Eminağaoğlu meydan okudu!

Eminağaoğlu meydan okudu!

Ömer Faruk Eminağaoğlu, YARSAV'ın aynı kararlılıkla hiçbir şekilde geri adım atmayarak çalışmalarını sürdüreceğini söyledi.

Hukuksal olarak Başbakan'ın sözlerine hiçbir şekilde değer vermediklerini belirten Eminağaoğlu, "Başbakan'ın söylediklerini bir hukuk devletinde yaşama geçirme şansı yoktur" dedi.

12 Eylül 2010 tarihindeki referandumda "hayır" oyu vermek için mitingler düzenleyen muhalefet, şimdi de il il dolaşarak bu konuda konferanslar veriyor. Eskişehir'de geçtiğimiz günlerde Atatürkçü Düşünce Derneğinin konferansında bir araya CHP'li Süheyl Batum, MHP'li Oktay Vural ve DP'li Ufuk Söylemez'in ardından muhalefet şimdi de İşçi Partisi'nin organizesinde "hayır" oyu için bir araya geldi.

CHP Eskişehir Milletvekili Tayfun İçli, YARSAV Kurucu Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu ve Cumhuriyetçi Kadınlar Derneği Genel Başkanı Şenal Sarıhan, İşçi Parti'sine bağlı Ulusal Güçbirliği oluşumunun organizesinde, "12 Eylül'de neden hayır" konulu konferansa katıldı.

Taşbaşı Kültür Merkezinde düzenlenen konferansta konuşmacılar, dinleyicilere referandum da 'hayır' oyu vermelerini istedi. Konferans öncesinde gazetecilere gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Eminağağoğlu, Başbakan Erdoğan'a yönelik eleştirilerini sürdürdü.

Başbakanın yaptığı açıklamaların örneğini Türkiye Cumhuriyeti'nin 30 yıl önce12 Eylüldöneminde yaşadığını ifade eden Eminağaoğlu, "Bugün 12 Eylül izlerinin silindiği söylemin kullanıldığı bir dönemde aynı söylemlerle ve 12 Eylül'ün yöntemleriyle YARSAV'a yönelinmesi ve suçlanmak istenmesini bir 12 Eylül süreci, bir sivil darbe süreci olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Hukuksal olarak Başbakan'ın sözlerine hiçbir şekilde değer vermiyoruz. Başbakan'ın söylediklerinin bir hukuk devletinde yaşama geçirme şansı yoktur." diye konuştu.

"HUKUK HERKES İÇİNDİR' SÖYLEMİNDEN NEDEN RAHATSIZ OLUNUR?"

YARSAV'ın hukukun üstünlüğü için tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi yargıç ve savcılara yönelik sivil, serbest iradeyle görev yapan bir mesleki örgüt olduğunu anlatan Eminağaoğlu, "YARSAV bu şekildeki varlığını da sürdürecektir. YARSAV hem dünya, hem Avrupa Yargıçlar Birliği Türkiye temsilcisidir. Yargıçların mesleki sorunları, hukukun üstünlüğü için çok önemli çalışmalar yapmıştır. Sadece (hukuk herkes içindir) söylemiyle hukuku rehber alarak, hukukun üstünlüğüne amaç edinerek, aynı kararlılıkla hiçbir şekilde geri adım atmayarak çalışmalarını sürdürecektir. Süreç getirilen anayasa değişikliğiyle yargının dipçik olarak kullanılmak istendiği bir sivil darbe sürecidir." ifadelerini kullandı.

YARSAV'ın 'hukuk herkes içindir' söylemiyle hareket ettiğini işaret eden Eminağaoğlu, "bu söylemden neden rahatsız olunur? Eğer YARSAV'ın söylemini kullanan başka siyasi partiler varsa, bu YARSAV'ın siyasallaştığı anlamında değildir. Bu belli noktalarda, belli konularda, hukukun üstünlüğü ortak paydasında buluşmayı göstermektedir. Sayın Başbakan terör örgütleriyle YARSAV'ın adını anmıştır. Bu konudaki gerekli hukuksal haklarımızı kullanacağımızı belirtmiştik" şeklinde konuştu.

YENİ ANAYASA PAKETİNE DARBE EYLEM PLANI BENZETMESİ

Eminağaoğlu, Erzincan Cumhuriyet Bavşsavcısı atanmasıyla ilgili olarak da, şöyle dedi: "Bu kararı verecek olan HSYK'dır. Sayın başsavcı hakkında mesleki performans ve yeterliliğini liyakatini gözeterek, bu değişiklikle ilgili olarak en ileri şekilde gerekli işlemi yapacaktır. Ama Adalet Bakanlığının kendi beklentileriyle ile ilgili soruşturma yapan yargıç ve savcıları bu bir şekilde hedef haline getirmesi, onları hak kayıplarına uğratacak şekilde açık bir tavır sergilemesini kabul edilebilir bulmuyoruz."

Anayasa değişikliğiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Eminağaoğlu, bir de ilginç göndermede bulundu: "Buanayasa değişikliğimetnini biraz ironi yapalım. Bu anayasa değişiklikleri İstanbul'da bir emekli askerin cebinde yakalansa idi, herhalde ifadesini bile almadan, yargılamadan, (darbe eylem planı) diyerekten hapse atmaktan çekinmezlerdi."


CİHAN
 


Etiketler :