Emine Ülker Tarhan İşçi Partisi'ne mi geçiyor?

Emine Ülker Tarhan İşçi Partisi'ne mi geçiyor?

İstifa kararı gündeme bomba gibi düşen CHP'li Emine Ülker Tarhan'ın, İşçi Partisi'nin başına geçeceği iddia edildi.

CHP Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan'ın “yanlış ve zayıf politikaların parçası olmamak için, büyük umutlarla geldiği”ni ifade ettiği CHP’ den istifa ettiğini açıklayan mektubunun ardından, Ulusalcı kanatta yer alan milletvekillerinden Süheyl Batum, Birgül Ayman Güler ve Dilek Akagün Yılmaz’ın da Antalya kampından sonra istifa edecekleri iddia edilmişti.

Gündeme bomba gibi düşen istifa haberinin ardından, çok konuşulacak bir iddia ortaya çıktı. Kulislerde; CHP’den kopanların İşçi Partisi’ne katılmayı düşünmedikleri, ancak “İşçi Partisi’nin de içinde yer alacağı daha geniş bir oluşum” için çaba gösterecekleri dile getirildi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise Tarhan’ın istifasını “Normal, sağlık olsun. Zaten beklediğimiz bir şeydi” sözleriyle değerlendirdi.

Tarhan, dün istifasını duyurduğu yazılı açıklamada şu görüşleri dile getirdi:

“Ülkemizin içinde bulunduğu savaş tehlikesini de içeren koşullar nedeniyle çocuklarımızın geleceği açısından olağanüstü önem kazanan 2015 genel seçimleri öncesi partide demokrasinin işletilmesi, seçim yenilgileri ve özellikle de cumhurbaşkanlığını ilk turda iktidara teslim eden hatalardan dersler çıkartılıp, ciddiyetle yol haritası çizilmesi için yaptığım çağrıyı görmezden gelerek, kurultayı bir koltuk kapma yarışına çeviren;

Kurucusunun büyük fedakarlıklarla inşa ettiği devletin yıkılıp, diktiği ağaçların sökülüp, yerine, adına ‘ak’ denilen ucube sarayda somutlaşan otoriter bir devletin kurulması girişimini ve cumhuriyetin köşkünün, hanedan sarayına dönüştürülmesini sessizce izleyen;

Türkiye’nin iç ve dış tehditlerle karşı karşıya olduğu, iş ve terör cinayetleri ile sarsıldığı bu çok kritik dönemde sorumsuz çağrılar, tutarsız tezkere söylemleri, belirsiz politikalar ile halkımızın duyarlılıklarından kopuk muhalefet anlayışında ısrar edeceği anlaşılan CHP yönetiminin olası vahim tercihlerini değiştiremeyeceğimi anladığımdan, iktidar umudu da hedefi de bulunmayan yanlış ve zayıf politikaların parçası olmamak için büyük umutlarla geldiğim CHP’ den istifa ediyorum. ”

"İŞÇİ PARTİSİNİN İÇİNDE YER ALACAĞI DAHA GENİŞ BİR OLUŞUM" 

Ayşe Sayın’ın Cumhuriyet’teki haberine göre, Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde CHP’deki ulusalcı kanat Emine Ülker Tarhan’ın aday gösterilmesini istedi. İşçi Partisi, TBMM eski başkanı Hüsamettin Cindoruk ile bazı CHP milletvekillerinin yer aldığı“milli merkez” de Tarhan’ın aday gösterilmesini istemişti. Çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu’na “Doğru değil de ne demek, yanlış bile değil” diye tepki gösteren Tarhan, aday gösterilmesi için imza da vermemişti.

Tarhan’ın istifa haberi bugün başlayacak kamp için Antalya’ya gelen milletvekilleri ve parti yönetiminin çeşitli yorumlarına neden oldu. Grup Başkanvekili Levent Gök “İstifa kişisel bir tercihtir. Ancak gruba bilgilendirme yapmadan isitfa etmesi ve istifa metninin içeriğine bakıldığında hoş ve şık bir tavır değil. Tarhan kendisine partide politika yapma fırsatı verilmiş bir arkadaşımızdır. Birçok insana bu kadar geniş olanak ve fırsat tanınmamıştır. Tavrı üzüntü vericidir” dedi. Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün ise Twitter’da “Emine Ülker Tarhan'ın istifası parti yönetimi için yeni bir uyarıdır, taban iradesine aykırı olarak siyasal İslam kökenli isimler parti doldurulurken, tabanda hiç tartışmasız bir desteği olan Sayın Tarhan'ın istifası partinin nerelere savrulduğunu bir kere daha göstermektedir” görüşünü dile getirdi.

Ulusalcı olarak bilinen ekipte yer alan milletvekillerinden Sühey Batum ile İsa Gök kampa katılmak için Antalya’ya geldi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bugün toplantının açılışında konuşacak ve daha sonra milletvekilleri ve MYK toplantısında CHP’nin seçim stratejisi masaya yatırılacak. Süheyl Batum ile bazı ulusalcı milletvekillerinin kampta parti yönetimine dönük eleştirilerini dile getirdikten sonra, hafta başında istifa etmeleri bekleniyor. Batum, Birgül Ayman Güler ve Dilek Akagün Yılmaz’ın istifa edebileceği, ancak aynı kanattan eski genel başkan Deniz Baykal’a yakınlığı bilinen Nur Serter’in ise istifasının beklenmediği kulislerde konuşuluyor. CHP’den kopanların İşçi Partisi’ne katılmayacakları, “İşçi Partisi’nin de içinde yer alacağı daha geniş bir oluşum” için çaba gösterecekleri vurgulandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.