Erdoğan Genel Kurul'da konuştu

Erdoğan Genel Kurul'da konuştu

Başbakan Recep Tayip Erdoğan Genel Kurul'da hükümet programı üzerinde konuşma yaptı.

Erdoğan konuşmasına başlamadan önce Srebrenitsa katliamını andı. Boşnaklar'a dayanışma mesajı verdi.

YÜZ 26-YÜZDE 13 ALACAKSIN ASIP KESECEKSİN

1945'ten bugüne kadar demokrasimiz inişli çıkışlı bir yol izledi. Standartlarını daha ileri seviyeye yükseltti. 12 Haziran seçimleri bu seviyeyi gösterdi. İster çoban olsun ister profesör olsun oyunu rahatça kullandı. 12 Haziran seçimleri akşamı açılan sandıklar 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' olduğunu gösterdi. 'Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir' ilkesine inanıyorsak, yapılması gereken muhalefet başını iki elinin arasına alacak, 'biz nerede, ne yanlış yaptık da acaba yüzde 50 AK Parti'ye gitti' diye bunu düşünmesi lazım. Yani yüzde 26 alacaksın, asıp keseceksin. Yüzde 13 alacaksın, asıp keseceksin. Yok böyle bir şey. Egemenlik kayıtsız, şartsız milletinse buna teslim olacaksın. İki kişiden bir kişi AK Parti'ye oy vermiş.''

Erdoğan'ın bu sözlerine CHP'li milletvekilleri, ''Teslim olmak ne demek'' diye tepki gösterdi.

SİZİN YERİNİZ TRİBÜN

Bir yandan milli irade diyeceksin ama git sana Atina'da şikayet et demedik. Ne varsa burada konuşacaksın. Burada konuşamayanlar Atina'ya şikayete gitti. Aslında sizin buraya girmemeniz gerekirdi. Yemin etmediğin sürece durumun tribündekiler gibidir. Erdoğan'ın bu sözleri üzerine CHP sıralarından sesler yükseldi. CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce ayağa kalkarak sesini yükseltti.

 

Azınlığın çoğunluğa tahakkümüne müsaade etmeyiz

SÖZÜNÜ KESEN İNCE'YE TEPKİ

Programda hep '-cek -cak' var diyorlar, '-cek -cak' gelecek zaman ibaresidir.Yaptıklarımızı görmüyor musunuz? Oralardan oraya uçuyorsunuz, hastaneleri görüyorsunuz... İnce'nin sözünü kesmesi üzerine 'Geçeceksin onları' diye İnce'ye karşı tepki verdi.

ENFLASYON ORANLARI

Faizlerin tek haneye döndürülmesi hayaldi. Yüzde 63'ten aldık. MB'nin gecelek faizi biz geldiğimizde bir felaketti. Gecelik faizlerin % 7500'e uluştığı dönemleri yaşadık. Borç almada yüzde 57'den yüzde 1'lik döneme geldik. Yıllık ortalama 49.6 ay borçlanma vadesine ulaştık. Enflasyon otuzdu şimdi enflasylon altıda. Sizden böyle devraldık, buraya getirdik.

Mevduat bankalar kredilerde 2002'de 34 milyar, 2010'da 421 milyar TL, 2011'de 499 Milyar TL'ye ulaştı. Size ben bu kürsüden bunları öğretemedim. Türkiye dünyada yüzde 10 ile birinci sıraya çıkmışsa hikmeti bu. Herkes Türkiye'yi konuşuyor, siz de yetişemediğiniz üzüme koru diyorsunuz.

İMRALI İLE PAZARLIK MESELESİ BENİ RAHATSIZ ETTİ

İmralı ile pazarlık meselesi beni ciddi şekilde rahatsız etti. Bakanız avukatı vasıtasıyla avukatıyla görüşmesi yasak mıdır? İdam kalmamıştı vardı. İktidarı dönemiydi niçin idamını ertelediniz. Size göre değil bize göre gerçek. Biz bu güne kadar hiç bir terör örgütünün yönetcisiyle mabaya oturmadık.

 

Biz Terör örgütü liderleriyle masaya oturmadık

Biz doğuda her yerde tek millet tek bayrak tek vatan diyen biziz. Türkiyeli demekten rahatsız değilim. Millet kavramını da lütfen Atatürk'e sorun. O kavramı alın onunla birlikte yola devam edin.

Sayın Bahçeli bir şey söylüyor dil konusunda, biz de diyoruz ki bu ülkenin resmi dili Türkçe'dir. Ama herkes ana diilini konuşabilmelidir.

 

Erdoğan: Bu ülkenin resmi dili Türkçe'dir


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.