalinden kurtuluşu Bağdat'ta da kutlandı. Kuveyt'in Bağdat'ta bulunan elçiliğinde bu günün münasebetine bir ziyafet verildiği belirtildi.

Kaynak:Haber Kaynağı