Erdoğan'dan Hakan Fidan'a: Müsaade edilmiyorsa kalması gerekirdi

Erdoğan'dan Hakan Fidan'a: Müsaade edilmiyorsa kalması gerekirdi

Üçte biri Meclis'ten geçen İç Güvenlik Paketi'ni savunan Erdoğan, Hakan Fidan'ın MİT'ten istifasına ilişkin, “Müsaade edilmiyorsa kalması gerekirdi” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, aynı zamanda Umre de yaptığı iki günlük Suudi Arabistan ziyaretini tamamladı. Ankara'ya dönüş yolunda, gezisini takip eden gazetecilerin sorularını cevaplayan Erdoğan, Suudi Arabistan'la ilişkilerden Mısır sorununa, paralel yapıyla mücadeleden iç güvenlik paketine kadar birçok konuda çarpıcı açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı'nın açıklamaları özetle şöyle:  Suudi Arabistan geziniz, beklentilerinizi karşıladı mı?  
Sağolsunlar, beklentilerimizi karşıladılar. İlgi ve alakada bir artış var. İlişkilerimizin gelecekte çok daha iyi olacağına dair umutlarım arttı. Siyasi, askeri, güvenlik, terörle mücadele ve insani yardımlar alanlarında müşterek çalışmalara girebileceğimizi teyit ettik. Bölgesel sorunlar noktasında ise hemen bütün ülkelerle ilişkiler açısından yaklaşımımız büyük ölçüde örtüşüyor. Mısır'da biraz farklılıklar olsa da, ikili ilişkilerimiz bu konudan bağımsız. 
Örneğin Suriye ile ilgili güvenli bölge ve eğit-donat noktasında aynı şeyleri düşündüklerini ifade ettiler. Yakın zamanda, gerek Muhammed Bin Naif gerekse Muhammed Bin Salman'ın Türkiye'ye geleceklerini umut ediyorum. 
 DAIŞ konusu da gündeme geldi mi?
Terörle mücadele elbette gündemimizdeki önemli bir konuydu. DAIŞ konusundaki hassasiyet tabii ki devam ediyor. 

DEVRAN DÖNEBİLİR
 Kral, Sisi'yle de görüştü. Size Sisi'den herhangi bir mesaj iletildi mi? 
Hayır, herhangi bir mesaj iletilmiş değil.
 Mısır'da İhvan liderlerinin siyaset yapabilmeleri, idam cezalarının kaldırılması gibi hususlar gündeme geldi mi?
Mısır'da % 52 oyla iş başına gelmiş Cumhurbaşkanı hala içeride. 18 bin siyasi tutuklu var. Binlerce insan idama mahkûm edildi. Kontrollü bir yumuşama olmazsa, sosyal patlama olabilir. Mısır, Suudi Arabistan ve Türkiye; bölgenin en önemli ülkeleri. Bölgenin barış, huzur ve refahı için birlikte hareket etmek önemli. Burada Suudi Arabistan bir adım atacak olursa, devran tersine dönebilir. 
  “Yasa dışı dinleme” soruşturmasında gözaltına alınan 54 kişi serbest bırakıldı. Paralel yapı uzantılarının hala tehdit dilini kullanmasını nasıl yorumluyorsunuz?
Serbest bırakılma konusundaki haber benim açımdan da şaşırtıcı oldu. Ancak konu tabii yargı sürecinde bir mesele olduğu için, değerlendirmeye girmem uygun olmaz. Bahsettiğiniz uzantıların, o tür bir dil kullanmasından toplum da rahatsız elbet. “Ben bilmediklerinizi biliyor, duymadıklarınızı duyuyorum” diye adeta devletle dalga geçmeye kalkışıyorlar. Devlet, her türlü kanunsuzluğun peşinde olacaktır. Er ya da geç gereği yapılacaktır. 

FİDAN'A KIRGINIM
İç güvenlik paketine yönelik muhalefetin eleştirileri var. Yasa Tasarısı'nı inceleyebildiniz mi?
Yasa tasarısını inceledim. Eksiği var, fazlası yok. 
 Hakan Fidan meselesinde kırgın olduğunuzu söylemiştiniz. Hala aynı hissiyatta mısınız?
Kanaatimi daha önce de söyledim. Buna rağmen istifa edip adaylık söz konusu olmuş ise elbette bir kırgınlık söz konusudur. MİT sıradan bir kurum değildir. Devletin en önemli kurumudur. İstihbarat teşkilatı zayıfsa, o devletin ayakta kalması mümkün değildir. 
Onu böyle bir göreve getiren benim. Madem öyle, müsaade edilmiyorsa ayrılmaması gerekirdi. Dolayısıyla tabii ki kırgınım. 

(RAHİM ER - RİYAD)SARAY'DA DAVETSİZ MİSAFİR
Erdoğan'ın, konuğu Berdimuhamedov'u karşılaması sırasında ilginç anlar yaşandı. İki lider tören birliğinin önünde yürürken, arka tarafta ise nereden geldiği belirlemeyen siyah bir köpek ve ardından koşturan bir koruma polisi dikkat çekti. 

TÜRKMEN LİDERE BÖYLE SESLENDİ:

Kadirli doğanım
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suudi Arabistan gezisinin ardından ayağının tozuyla, resmi ziyaret için Ankara'ya gelen Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov'u ağırladı. Erdoğan, Beştepe Sarayı'nda Berdimuhamedov'u makam aracından inişinde karşıladı. Törenin ardından iki lider baş başa görüşmenin ardından heyetler arası görüşmelere başkanlık etti, ortak basın toplantısı düzenledi. Berdimuhamedov'a “Kadirli doğanım, değerli dostum” diye hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Görüşmelerimizde Türkmen gazının Türkiye'ye ve Türkiye üzerinden Avrupa pazarlarına taşınmasına yönelik fikir teatisinde bulunduk. Vizyonlarının aynı olduğunu bir kez daha müşahede ettik” dedi. Berdimuhamedov ise “Geçen yıl ticaret hacmimizde yüzde 26'ya varan bir artış meydana geldi. Bu çok sevindirici” ifadesini kullandı. 

Emine Erdoğan: Kadına kalkan el iflah olmaz!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Dünya Kadınlar Günü sebebiyle Sheraton Oteli'nde düzenlenen programa katıldı.  Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve eşi Nevin Gökçek'in ev sahipliğinde gerçekleşen etkinlikte bir konuşma yapan Erdoğan artan şiddet olaylarına temas ederek “Kadına kalkan el iflah olmaz. Annesine, eşine, kız kardeşine, kızına şiddet uygulayan bir ruhun iflas ettiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Toplumumuzda güçlü bir erkeklik onurundan söz edilir. Şiddet en başta bu onura yakışmaz. Biz de buradan seslenelim, daha çok kalp, daha çok onur kırmadan kendine dön ve insanlığını hatırla. Kadına karşı şiddet uygulamaktan uzak dur” dedi. Problemin kökten çözümü için, anne babalara çocuklarını adalet duygusuyla yetiştirmelerini tavsiye eden Emine Erdoğan, etkinliğin sonunra BELMEK tarafından açılan el sanatları sergisini gezdi, halk oyunları gösterisini izledi, kadınlarla sohbet etti.
 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Perde Arkası