Ergenekon Hakimi ile İlgili ŞOK Rapor?

Ergenekon Hakimi ile İlgili ŞOK Rapor?

HSYK 2. Dairesi'nin Ergenekon davasına bakan Mahkeme Başkanı Köksal Şengün'ün görev yerini değiştirirken, kurul başmüfettişlerinin raporunu dikkate aldığı belirtildi.

Şengün’ün mahkeme heyetinin müzakere bilgilerini paylaştığı sevgilisinin, bu bilgileri Veli Küçük ve Doğu Perinçek’e aktardığı kaydedildi. Aralarında Adalet eski Bakanı Seyfi Oktay’ın da bulunduğu bazı isimlerin Ergenekon ve yargıyı etkileme soruşturması kapsamında Ergenekon davasına bakan mahkeme heyetinin başkanı Köksal Şengün hakkında yürütülen disiplin soruşturması sonuçlandı.

SAYGINLIĞINI YİTİRDİ

Görev yeri, disiplin soruşturması nedeniyle HSYK ikinci dairesi tarafından değiştirilen 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Köksal Şengün hakkında HSYK başmüfettişlerince yapılan soruşturma sonunda düzenlenen raporda ise çarpıcı ayrıntılar yer aldı. Başmüfettişler tarafından HSYK 2. Dairesi’ne sunulan raporda, Şengün’ün uygunsuz hareket ve ilişkileriyle mesleğin onur ve saygınlığını yitirdiğine dikkat çekilerek, “Tülay Bekar’ın Ergenekon sanıkları Doğu Perinçek ve Veli Küçük’le ilişkisinin olduğu bilindiği halde Şengün’ün Bekar’la makama uygun olmayacak gönül ilişkisi yaşadığına” vurgu yapıldı.

Bu nedenden Şengün’ün görevini tarafsız ve doğru yapamayacağı belirtilen müfettiş raporunda, Şengün’ün mahkemenin heyet halinde yaptığı Ergenekon müzakerelerini Tülay Bekar’la paylaştığı ifade edilerek, “Mahkemenin heyet halinde yaptığı müzakere bilgilerini Avukat Tülay Bekar ile paylaştığı, bu bayanın da edindiği bilgileri diğer örgüt üyelerine hemen her görüşme sonrasında rapor edip iletmesine zemin hazırladığı” belirtildi. Rapora yansıyan ilginç ayrıntılardan bir tanesi ise Şengün’ün yasak aşk yaşadığı Bekar için iki ayrı telefon tahsis etmesi ve bu telefonları sadece Bekar’la görüşmek için kullanması oldu.

HER ŞEY YARGITAY ÜYELİĞİ İÇİN

Başmüfettişler ayrıca kamuoyunda Ergenekon olarak bilinen davada Şengün’ün eski Adalet bakanı Seyfi Oktay’la görüşmeler yaptığı ve Oktay’a görüş açıkladığı üzerinde durarak, Şengün’ün dava üzerinde Oktay’la müzakereler yaptığına işaret etti. Müfettişler, Oktay ve Tülay Bekar’la yapılan görüşmeler sonucunda Şengün’ün tutuklu sanık Mehmet Haberal’ın tahliyesi için muhalefet şerhi yazdığına değindi. HSYK kaynakları ise Şengün’ün Yargıtay üyesi olabilmek için Oktay’ın Ergenekon’la ilgili görüşlerini dikkate aldığını açıkladı. Buna göre Şengün’ün, Yargıtay üyesi olabilmek için terör örgütü davasını hiçe saydığı savunuldu.

ERGENEKON’U Tİ’YE ALDI

Başmüfettişlerin raporunda Şengün’ün Ergenekon davasını umursamayan konuşmaları da yer aldı. 2009/191 esas sayılı Ergenekon dosyasının 27 Eylül 2010 tarihli oturumunda tutuklu sanık Mustafa Balbay’ın “Ben yakında küresel ısınmayı ne zaman Ergenekon’a yükleyecekler merak ediyorum” şeklindeki sözlerine Şengün, “Mümkündür” şeklinde cevap vermiş. Başmüfettişler ise Şengün’ün bu tavrını, “Baktığı davayı önemsizleştirecek ve tartışılır hale getirecek” bir hareket olarak rapor etti.

HAKiM ŞENGÜN KONUŞTU: ‘SEYFi OKTAY iLE GÖRÜŞTÜM’

Hakkındaki iddialarla ilgili konuşan Köksal Şengün şunları söyledi: “35 yıllık deneyimi olan ve yaşantısını bu mesleğe adamış bir hâkim çocuk değil ki, kendi baktığı davasının ayrıntılarını başkasına aktarsın. Böyle saçmalık olamaz. Bunlar çok yanlış şeyler ve bu tarz konuları başka kılıflara büründürmesinler. HSYK başkanıyla görüştürmesi için Seyfi Oktay’la telefon görüşmesi yaptım.

Ben açık sözlü bir insanım. Yanlış anlaşılmaktan korktuğum kadar hiçbir şeyden korkmam. Bu görüşmem randevu almak için oldu. Kurul başkanıyla Ankara’da 1 saat baş başa konuşmak öyle kolay bir şey değildir. Yoksa Seyfi Bey bizim bakanımız olmasına rağmen şahsen tanımadığım bir kişidir. Bunun haricinde Seyfi Bey’le başka bir görüşmem olmamıştır. Kimse bu saatten sonra beni topluma farklı bir şekilde tanıtma yoluna gitmemelidir. Bunca yıl DGM’de çalışmış ve hayatını bu mesleğe adamış bir insandan tuhaf şeyler yapılmasıRapora yansıyan çarpıcı satır başlarından bir tanesi ise Şengün’ün Ergenekon sanıklarının devlete yönelik yaptığı hakaretleri savunma hakkı kapsamında görmesi oldu.

Başmüfettişler, “2008/209 ve 2009/191 esas sayılı Ergenekon dosyalarının yargılaması sırasında bazı sanık vemüdafileriningünlerce savunma yapması ve savunma yaparkende savcılıkmakamı iledevlet kurumlarını alenen tahkir etmesi, eylemi Şengün tarafından savunma hakkı olarak kabul edilip hiçbir müdahale yapılmadı” dedi. Başmüfettişler 2008/209 esas sayılı Ergenekon dosyasında tutuklu sanık Veli Küçük’ün sorgusunun yapıldığı 15 Aralık 2008 tarihli oturumda ise Şengün’ün aynı hassasiyeti göstermediğini ifade etti. Şengün’ün taraflı davrandığına işaret edenmüfettişler, “Şengün, müdahil Şebnem Korur vekili avukatÖzkan Yücel’e adı geçen sanığa yönelttiği sorulara, aynı tavrı göstermediği ve sanık Veli Küçük’ün sorgusuna taraflı yönetimi ve sözleriyle engel olduğu açıktır ” dedi.

HSYK’dan açıklama

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, Şengün’ün atamasıyla ilgili açıklama yaptı. Şengül’ün bazı “Ergenekon” sanıklarıyla uygunsuz hareket ve ilişkiler kurarakmesleğin şeref ve nüfuzunu, şahsi onur ve saygınlığını yitirdiği gerekçesiyle hakkında 31 Ağustos 2010’da inceleme ve soruşturma başlatıldığının vurgulandığı açıklamada şöyle denildi: “Şengün’ün, soruşturma sonunda eylemler, sabit görüldüğünden 11 Temmuz 2011’de yer değiştirme cezası ile cezalandırılmasına, o yerde göreve devamı yargı erkinin nüfuz ve itibarına zarar vereceği kanaatine varıldığından cezanın kesinleşmesine kadar Bolu Hakimliği’nde yetkilendirilmesine karar verilmiştir.’’

Savcıları zora soktu


Müfettiş raporunun ayrıntılarında Şengün’e ait skandal sayılabilecek bazı noktalara da değinildi. 2008/209 esas sayılı Ergenekon dosyasının 26Mayıs 2009 oturumunda sanık Oktay Yıldırım’ın, savcılıkmakamını eleştiren bir konuşma yapmasından sonra daha öncemahkeme heyetine dinlettiği bir CD’yi ikinci kez dinletme talebinemahkeme başkanı Şengün ilginç bir cevap vermiş. Şengün, Yıldırım’a hitaben, “Yani ikinci kez de dinletseniz, beşinci kez de dinletseniz, duymayan insana onu duyuramazsanız” sözlerini söylemiş. Başmüfettişler ise Şengün’ün böyle konuşarak, CD’nin içeriğine ilişkin itirazda bulunan Cumhuriyet Savcılarını sanıklar nezdinde tartışılır konuma soktuğu belirterek, bu sözün sanık vemüdafilerince bir çok kez savunma argümanı olarak kullanılmasına olanak sağladığına dikkat çekti.

DURUŞMA SALONUNDA BALBAY’A RÖPORTAJ iZNi VERDi

HSYK müfettişlerinin Şengün hakkındaki bir diğer tespiti ise Ergenekon kapsamında tutuklanan Mustafa Balbay’a verilen röportaj izni oldu. Müfettişler duruşma salonunda gazeteci Balçiçek Pamir’le Balbay’a mevzuata aykırı şekilde Şengün tarafından röportaj hakkı tanındığını söyledi. Müfettişler, “Yargılama sırasında, duruşma salonunda röportaj olmaz” dedi. beklenemez.”

Devlet hakareti savunma hakkı saydı

Rapora yansıyan çarpıcı satır başlarından bir tanesi ise Şengün’ün Ergenekon sanıklarının devlete yönelik yaptığı hakaretleri savunma hakkı kapsamında görmesi oldu. Başmüfettişler, “2008/209 ve 2009/191 esas sayılı Ergenekon dosyalarının yargılaması sırasında bazı sanık ve müdafilerinin günlerce savunma yapması ve savunma yaparkende savcılık makamı iledevlet kurumlarını alenen tahkir etmesi, eylemi Şengün tarafından savunma hakkı olarak kabul edilip hiçbir müdahale yapılmadı” dedi. Başmüfettişler 2008/209 esas sayılı Ergenekon dosyasında tutuklu sanık Veli Küçük’ün sorgusunun yapıldığı 15 Aralık 2008 tarihli oturumda ise Şengün’- ün aynı hassasiyeti göstermediğini ifade etti. Şengün’ün taraflı davrandığına işaret edenmüfettişler, “Şengün, müdahil Şebnem Korur vekili avukat Özkan Yücel’e adı geçen sanığa yönelttiği sorulara, aynı tavrı göstermediği ve sanık Veli Küçük’ün sorgusuna taraflı yönetimi ve sözleriyle engel olduğu açıktır” dedi.

bugün

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.