Erbakan 4 saat rezil etti!

Erbakan 4 saat rezil etti!

Erbakan'ın MGK toplantısı sırasında yaptığı konuşmasıyla komutanları rezil ettiği ortaya çıktı.

MGK tutanakları 28 Şubat davasına sunulurken, dönemin Başbakan’ı Necmettin Erbakan’a en yakın isimlerden Necmettin Aydın ile Oğuzhan Asıltürk, Erbakan’ın MGK toplantısını arkadaşlarıyla nasıl paylaştığını açıkladı.

4 SAAT REZİL ETTİ 

Akşam gazetesine konuşan Aydın, Erbakan bize MGK’da yaşananları şöyle anlattı: “Görevli yaveri parmağımla çağırarak,‘Anayasa kitabını bana getir’ dedim. Maddeleri okuyarak, laik, sosyal, bir hukuk devleti olduğumuzu hatırlattım. Bir suç varsa mahkemeler var. Devlet olarak yapmamız gerekenler varsa tek yetkili hükümettir.” 

Oğuzhan Asiltürk ise, Erbakan’ın çok farklı ve nazik biri olduğunun altını çizerek şöyle devam etti: Hoca’nın komutanlara teşekkürü nezaketinden ibaret. Bu, ‘bir gayret gösterdiniz, ondan dolayı teşekkür ederim’di. Ve bu teşekkürden sonra da kendilerini dört saat rezil etmiştir.

ÇETİN DOĞAN: BUGÜN OLSA YİNE İMZALARDIM

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 28 Şubat sürecinde, hükümeti devirmeye teşebbüs ettikleri iddiasıyla 103 kişi hakkında açılan davanın 17. duruşmasına devam edildi. Dünkü davada dönemin Genelkurmay Harekat Başkanı Orgeneral Çetin Doğan savunma yaptı.10 Nisan 1997 tarihli BÇG konulu belgeyi kendisinin hazırladığını aktaran Doğan, “Laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti’ne inanarak bu belgeyi kalem aldım. Belgenin yasalara aykırı olduğunu kimse söyleyemez. Bugün de altına imza atmak gerekirse bugün yine imzalarım. Burada hiçbir hukuka aykırı bir durum yok” dedi. Batı kelimesinin kendisi tarafından konduğunu belirten Doğan, “Batı ismi tarafımdan verildi çünkü irticaya karşı yüzümüzü Batı’ya dönmemiz gerektiğini düşündüm. Kendimizden irticayı tehdit olarak görmedik, görev verildi. İrtica resmini gördükten sonra faaliyete geçtik. Batı çalışma grubunun darbe amacı yoktur” şeklinde konuştu. 

MGK’DA TEK MÜCADELE EDEN ERBAKAN'DI

28 Şubat 1997 tarihli MGK toplantısının tutanaklarının mahkeme kanalıyla açıklanması, 16 yıl önce gerçekleşen toplantıya ilişkin sis perdesini kaldırdı. Dönemin Adalet Bakanı Şevket Kazan tutanakları AKŞAM’a değerlendirdi:

- ‘İMZASI YOK’ DEDİK: Tutanaklar, 28 Şubat’ın mahiyeti hakkında yapılmak istenen menfi propagandaların ne kadar gerçek dışı olduğu gün gibi ortaya çıkardı. Biz “Bu 18 maddenin altında Erbakan Hoca’nın imzası yok” dedik, dediğimiz de ortaya çıktı.

- TEK BAŞINA DİMDİK: MGK’da tek mücadele eden kişinin Erbakan olduğu ortaya çıktı. 28 Şubat’ın karşısında dimdik duranın Erbakan olduğu görülüyor.

- SİVİLLER SIRADA: Şu anda açılmış olan 28 Şubat davası, askerlerin yargılandığı tek ayaklı bir davadır. Duyduğumuz ve beklediğimiz kadarıyla 28 Şubat’ın sivil ayaklarına da sıra gelecek.INTERNETHABER

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Perde Arkası