Erdoğan Atatürk'ün yanında yerini alır

Erdoğan Atatürk'ün yanında yerini alır

Seçim öncesinde başbakan Erdoğan'a çakan The Economist dergisi, son sayısında ağız değiştirdi ve Erdoğan'ın Atatürk'ün yanındaki yerini alacağını yazdı.

The Economist dergisi, son sayısındaki başyazısında Babakan Erdoğan'ın 'ezici bir zafer' kazandığını belirterek, Erdoğan'ın uzlaşmacı bir anayasayla Kürt sorununu çözmesi halinde, tarihte Atatürk'ün yanındaki yerini alacağı yorumunu yaptı.

SAĞLAM BİR ANAYASA VE KÜRTLERLE ANLAŞMA

12 Haziran seçimi öncesi “CHP’ye oy verin” çağrısıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sert tepkisine neden olan The Economist dergisi, son sayısındaki başyazısında Erdoğan’ın “ezici bir zafer” kazandığını belirterek, Erdoğan’ın şimdi “çatışma” değil “konsensüs” araması gerektiğini vurguladı. İngiliz dergisi, Erdoğan’dan “sağlam bir liberal anayasa” ve “Kürtlerle anlaşma” istedi.

Erdoğan’ın üç defa ard arda seçimi kazandığına ve her defa da oy oranını artırdığına işaret eden dergi, “Arap Baharı çalkantıları arasında Türkiye, Müslüman dünyasında laik bir demokrasinin cesaret verici örneğini veriyor” yorumunu yaptı.

Seçim sonuçlarının, AKP’nin umduğu üçte iki oya ulaşamadığı için de “cesaret verici” olduğunu savunan The Economist, aksine olsa Erdoğan’ın başkalarının görüşlerini dikkate almadan anayasayı yeniden yazabilmiş olacağını belirtti.

ERDOĞAN'I ELEŞTİREN GAZETECİLER CEZAEVİNDE

İngiliz dergisi, “ AK Parti’nin üçüncü dönemi konusunda kaygı verici unsurun, partinin laik cumhuriyeti "İslamlaştırmaya çalışması değil, Sayın Erdoğan’ın otokratik eğiliminin doğrultusunda hareket etmesi” yorumunu yaptığı başyazısında “fazla sayıda” eleştiren gazetecilerin cezaevinde olduğunu da kaydetti.

Güçlü bir başkanlık için “Bu, Türkiye gibi fazla merkezileşmiş bir ülke için kötü fikirdir ve muhtemelen başka hiçbir parti bunu kabul etmez” diyen dergi, Erdoğan’ın yeni bir anayasa yapma ihtiyacının olduğuna göre “şimdi BDP’ye dönerek şiddetin bitmesinin karşılığında daha çok azınlık haklarını ve yetki devri sağlamalı, cezaevindeki PKK lideri Abdullah Öcalan ile konuşmak demekse bile” diye yazdı.

 TARİHTE ATATÜRK'ÜN YANINDA YER ALABİLİR

The Economist, başyazısına şu sözlerle son verdi: “Sayın Erdoğan, dördüncü defa aday olmayacak, bu nedenle gözleri cumhurbaşkanlığında. Bunun yerine, daha çok tarihteki yerini düşünmeli. Sağlam liberal bir anayasa ve Kürtlerle anlaşmayı içeren bir miras, kendisine, Atatürk’ün yanında, modern Türkiye’nin en büyük insanları arasında bir yer sağlar.” 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.