'Encümen-i Monşer' kuruldu

'Encümen-i Monşer' kuruldu

Başbakan Erdoğan'ın "Monşerler" dediği ve tepki aldığı, emekli Büyükelçiler, Ankara'da toplanarak bir grup kurdu.

Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın Davos'ta "Monşerler" dediği ve tepki aldığı, emekli Büyükelçiler, Ankara'da toplanarak bir grup kurulmasını kararlaştırdılar. Ayda bir kez toplanarak ülke sorunlarını değerlendirip, tecrübelerini aktarmayı planlayan emekli büyükelçiler ilk buluşmayı Ankara'daki Divan Otelde gerçekleştirdiler.

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in Güniz Sokakta bulunan evinin karşısında yer alan Divan Otelde buluşan 45 emekli Büyükelçinin toplantısını, görüntülendi.Büyükelçiler ilk toplantıda, Başbakan Erdoğan'ın ''Monşer" sözünü ve güncel gelişmeleri değerlendirdiler. Aralarında 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın Dışişleri Başdanışmanı Kaya Toperi ile, Aykut Berk, Turan Moralı, Korkmaz Haktanır, Emin Gündüz, Ali Hikmet Alp, Ertuğrul Çırağan, Emin Gündüz, Solmaz Ünaydın, Muammer Tuncer gibi Büyükelçilerin de bulunduğu 45 emekli diplomat, her ay biraraya gelmeyi de kararlaştırdı. Emekli Büyükelçiler bir süre önce "Ermenilerden Özür Dileme'' kampanyasına da, bir bildiri ile karşı çıkmışlardı.

''MONŞER HOŞ OLMADI''
İlk toplantıya katılan Büyükelçiler, Başbakan'ın "Monşer" sözünü de değerlendirdiler. Kaya Toperi, Başbakan Erdoğan'ın ''Monşer'' kelimesine çok da takılmadığını belirterek, "Bize monşer diyenler var.Ama ben kendi adıma monşer değilim" dedi.

Eski büyükelçilerden Aykut Berk ise "Monşer" cümlesinin kendisinde bir rahatsızlık yaratmadığını belirterek, "Ancak şuur altında bir takım rahatsızlıkları olanlar var. Bir ülkenin Başbakanı kullandığı cümleler ile, insanları bu kadar küçültemez. Kelimeler kullananları bağlar. Biz de en az onun kadar bu ülkeyi seviyoruz" dedi.

Emekli Büyükelçi Emin Gündüz de, Başbakanın bu sözü aktif siyaset yapan bazı eski Büyükelçiler için söylediğini belirterek, "Ancak keşke böyle bir söz olmasaydı. Başbakan'ın Davos'taki tepkisi haklı ancak yöntemde bir nüans farkı olmalıydı. Böylece Batı'da bu kadar tepki çekmemiş olurdu. Monşer bizim camiada azizim anlamında kullanılmaktadır" dedi.