Erdoğan'ın uzlaşma niyeti yok

Erdoğan'ın uzlaşma niyeti yok

İsrail Dışişleri Bakanı Liberman, Başbakan Erdoğan'ın İsrail ile uzlaşmaya niteyinin olmadığını öne sürdü ve asıl amacını ortaya koydu

Zehra ULUCAK / Tercüme

Pazar günü İsrailli bir diplomat, İsrail'in Gazze ablukasını sona erdirme ve Filistin yerleşkesine doğru yelken açan bir Türk gemisinin fırtınaya uğratılması konusunda özür dilenmesinde ısrar eden Türkiye’nin İsrail’le uzlaşmaya kaplarını kapattığını söyledi.

Fakat İsrail’in koalisyon hükümeti içindeki anlaşmazlığın muhtemel bir yansıması ise başka bir resmi açıklamanın, İsrail’in, büyük ölçüde kendi eylemlerini haklı gördüğü yayınlanan BM raporu öncesinde, Türkiye ile uzlaşma görüşmelerinin devam ettiği yönünde.

Cuma günü Meclis’e hükümet programını sunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mavi Marmara aktivist gemisine açık sularda müdahalesi dolayısıyla, son bir yıl içindeki İsrail’e olan tazminat taleplerini tekrarladı.

İsrail, Gemide çıkan olaylarda 8 Türk’ü ve bir Türk-Amerikan vatandaşını öldüren komandoları için tazminat ödemeye yaklaştıysa da, personelinin kendini savunduğunu söyleyerek özür dilemeyi reddetti.

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman; "Şu çok açık ki; bu kişi uzlaşma, barış, ilişkileri normalleştirme aramıyor, tek isteği İsrail’in uluslararası duruşunu zedelemek (bitirmek) ve bölgedeki statüsüne zarar vermek."

İsrail radyosunda yaptığı açıklamada, ülkedeki yeni bir iç siyasi anlaşmazlığa atıfta bulunarak, "Bizden kadınlar için emeklilik yaşı belirlememizle ilgili bir talepte bulunmamasına şaşırdım" dedi ve sözlerine ‘Tayyip Erdoğan’ın kendileriyle diplomatik yönde normalleşmeye varmadığını ve kapıları kapattığını’ ekledi.

İsrailli yetkililer, geminin açık sularda kovuşturmaya maruz kalmasından dolayı duydukları üzüntüyü dile getireceklerini söylüyorlar.

Cenevre ve New York’taki sönük geçen görüşmelerde, İsrail ve Türk delegeler arasında birkaç turda teklifler yapılmıştır.

Lieberman, muhafazakâr koalisyon içinde belirli bir politikaya kesin destek veren İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun kuşkularını dile getirdi. Krizin doruğunda, Erdoğan’ın İslamcı kökenli AK Partisinin altında Türkiye’nin, İsrail’in ezeli düşmanı İran’a benzetilebileceğini söyledi.

Lieberman, Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ı da İsrail'den taleplerini önemli ölçüde artırmakla suçladı. Abbas'ın hali hazırdaki taleplerinin Oslo Anlaşması'ndan bu yana en güçlü talepler olduğunu belirten Lieberman, İsrail'in ABD'nin vereceği güvenlik garantilerine güvenemeyeceğini ifade etti.
Lieberman, bu tür garantilerin, geçmişte İsrail'in Gazze Şeridi'nden ve Philadelphia Yolu'ndan geri çekildikten sonra bir etkisi olmadığının görüldüğünü savundu.
 
Ayrıca Pazar günü, Netanyahu'nun kabine sekreteri Zvi Hauser, Türkiye ile müzakerelerin devam ettiğini ve uzlaşma bulunması için "kurtarıcı bir formülü" ümit ettiğini söyledi.

Hauser, Askeri Radyoya yaptığı açıklamada, Türkiye ile ilişkilerin gelişmesinin İsrail’in umurunda olduğunu belirterek, ancak bunun İsrail’in güvenlik kaygıları ile dengeli olmak zorunda olacağını sözlerine ekledi.

İsrailli yetkililer, BM raporunun 27 Temmuz'da açıklanacağını söylüyorlar. Daha önceki taslaklar gerekçe göstererek, bunun Gazze ablukasının ve İsrail’in belirttiği, iktidardaki İslamcı Hamas militanlarının kök silah kaçakçılığı uygulanmasının lehine olacağını öngörüyorlar.

Ablukayı yasa dışı bulan ve sık sık İsrail’in Filistin politikalarını sansürleyen Türkiye, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon tarafından atanan ve Yeni Zelanda'nın eski başbakanı Geoffrey Palmer tarafından yönetil panelde bu varılan sonucun kabul edilmeyeceğini söylüyor.

Rotahaber

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.