Emniyete neyin talimatını verdi?

Emniyete neyin talimatını verdi?

MİT, bundan sonra aldığı istihbaratı anında Emniyet'le de paylaşacak. Örgüte katılım azaltılacak ve dağdan inenler topluma kazandırılacak.

Türkiye'nin en büyük kanayan yarası teröre karşı önemli adımlar atılıyor. Bundan sonra Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ilgili birimlerinin yeniden yapılandırılmasına ek olarak arazideki mücadelede polis de aktif kullanılacak. Bu çerçevede, iki önemli gelişme daha yaşandı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar'a kırsalda düzenlenecek operasyonlarda polise anlık istihbarat sağlanacağı teminatı verdiği öğrenildi. Emniyet ayrıca terör örgütlerinin eleman teminine neşter vurmak için "bilgilendirme ve önleme" faaliyetlerine de hız verdi. Amaç, örgüte katılımların azaltılması ve teslim olan militanların topluma kazandırılması.

Silvan'da yürekleri yakan saldırının ardından terörle mücadelede yeni bir döneme giriliyor. Başbakan Erdoğan'ın, polisin iç güvenlikte daha etkin hale getirileceğini açıklamasının ardından gözler Emniyet'e çevrildi. Emniyet Genel Müdürlüğü'ne yeni atanan Kılıçlar, göreve hızlı başladı. Kılıçlar'ın ilk zirveyi MİT Müsteşarı Fidan'la gerçekleştirdiği öğrenildi. Alınan bilgilere göre perşembe günü MİT'e giden Kılıçlar, Fidan'la kırsalda terör örgütü PKK'ya yapılacak operasyonları masaya yatırdı. Kılıçlar, toplantıda PKK'ya dönük operasyonlarda anlık istihbaratın önemine dikkat çekerek MİT'ten bu konuda destek istedi. Fidan da şehir içinde ve kırsalda yapılacak operasyonlarda polise anlık istihbarat verebileceklerini söyledi.

Kılıçlar'ın, göreve atanmasının ardından aldığı brifingde de Özel Harekat'ın ve İstihbarat Daire Başkanlığı'nın yapılanması üzerinde özellikle durduğu belirtildi. Brifingde "Operasyonlardan önce anlık istihbarat alabiliyor muyuz?" şeklinde sorular yönelterek polisin anlık istihbarat kabiliyeti hakkında bilgi edinen Kılıçlar'ın, polisin Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerindeki helikopter gücü hakkında da detaylı bilgilendirildiği kaydediliyor. Emniyet Genel Müdürlüğü son yıllarda Özel Harekat Daire Başkanlığı'na ciddi personel takviyesi yaptı. İki yıl önce 5 bin olan polis Özel Harekat timlerinin sayısı 6 bin 700'e çıkarıldı. Yıl sonuna kadar özel timde görev alacakların sayısının ise 11 bine ulaşması planlandı. Bu potansiyel, yeni dönemde yararlanılacak en önemli unsurlardan biri olacak.

Teröre karşı silahlı mücadeleyle sınırlı kalınmayacak. Polis, terör örgütlerinin eleman teminine neşter vuracak. Bu amaçla Emniyet Genel Müdürlüğü, "bilgilendirme ve önleme" faaliyetlerine hız verdi. Terörle Mücadele Daire Başkanlığı ilk kez "Bilgilendirme ve Önleme Faaliyetleri Uygulama Örnekleri Bölge Çalıştayı" planladı. Emniyet İstihbarat Dairesi ile koordineli yapılan bölge çalıştaylarıyla terör örgütlerine katılımın azaltılması ve radikalleşmenin önlenmesi hedefleniyor. Çalıştay, İstihbarat ve Terörle Mücadele birimlerinde çalışan personel arasında ortak anlayış hareket tarzının geliştirilmesi, ortak projelerin hazırlanması ve ortak uygulamaların paylaşılmasını sağlayacak. İstihbarat birimlerinde görevli personelin de katıldığı çalıştayın Gaziantep, Mersin ve Antalya ayağı tamamlandı. Önümüzdeki günlerde Doğu ve Güneydoğu'daki illerde de düzenlenecek.

Polis, "Bilgilendirme ve Önleme Faaliyetleri" kapsamında iki aşamalı plan yürütecek. Birinci aşamada terör örgütlerinin kırsal ve şehir yapılanmalarında faaliyet gösteren militanların örgütle bağları kesilecek. Örgütten kopartılacak militanlar güvenlik güçlerine teslim olarak yeniden topluma kazandırılacak. İkinci aşamada ise geniş yelpazede yapılacak bilgilendirmeler sayesinde örgütlerin gençlere ulaşması engellenecek. Önleme faaliyetleri kapsamında seminer, konferans ve paneller düzenlenecek.

EMNİYET, TERÖRLE MÜCADELE ÖNLEME FAALİYETLERİ KURSU AÇTI

Emniyet Genel Müdürlüğü, 'Terörle mücadele önleme faaliyetleri temel kursu' da açtı. Dört dönem halinde yapılacak kursa, terörle mücadele birimlerinde çalışan 20'si amir 120 polis alınacak. Sinop, Çanakkale ve Denizli'de ilk kurslar tamamlandı. Kurstaki konu başlıkları arasında, terörist profili, eleman kazanma yöntemleri, halkla ilişkiler, dini istismar eden terör örgütlerinde propaganda teknikleri, sol terör örgütlerinde propaganda yöntemleri, PKK örneklerinde propaganda analizi, çocuk ve ergen psikolojisi, önleme faaliyetleri projesi hazırlama yöntemleri yer alıyor.

 

Yeni genel müdür, Özel Harekât'la operasyona çıkmış

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar'ın ilginç bir özelliği de ortaya çıktı. Kılıçlar'ın Elazığ Kovancılar kaymakamlığı döneminde de Özel Harekât timleriyle birlikte bizzat operasyonlara katıldığı öğrenildi. Yakın çalışma arkadaşları Kılıçlar'ı, "Gözü kara bir mülki idare amiridir." diye tanımlıyor.

Teröre karşı polis devreye sokulursa 90'lara dönüş olur

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, terörle mücadelede polisin etkinliğini artıracak çalışmaya karşı çıktı. Özel Harekatçıların terörle mücadelede kullanılmasını '1990'lara dönüş' olarak nitelendiren Kılıçdaroğlu, gerekçe olarak da şu ifadeleri kullandı: "O yıllarda yapılanlardan bir sonuç elde edilemedi, pek çok faili meçhuller oldu. Dolayısıyla o yıllara dönmek doğru değil."

Kılıçdaroğlu, CHP Gençlik Kolları'nın parti genel merkezinde düzenlediği 1. Gençlik Sempozyumu'na katıldı. Konuşmasında terör ve Kürt sorununun Türkiye'nin en önemli meselelerinden olduğunu belirten CHP lideri, "Eğer bir sorun 30-35 yıldır çözülemiyorsa siyaset kurumu görevini yapmadığından çözülemiyordur. O kadar mücadelenin sonunda şimdi 1990'ların başına dönüyorsak demek ki siyaset kurumu görevini yapmıyor." diye konuştu. Sempozyum çıkışında Kılıçdaroğlu'na "Terörle mücadelede polisin daha aktif şekilde yer alması konusunda bir çalışma var. Bu çalışmaya nasıl bakıyorsunuz?" sorusu yöneltildi. Kılıçdaroğlu, bu soruya "Hükümetin bu süreçte neden böyle bir yol izlediğini bilmiyoruz. Öyle anlaşılıyor ki AKP iktidar olduğu dönemde yaptığı açılımlarla ve uygulamalarıyla mücadele edemedi terörle. Bu kez 90'ların başına döndük. Herhalde yeni bir süreç başlayacak, öyle anlaşılıyor." cevabını verdi. "Özel Harekatçıların terörle mücadelede kullanılmasını 90'lara dönüş olarak nitelediniz, karşı mısınız buna?" sorusu üzerine de CHP Genel Başkanı, "O yıllarda yapılanlardan bir sonuç elde edilemedi, pek çok faili meçhuller oldu. Dolayısıyla o yıllara dönmek doğru değil." ifadelerini kullandı. ANKARA ZAMAN

TSK ile Özel Harekât, uyum içinde mücadele etmeli

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, terörle mücadelede TSK'nın 'yok' sayılmamasını istedi. Ankara Gölbaşı'ndaki yarı olimpik yüzme havuzunun temel atma törenine katılan Bahçeli, "Yüksek tecrübeye sahip olan Özel Harekât mensuplarıyla, jandarmasıyla uzun yıllar terörle mücadelede üstün başarı sağlamış olan temel unsuru yok farz ederek, ne olacağı belli olmayan, birikimi, tecrübesi nedir anlaşılmayan karakol polislerini Cilo Dağı'na göndererek nasıl bir sonuç alacaklar, bu merak konusudur." ifadelerini kullandı.

Bunun terörle mücadelede mağlubiyeti kabul etmek ve suçlusunu da TSK olarak ilan etmek olduğunu savunan Devlet Bahçeli, Başbakan Tayyip Erdoğan'a şu çağrıda bulundu: "TSK ile beraber jandarma ve özel olarak da polis teşkilatı içerisinde terörle mücadelede uzmanlaşmış Özel Harekât kahramanları ile birlikte uyumlu bir çalışmayı ortaya koymak ve TSK'nın terörün kökünü kazımada kararlı davranışını siyasi iradeyle desteklemeleri yeterlidir. Silahlı Kuvvetler'in arkasında öyle bir irade durduğu takdirde çok kısa bir süre içerisinde Kandil'de TSK'nın terörün bütün unsurlarını toplayıp Türkiye'ye getireceğine inanmaktayız.'' MHP lideri, İstanbul'un Zeytinburnu ilçesinde birkaç gündür yaşanan gerilimle ilgili sorulara da muhatap oldu. Gerilimin durması gerektiğini söyleyen Bahçeli, olayların içinde bulunanları ülkücü gibi sunan gazeteleri not ettiklerini de aktardı. MHP Genel Başkanı, "Bunların gün geldiğinde yanlış bilgilendirmeden dolayı da hesapları sorulacaktır." şeklinde konuştu. ANKARA CİHAN

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.