Erdoğan’ı İzleten Paşa Tutuklandı

Erdoğan’ı İzleten Paşa Tutuklandı

2007’de Hudson Enstitüsü’nde Türkiye için dehşet senaryolarını masaya yatıran Bertan Nogaylaroğlu’nu, Balyoz’daki Erdoğan takipçiliği tutuklattı.

Balyoz soruşturması kapsamında Tümamiral Erdem Caner Badem ve Albay Aziz Yıldız’la birlikte tutuklanan emekli Tümgeneral Bertan Nogaylaroğlu’nun, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “özel görüşmeleri” dahil sıkı bir şekilde takip edilmesi için talimat verdiği kaydedildi. İkinci Balyoz iddianamesinde yer alan belgeye göre, Erdoğan’a ulaşmak için o dönem AKP’den milletvekili Turhan Çömez’den yararlanılması isteniyor.

Belgeleri duyunca istifa etti

Önceki gün çıkarıldığı İstanbul Nöbetçi 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne gönderilen emekli Tümgeneral Bertan Nogaylaroğlu’nun ismi Gölcük Donanma Komutanlığı’ndan çıkan yeni Balyoz belgelerinde geçiyordu. Nogaylaroğlu, bunun üzerine ocak ayında Genelkurmay Dış İlişkiler ve Güvenlik İşleri Daire Başkanlığı görevinden istifa ederek emekli oldu. 2009’da tümgeneralliğe terfi eden ve üç yıl daha görev süresi olan Nogaylaroğlu, Washington Askerî Ataşesi iken, 2007’de Türkiye için dehşet senaryolarının ele alındığı Hudson Enstitüsü’ndeki gizli toplantıya katılmıştı.

Başbakanı izleyin direktifi

Bertan Nogaylaroğlu’nu cezaevine götüren belgelerden biri doğrudan Başbakan Erdoğan’ı hedef alıyor. Eskişehir’de ele geçen yeni delillere ilişkin hazırlanan ikinci Balyoz iddianamesinde yer alan “İrticai Faaliyetler ŞUBAT2005-3” adlı belgede, “Kurmay Başkan Hava Pilot Tuğgeneral Bertan Nogaylaroğlu” adına imzaya açılan direktif anlatılıyor. 6’ncı Ana Jet Üstü Komutanlığı’na (Bandırma) hitaben yazılan direktifte, “irtica tehdidinin 2002 yılından berin AKP Hükümeti’nden de destek alarak sürekli arttığı” öne sürülüyor. Bugüne kadar irtica tehdidine karşı yürütülen faaliyetlerde yeterince başarı sağlanamadığı anlatılan direktifte, yeni strateji şöyle belirleniyor:

“» Seçim bölgelerine gelen AKP’li milletvekilleri ve AKP’li belediye başkanları yakından takip edilerek tüm faaliyetleri görüntü, ses, belge vb. ile kayıt altına alınacak.

» AKP’li milletvekilleri ve belediye başkanlarının görüştükleri irticai faaliyet gösteren şahıslar sürekli izlenecek, yaptıkları toplantılara katılım sağlanarak video veya ses kayıtları ile faaliyetleri belgelenecek.

» Güvenilir yerel basın kuruluşları ile temasa geçilerek AKP’li milletvekilleri ile belediye başkanları hakkında olumsuz yönde ve kamuoyunu etkileyecek şekilde haberler yaptırılacak.

» AKP içinde temas kurulabilecek şahısların listesi Turhan Çömez tarafından birlik komutanlarına özel olarak bildirilecek, ilgili şahıslarla kurulacak görüşmelerde açılış, yemek, tören vb. fırsatlar değerlendirilecek, görüşmelerde parti içindeki atmosfer ve Başbakanın yapacağı özel görüşmeler ve programlar öğrenilecek.

» Bankalarda çalışan personel eşlerinden yararlanılarak Başbakan, Meclis Başkanı ve bakanlar başta olmak üzere AKP’li milletvekilleri, belediye başkanları ile il başkanlarının banka hesapları, kredi kartı harcamaları takip edilecek ve her hafta düzenli olarak rapor edilecek.

» AKP’li milletvekillerinin yakın akraba eş ve çocukları takip edilerek bu konuda basında kullanılmak üzere malzeme toplanacaktır.”

‘Temas’ listesini Turhan Çömez verecek

İkinci Balyoz iddianamesine göre Bertan Nobaylaroğlu, AKP içinde “temas kurulabilecekler” listesinin Turhan Çömez tarafından komutanlara özel olarak bildirileceğini vurguluyor. Nobaylaroğlu’nun direktifinde şöyle deniyor: “AKP içinde temas kurulabilecek şahısların listesi Turhan Çömez tarafından birlik komutanlarına özel olarak bildirilecek, ilgili şahıslarla kurulacak görüşmelerde açılış, yemek, tören vb. fırsatlar değerlendirilecek, görüşmelerde parti içindeki atmosfer ve Başbakanın yapacağı özel görüşmeler ve programlar öğrenilecek.” Böylece Çömez’in adı Ergenekon’dan sonra ilk kez Balyoz belgelerinde de geçti. Nobaylaroğlu’nun adını verdiği Turhan Çömez, 2002 seçimlerinde AKP’den Balıkesir milletvekili seçilmişti. Başbakan’ın en yakınında bulunan Çömez, Erdoğan’ın özel doktorluğunu bile yapmıştı.

Ergenekon’dan sonra Balyoz

Son dönemlerinde partisi AKP’ye yönelik eleştiriyle öne çıkan Çömez, Ergenekon soruşturmasıyla birlikte yurtdışına çıktı. Çömez, İngiltere’de dil öğrenmeye gittiğini söylemesine karşın bir daha geri dönmedi. Ergenekon soruşturmasında hakkında yakalama kararı çıkarılan Çömez, ikinci iddianamede “firari şüpheli” olarak yer alıyor. Çömez, 2008 yılından beri yurtışında yaşıyor.

Hava Komutanı’nı gözaltına alacaklardı

Bertan Nogaylaroğlu adına imzaya açılan başka bir belgede ise dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Cumhur Asparuk ve ailesine karşı yürütülecek faaliyetler ve alınması gereken tedbirler sıralanıyordu:

» Harp Akademileri Komutanlığı’nda yapılan hazırlıkların, Hava Kuvvetleri Komutanı tarafından öğrenilmesi engellenecek, komutana gelecek her türlü bilginin önü kesilecektir.

» Harp Akademileri Komutanlığı’nda yapılan hazırlıkların öğrenilmesi durumda çalışmaların jenerik Harp oyununa yönelik hazırlıklar olduğu bildirilecek, bu konu ivedilikle özel kurye aracılığı ile Harp Akademileri Komutanı’na iletilecektir.

» Komutanın ve ailesinin tüm programları yakından takip edilecek, askeri ve sivil tüm telefonları dinlenecek ve Harp Akademileri Komutanlığı’na haftalık raporlar gönderilecektir.

» Komutan ile yakın temasta bulunan ve şüpheli hareketleri gözlenen şahıslar yakından takip edilecek ve tüm telefonları dinlenecektir.

» Komutanın yurtdışında olması durumunda ateşelik vasıtası ile komutanın yurda dönmesi sağlanacaktır.

» Yurt içinde ancak Ankara dışında olması halinde ilgli Garnizon K.lığı ile temas kurularak bulunduğu yerde Komutanın enmiyetinin alınması ve kimse ile görüştürülmemesi sağlanacak, İstihbarat Başkanı Hava Pilot Tümgeneral Ziya Güler (Balyoz’dan tutuklu) başkanlığında bir heyet tarafından Hava Orgeneral Cumhur Asparuk Ankara’ya getirilecektir.

» Komutanın kendi isteği ile emekli olmasına dair dilekçeyi imzalaması sağlanacaktır.

» Sıkıyönetim sürecince Komutanın emniyeti alınacak ve kontrol altında tutulacaktır.”

Hudson’da Taksim’e bomba senaryosunu konuşmuşlardı

Emekli Tümgeneral Bertan Nogaylaroğlu, Washington Askerî Ataşesi iken, 2007 yılında Türkiye için dehşet senaryolarının ele alındığı Hudson Enstitüsü’ndeki gizli toplantıya katılmasıyla gündeme gelmişti. Yine Balyoz soruşturmasında tutuklanan dönemin Genelkurmay Başkanlığı Stratejik Araştırma ve Etüd Merkezi Başkanı Süha Tanyeri de bu toplantıya katılmıştı.

13 Haziran 2007’de yapılan gizli toplantıda katılımcılara daha önce yazılı olarak sunulan senaryoda, Türkiye’de Anayasa Mahkemesi’nin emekliye ayrılan başkanı Tülay Tuğcu’nun suikasta kurban gitmesi ele alınıyor. Yine aynı zaman diliminde, İstanbul Beyoğlu’nda PKK’nın üstlendiği bir eylemde, 50 kişinin hayatını yitirmesi üzerinde duruluyor. Bu iki senaryo da, haziran ayının son günleri için öngörülüyor ve bu olayların gerçekleşmesinden sonra Türkiye, 50 bin askerlik bir kuvvet ile Kuzey Irak sınırını geçerek, bir askeri harekat düzenleyecekti.

Senaryo tartışılırken bir de, Amerika’nın PKK’nın Kuzey Irak’taki liderlerini yakalayıp teslim etmesi konusu ele alındı. Ancak Türk askeri yetkililerin, PKK liderlerinin yakalanıp teslim edilmesinin siyasi açıdan sakıncalı olacağı, bunun AKP’ye yarayacağını dile getirdikleri iddia ediliyordu.

Taraf

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.