Erdoğan'dan ABD'ye kritik PYD mesajı!

Erdoğan'dan ABD'ye kritik PYD mesajı!

Bayram namazını Emirgan Camii'nde kılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan namaz çıkışı kritik açıklamalarda bulundu.

İSTANBUL Emirgan Hamid-i Evvel Camisi'nde bayram namazını kılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, namaz çıkışında önemli açıklamalarda bulundu. 

Erdoğan, ABD'nin ''PYD'yi terör örgütü olarak görmüyoruz'' açıklamasına ''PYD ve YPG terör örgütüdür bize göre. ABDbedel ödemiyor. Bedel ödeyen biziz'' yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bayram namazını Emirgan Camii'nde kıldı.
Tarabya'daki Köşkü'nden 07.15'te bayram namazı için çıkan Erdoğan, Emirgan Camii'ne geldi.

erdoğan1.20150924091732.jpg

Camiye İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu da geldi. Erdoğan bayram namazını burada kıldı.

Bayram namazı çıkışı açıklama yapan Erdoğan, şunları söyledi:

Tüm İslam dünyasının kurban bayramını tebrik ediyorum. Her bayram bir diriliştir.
Bu Kurban Bayramı'na çok sıkıntılı bir süreçte girmiş bulunuyoruz. Bu sıkıntılı sürecin ardından da malum 1 Kasım'da Türkiye bir genel seçim yaşayacak. Bu bir tekrar seçimdir, bir erken seçimdir ve bu seçimde milletimiz ferasetini ortaya koymak suretiyle inşallah bu sıkıntıları aşacak, güven ve istikrarı sağlayacak bir adımın kararını verir diye düşünüyorum ve milletimin tekrar bu dini bayramını, Kurban Bayramı'nı tebrik ediyorum

ESED BURADA BİR BUTİK SURİYE KURMAK İSTİYOR

Rusya'nın tabii İran'la birlikte Suriye'ye vermiş olduğu destekler artık zaten gizli değil. Bunu kendileri de ifade ediyorlar. Temenni ederiz ki Rusya, bu süreçte dün yaptığımız görüşmelerin gereğini bir dayanışma içerisinde yerine getirmek suretiyle, ben dün kendilerine de ifade ettim, Esed burada bir butik Suriye kurmak istiyor. Butik Suriye, Şam'dan başlayıp Hama, Humus ve Lazkiye'yi kapsayan ki bu da Suriye'nin yüzde 15'ine tekabül eden bir bölgedir. Bu bölgede kendine ait, arkasında belli egemen güçlerin hakim olduğu, destek verdiği bir devlet kurabilmek, bu da tabii Akdeniz'e açılan bir yapı olması hasebiyle böyle bir yapıyı kurmak, derdi bu.

erdoğan2.20150924091756.jpg
GÜVENLİ BÖLGEYİ ÖZELLİKLE İSTİYORUZ

Biz Suriye'de toprak bütünlüğünü savunuyoruz. Suriye halkının terör örgütlerinden arındırılmış bir yapıya kavuşmasını arzu ediyoruz. Ama burada şöyle bir adım bizim en önemli talebimizdir. O da bir güvenli bölgeyi özellikle istiyoruz. Güvenli bölgedeki hedefimiz nedir? Türkiye'de şu anda 2 milyona yaklaşan bir Suriyeli mülteci var. Bu insanların ülkelerine dönme talebi var. Dolayısıyla Türkiye sınırında Suriye tarafında onlar için oluşturulacak bir güvenli bölgede, bunu birçok dost ülkelerle de konuştuk, oraya onların dönmesi, bir yerleşim planıyla oraya yerleştirilmesi, inanıyorum ki bölgede çok daha farklı bir havanın oluşmasına da vesile olacaktır. Bunları da dün yine aynı şekilde Sayın Putin ile paylaştık.

Çıkan karar ne kadar zamanda uygulamaya girer bilmiyorum. Şu anda 7.5 milyar dolara ulaştı. Gelen yardım 420 milyon dolar civarındadır. Böyle bir kararın alınmış olması isabetlidir. Bu AB'nin bugüne kadar atmış olduğu yada atacağı bir adımdır. Bu sadece Türkiye'nin değil dünyanın sorunu. İcrası önemli. İcrayı gördüğümüz anda Türkiye olarak memnun oluruz.

Edirne konusunu Valimizle de görüştük. Farklı ülkelerin yaptığı zulmü de yapmak istemiyoruz. İnsani bir yaklaşım içinde değerlendirmek suretiyle ya kendi ülkelerine geri döndermek ya da belli bir süre buralarda misafir etme gibi bir adım atmış bulunmaktayız.

CİZRE'DE SANDIKLARIN BİRLEŞTİRİLMESİ

Seçi,m güvenliğini sağlamaya yönelik bir adımdır. Farklı il ve ilçelerden de gelebilir.

ABD'NİN PYD AÇIKLAMASI

PYD ve YPG bunların hepsi terör örgütüdür, bize göre. Amerika, bu işte şu anda bedel ödemiyor, bedel ödeyen biziz ve PYD'nin yaptıklarını da YPG'nin yaptıklarını da bilen de biziz. Dolayısıyla bu yanlış bakışı, yanlış değerlendirmeyi herhalde tekrar değerlendireceklerdir diye düşünüyorum. Biz, DAİŞ'i de terör örgütü olarak görüyoruz, PYD'yi ve onun yanındaki bu tür kuruluşları, PKK yine aynı şekilde...

AB de PKK'yı terör örgütü olarak ilan etmiştir. Biz terör örgütlerinin elinde onların silahını görünce rahatsız oluyoruz.Sanıyorum sayın Başbakan ABD'de ortaklarla görüşmeleri olacak

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum