Ergenekon davasında karara yaklaşıldı

Ergenekon davasında karara yaklaşıldı

İstanbul'un Ümraniye ilçesinde 27 el bombasının bulunmasıyla başlayan Ergenekon sürecinde 108 sanıklı ana davada sona yaklaşılıyor.

25 Temmuz 2008'de açılan ve daha sonra Danıştay saldırısı sanıklarının da dahil edildiği Ergenekon ana davasının 4'üncü yılına girdiği gün, 188'inci duruşması yapılacak. 20 Ekim 2008'de başlayan yargılamalarda toplam 233 sanık hakim karşısına çıktı. 2,5 yılda Silivri'de 332 duruşması yapılırken 50 sanık tutuklu olarak yargılanıyor. Bir kısım çevreler tarafından eleştirilen yargı süreci uzuyor gibi görülse de, aslında duruşma sayısı ve sorgulanan sanık sayısının fazlalığı, hakim ve savcıların olağanüstü çabasını gösteriyor. Normal mahkemelerde bir davanın yılda en fazla 4 duruşması gerçekleştirilirken, Ergenekon davalarında bu gelenek bozuldu. Sanıklara her gün savunma hakkı verildi. Sanıklar ve avukatlarının uzun süren savunmaları sebebiyle süreç gecikti. Gizli tanıkların dinlenmesi aşamasında olan dava 1,5 aylık aradan sonra tekrar başlıyor. Davada tanıkların dinlenmesinden sonra savcılık esas hakkındaki mütalaasını verecek. Sanıklar ve avukatların son savunmalarını yapmalarının ardından ise dosya karara bağlanacak.

Ergenekon süreci 4 yılda büyük aşama kat etti. İstanbul 1. Ağır Ceza Mah-kemesi'nce Silivri'deki mahkeme salonunda yapılan yargılamada Ergenekon ana davasında 108, ikinci Ergenekon davasında 118 ve 'İrtica ile Mücadele Eylem Planı' davasında 7 olmak üzere toplam 233 sanık hakim karşısına çıktı. Ergenekon ana davasıyla birleşen dosyalarla birlikte dava kapsamında yargılanan sanıkların sayısı 27'si tutuklu olmak üzere 108'e çıktı. Danıştay dosyasının sanıkları Süleyman Esen ve Tekin Irşi'nin de aralarında bulunduğu 32 kişi yargılama süresince tahliye edildi. 20 Ekim 2008'de başlayan davanın en son 187'nci duruşması da 3 Haziran 2011'de yapıldı. Davanın bir sonraki duruşması 25 Temmuz Pazartesi günü görülecek.

Dava sırasında başta tutuklu sanıklar Kemal Kerinçsiz, Doğu Perinçek ve tutuksuz sanık Kemal Alemdaroğlu'nun avukatı Metin Çetinbaş'ın günlerce süren savunmaları yargı sürecini etkiledi. Birleşen davaların sanıklarının da eklenmesiyle 3 yılda 187 duruşma yapılmış oldu. Başta sanıklara sınırsız süre verilmesinin yargıyı uzatması, mahkeme heyetini harekete geçirdi. Heyet, daha sonra örgüt lideri konumundaki şüphelilere 2 gün, üyelikten yargılananlara ise bir günlük savunma süresi verme kararı aldı. Bu şekilde, sanık sorgu ve savunmalarının tamamlandığı davada şu anda Danıştay saldırısı olayının tanıkları dinleniyor. Davada ilk kez de gizli tanık dinlenmesi uygulamasına başvuruldu.

2. ERGENEKON davası 8 AĞUSTOS'TA

Birleşen davalarla birlikte sanık sayısı 118'e yükselen ikinci Ergenekon davası, 20 Temmuz 2009'da başladı. Davada, bugüne kadar 55 tutuklu sanıktan, aralarında Adil Serdar Saçan, Gürbüz Çapan, Arif Doğan, Teğmen Mehmet Ali Çelebi, geniz kanseri olan Yusuf Erikel'in de bulunduğu 22 kişiyi tahliye etti. Gazeteciler Tuncay Özkan ve Mustafa Balbay, Prof. Dr. Mehmet Haberal, eski İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, İbrahim Özcan, Hasan Atilla Uğur, Ersin Gönenci ve Oğuzhan Sağıroğlu'nun da aralarında bulunduğu 23'ü tutuklu 118 sanığın yargılanmasına devam edilen davanın, 127'nci duruşması ise 8 Ağustos'ta görülecek. 2. Ergenekon davasında tutuklu sanıkların savunmalarında da sona geliniyor.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.