Erdoğan'dan ABD dönüşü flaş açıklamalar!

Erdoğan'dan ABD dönüşü flaş açıklamalar!

ABD'den dönen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Atatürk Havalimanı'nda önemli açıklamalar yaptı.

BM Güvenlik Konseyi'nde toplamda 17 liderle ikili görüşmeler yaptığını belirten Erdoğan, Türkiye'nin IŞİD'e karşı olan stratejisini de anlattı.

ERDOĞAN'IN KONUŞMASINDAN ÖNEMLİ SATIR BAŞLARI

120 devlet başkanının katıldığı zirvede hangi adımların atılması gerektiği düşünüldü. Zirvenin başarılı geçtiğini düşünüyorum. En üst seviyede gerçekleşen zirvenin yönlendiriciliği  olduğuna inanıyorum. İklim değişikliği politikasını ortaya koymamız bakımından iyi bir atılım oldu.

17 LİDERLE YÜZYÜZE GÖRÜŞTÜM

Toplamda 17 liderle ikili görüşme gerçekleştirdim. Türk evinde gerçekleştirdim, bir kısmını da BM’de gerçekleştirdim. Görüş ve düşüncelerimizi ens üst seviyede izah etme imkanı buldum. Muhataplarımızla görüş alış verişinde bulunduk. BM Güvenlik Konseyi adaylığımız konusunu da görüştüm. ABD’nin önde gelen düşünce kuruluşlarından birinde bir konferans verdim. Amerika’daki bizim STK’larımızla bir araya geldim. Verimli bir çalışmayı verimli bir final toplantısıyla dün akşam bitirdik ve ülkemize döndük.

26105168.jpg

IŞİD'LE MÜCADELE TÜRKİYE'NİN ROLÜ

Bölgede kritik bir dönemi yaşıyoruz. Kritik diyorum çünkü, 1.250 km yaklaşık sınırımız olan Suriye ve Irak’ta terör eylemleri 'bizi ilgilendirmez veya bize ne' deme lüksümüz yok. 1,5 milyon sığınmacı bizim ülkemizde. Bu sığınmacıların Türkiye’ye gelmiş olduğu bir ortamda 'bize ne' diyemeyiz.  Atılan bu adımlarda başta Suriye rejimi olmak üzere bu zalim rejimden kaçanların sığındıkları bir başka zalim olmamalı.

Özgür Suriye Ordusu da orada bir mücadele veriyorlar. Başka örgütler de var orada…
Şimdi ise durumun ne vahim olduğu, IŞİD’in Irak’ı işgal etmesi, Sünnilerin Musul’u boşaltmış olmaları bunlar görünen gerçekler. Bir de çok acımasız devam eden, bizim dinimizle alakası olmayan bir uygulamayı kabullenmek mümkün değildir. Tüm yapılanlar İslam’a mal edilmektedir.
Bizler Müslüman olarak elimizden geleni yapmamız lazım. Hıristiyan dünyası böyle bir adım atıyorsa biz buna seyirci kalmayacağız. Taraf durumu olma namzetiyiz.

IŞİD'E KARŞI 3 MADDELİK PLAN

Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör örgütü IŞİD ile mücadeleye ilişkin "Atmamız gereken adımlarda 3 başlık çok önemli. Biri malum uçuşa yasaklı bölgenin ilan edilmesi ve bu uçuşa yasaklı bölgenin güvence altına alınması. İki, güvenli bir bölgenin Suriye tarafından tesis edilmesi ve bu güvenli bölgede artık yapılanmanın nasıl olacağı konusunda nihai adımları atmak, üçüncüsü de eğit-donat anlayışıyla bu süreci kimlerle nasıl yöneteceğiz, bütün bunların içeriklerini görüşmek" dedi.

Orada Sayın Obama’yla bu konuyu da ele aldık. Burada bu görüşmeyi konuşacak değiliz. Hükümetimizle konuşacağız sonra kamuoyunla paylaşacağız.

BİLGİLER İSTİHBARATA AKTARILDI MI?

Bütün bunlar istihbarat servisimizle paylaşıldı. Elde edilen bu başarıda bunun en güzel örneğidir.
4 yıl önce bu örgütlerin tamamına yakını yoktu. Bu örgütlerin doğduğu yer. Irak’ta El Kaide. Suriye’de ne oldu palazlanmaya başladı. IŞİD güç kazanmaya başladıktan sonra, terör örgütleri bataklıkları sever. Onlar buradan palazlanırlar. Suriye’de Amerika silahı olmaz. Daha çok Rus silahı olur oradan beslenir. Maliki ordusu kaçtığında oradan da ne yazık ki Amerika’nın verdiği silahlar maalesef IŞİD’in eline geçti. Bunu kendileri de biliyorlar, bizim yanlışımız diyorlar.

ŞİMDİ ŞARTLAR DEĞİŞTİ

Daha sonra bir çok irili ufaklı terör örgütleri türemeye başladı. Cidde’de 40 ülke bir araya geldi, biz de katıldık. Bizler insani yardım boyutunda katılabiliriz ama başka adım atamayız dedik. Neden 49 vatandaşımız rehineydi. Ama şimdi şartlar değişti. Bundan sonraki süreç farklı olacak.
Tezkere parlamentodan geçtikten sonra atılması gereken adımlar atılacak.

IŞİD ABD SİLAHLARINI MI KULLANIYOR?

4 yıl önce bu örgütler yoktu. IŞİD, Suriye'de güç kazandıktan sonra teröröve ya terör örgütleri bataklığı sever. Suriye'de Amerika silahı olmaz orada Rus silahı olur. Irak'ta Maliki ordusu kaçtığı zaman ordada ABD nin Maliki'ye verdiği silahlar IŞİD'e geçti. Bunu onlarda kabul ediyorlar. Bunların hepsinin değerlendirilmesini yaptık.

TEZKERE PARLAMENTOYA GİDİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ayın ikisinde tezkere parlamentoya geliyor, parlamentoda görüşülecek ve tezkere temenni ederim ki parlamentodan geçtikten sonra atılması gereken adımlar ona göre atılacaktır. Bu tezkere tabi Silahlı Kuvvetlerimizi yetkilendirme tezkeresidir" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.