Elif Şafak "Aşk" romanını anlattı

Elif Şafak "Aşk" romanını anlattı

Yazar Elif Şafak, Konya'da Mevlana ve Şens'i anlatan "Aşk" romanını anlattı. İşte Şafak'ın anlatımıyla aşk ve Konya...

Mevlana ve Şems'i anlatan "Aşk" romanının yazarı Elif Şafak, "Aşk romanımla ilgili bu kadar büyük bir başarıyı tabi ki ben de beklemiyordum" dedi.

Şafak, "Aşk" romanının geçtiği Konya'da verdiği mülakata, "Konya'ya gelmek bilerek ertelediğim bir gönül borcu gibiydi" diyerek başladı.

Konyalı okuyuculardan Aşk'tan sonra çok güzel mektuplar aldığını belirten Şafak, "Bu yoğun ilgi Konya ile kıymetli bir buluşmaya neden oldu. Şu an Konya'da olduğum için çok farklı duygular içindeyim" diye konuştu.

"Mevlana'yı ben anladım, ben aktardım" diyebilmesinin mümkün olmadığını anlatan Şafak, hem Mevlana hem de Şems'in kendisi için çok kıymetli olduğunu, onları anlayabildiği kadar aktarmaya çalıştığını, zaten kimsenin Mevlana ve Şems'i tam olarak anlayamayacağını, kendisinin bir edebiyatçının, bir romancının gözünden anlatmaya çalıştığını vurguladı.

"Ben Aşk'ı yazarken bir hayal kurdum ve onu anlattım" diyen Şafak, şöyle konuştu:

"Tasavvufla bağım 16 yılı buluyor. Tasavvufla tanıştıktan sonra yoğun olarak okumaya başladım, bir şey beni çok çekti. Bir manyetik çağrı duyar gibi hissediyorsunuz. Bir aşamadan sonra bu akıldan kalbe iniyor. Zamanla çok daha başka bir hal aldı. Aşk'ı daha önce yazabilir miydim, belki de yazamazdım. Aşk'ı yazmadan önce araştırma yaptım, ancak bu araştırmaların da bir arka planı var."

Elif Şafak, Aşk romanıyla ilgili çok olumlu tepkiler aldığını belirterek, "Örneğin Şems ile ilgili 'Şems'i biz böyle bilmiyorduk, hiç bilmiyormuşuz' diyen çok... Şems gölgede kalmış gibi... Aslında Mevlana ile Şems birbirlerini tamamlıyor, adeta et ve tırnak gibiler. Ateş ve su kadar da birbirlerinden farklılar" diye konuştu.

"Bu kadarını beklemiyordum"

"Aşk'ı yazarken, yazma aşamasında bu kadar büyük bir başarıya imza atacağını tahmin ediyor muydunuz?" şeklindeki bir soruya Şafak, "Tabi, her yazar esrinin başarılı olmasını ister, benim de gönlümden geçti. Aşk romanımla ilgili bu kadar büyük bir başarıyı tabi ki ben de beklemiyordum. Çünkü çok büyük ilgi gördü, aylarca en çok satan kitap olarak kaldı" yanıtını verdi.

"Dilindeki sade ve güçlü anlatımı nasıl elde ettiğiyle" ilgili bir soruya Şafak, dili ve kelimeleri çok sevdiğini, kelimelerle ilgilenmenin kendisi için bir keyif olduğunu, bunu bir vakit kaybı olarak görmediği yanıtını verdi.

"Sık yazmam"

Şafak, "Siyah Süt eseriniz gibi bir kitap yazmayı düşünüyor musunuz?" sorusu üzerine ise şunları söyledi:

"Siyah Süt gibi kitaplar, bir yazarın hayatı boyunca çok arada yapması gereken bir iş... Böyle kendimi anlatan kitaplardan peş peşe yazmayı düşünmüyorum. Ayrıca Aşk romanının devamını yazıp yapmayacağını merak ediyorlar. Aşk'ın devamını muhtemelen yazmam. Bugüne kadar kendimi tekrar etmekten kaçındım. Aşk 2'yi yazmak istememin bir nedeni de her kitabın enerjisi ve ritmi farklı oldu. Bu nedenle düşünmüyorum."

Özel yaşamındaki "Elif Şafak"tan da bahseden ünlü romancı, günlük hayatta oldukça dağınık, her işi aynı anda yapmaya çalışan bir kişi olduğunu belirterek, "Toplantılar, etkinlikler yaparken markete gidip alıp veriş yapan da biriyim. Ancak ruh hali inişli çıkışlı bir insanım" dedi.

Etiketler :