Elma'nın Görünmeyen Mucizeleri

Elma'nın Görünmeyen Mucizeleri

''Elma giren yere doktor girmez'' derler Bilim adamları ve doktorlar elmanın faydalarını saya, saya bitiremiyorlar.

Atila Altuntaş'ın Haberi

Elma'nın faydaları üzerine ilk kapsamlı araştırmayı, 1969'da İngiliz doktor Nichola Culper yapmış ve bir çok faydasını tespit ederek elma hakkında ilk kitabı yazan doktor olarak tarihe geçmiştir. İsveçli bir gurup araştırmacıda elmanın bazı hastalıklar üzerinde de önleyici etkisi olduğunu tesbit ettiklerini belirtiler.


Önlemede faydali oldugu hastalıklar

Bagirsak kanseri

Düzenli tüketilmesi durumunda icerdiği posadan dolayı bagırsakları çalıstırıyor. Posalı yiyecekleri cok tüketen Akdeniz ülkelerinde kalın bagırsak kanseri, bunlari az tüketen Orta ve Kuzey Avrupa ülkelerinden cok daha az görülüyor. Meyve, sebze, salata, baklagiller ve doğal tahıl ürünlerini az tüketen zengin Kuzey Amerika'da kalın bağırsak kanseri oranı yuksektir.

Kabızlık, kalın bağırsak kanserinin en önemli sebeplerinden biri. İcerdigi antioksidanların kanseri önledigine inanılıyor. Sigaranın tüm kanser çesitlerine sebep oldugu bilimsel bir gerçek. Bunlardan bir tanesi de mesane kanseri. Elmanın icindeki antioksidanlar sigara içenlerde mesane kanseri riskini azaltıyor.

Kolesterol düsürücü

Elma, posa ve antioksidan maddeleri iceren cok degerli bir meyve. Her posalı yiyecek gibi kolesterolu iki yoldan doğal bir sekilde düsürüyor.

Dışarıdan aldığımız yağlı hayvansal gıdaların içerdiği kolesterolun bir kısmını içine hapsederek bağırsakta emilimini engelliyor ve dışkı ile vucut dışına atılmasini sağliyor.

Sindirim için karaciğerden oniki parmak bağırsağina akıtılan safra asitlerinin bir kismini emerek dışkı ile vucut dışına atılımını sağliyor. Artan safra asitleri ihtiyacı, kanda bulunan kolesterolun safra asitlerine karaciğer tarafından çevrilmesi ile karsılanıyor. Bu durumda kandaki kolesterol miktari az oranda da olsa düşmüş oluyor.

Kalp-damar hastalıkları

Kandaki ve dışardan alınan kolesterolu düşürme etkisi kalp-damar hastalıklarının önlenmesinde yardımcı rol oynuyor. Kandaki kolesterol, serbest radikaller tarafindan okside olmadıkça damara yapışıp damar sertligi yapmaz. Elmanın içindeki antioksidan maddeler, özellikle de Quercetin, kandaki kolesterolun okside olup damara yapismasina engel oluyor. Böylece yüksek tansiyon, kalp hastalıklariıve felçi önlüyor.

Şeker hastalıgı

Şeker ve şekere dönuşen beyaz ekmek, beyaz makarna, beyaz undan yapılan tüm besin maddeleri, ayrıca patates ve mısır kan şekerini cok hızlı yükselttiğinden dolayı şeker hastalıgının baş düşmanlarıdır. Buna karşilik posalı yiyecekler, kan şekerinin ani yukselmesini önlüyorlar.

Elmanın icindeki pektin maddesi şekeri içine hapsederek bağirsakta hızlı emilimi dolayisiyla kan şekerinin hızlı bir şekilde yükselmesini önlüyor. Doktorunun tavsiyesi dahilinde elma, şeker hastalarinin tüketebileceği en faydali meyvelerden biri.

Şişmanlik

Tatlı yerine elma yemeyi seçen kisilerin kilo almamalarında yardımcı rol oynuyor. Çünkü ani kan sekeri yukselişine sebep olmuyor. Dolayısıyla asırı insulin salgılanmasına, buna bağlı olarak kan şekerinin cok hızlı duşup sık acıkmalar yaşanmıyor. Diyet esnasında meyve saatinde elma tüketimi tokluk hissinin uzun surmesini sağlıyor.

Ne kadar yenmeli?

Günde, bir orta boy elma yemek yeterli. Asla kabuğunu soymayın. Elma her mevsim bulunan bir meyve. Buzdolabında iki hafta bozulmadan saklanabilir.

Kaynak:Haber Kaynağı