Esed'ın sağ kolu utanmadan Erdoğan'ı suçladı

Esed'ın sağ kolu utanmadan Erdoğan'ı suçladı

Cenevre 2'de Suriyeli bakandan Türkiye ve Başbakan Erdoğan'a çirkin suçlamalar geldi. Davutoğlu'nun yanıtı ise BM'den takdir gördü.

Üç yıldır devam eden ve 100 binden fazla kişinin ölümüne yol açan Suriye krizine çözüm arayışı için toplanan barış konferansı, Suriyeli bakanın Türkiye ve Başbakan Erdoğan'a yönelik ağır suçlamalarına sahne oldu. 

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Recep Tayyip Erdoğan hükümetini "teröristleri"barındırıp silahlandırmakla suçladı.

Bu suçlamaya dolaylı bir karşılık veren Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise "eli kanlı" diye nitelendirdiği Suriye rejiminin iktidarda kalma meşruiyetini yitirdiğini tekrarladı.

TÜRKİYE TERÖRİSTLERİ BARINDIRIYOR

Cenevre 2 konferansının İsviçre'nin Montrö kentindeki açılışında söz alan Suriye Dışişleri Bakanı Muallim yaklaşık yarım saat süren konuşmasında, ülkesindeki iç savaşın yabancı ülkeler tarafından körüklendiğini vurguladı.

Muallim, komşularını "ülkeyi ateşe atmakla" suçlarken, Türkiye hükümetini şöyle işaret etti:

"Eğer komşumuz, ihtiyacımız olduğunda yanımızda olsaydı, size anlattıklarım, Suriye'de olanlar aslında hiç yaşanmazdı. Ama Suriye'nin komşuları ya bizi sırtımızdan bıçakladı, ya da zayıf ve sessiz kaldılar. Suriye'yi yok etmek için uzun yıllardır yapılan planları uygulama emri aldılar. Erdoğan hükümeti olmasa bunların hiçbiri yaşanmazdı. Bu hükümet, kendi topraklarında teröristleri barındırıyor. Onlara, Suriye'ye karşı kullanacakları silah, eğitim veriyor. Ama besledikleri bu teröristlerin bugün kendilerini hedef aldıklarını görüyorlar."

Suriyeli bakan, Suriyeli muhalifleri ise "hain" ve "İsrail ajanı" olmakla suçladı.

 

DAVUTOĞLU'NDAN SERT YANIT: UTANMAZLIK!

Konferansa 13. sırada söz alan Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'de ve bölge ülkelerindeki 2 milyon sığınmacının durumuna dikkat çekerek, "Evet, topraklarımızda 8 bin Suriyeli terörist (!) çocuk doğdu" dedi.

Suriye hükümetinin kendisini savunma tarzını "utanmazlık" diye nitelendiren Davutoğlu,"Tarih onları çok kötü yargılayacak" diye konuştu. Davutoğlu ayrıca, 11 bin kişinin işkenceyle öldürüldüğü öne sürülerek ortaya çıkarılan fotoğraflara gönderme yaparak,Suriye rejimini insanlığa karşı suç işlemekle itham etti.

Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin her zaman Suriye halkının yanında olacağını söylerken, "eli kanlı" diye suçladığı Esed rejiminin iktidarını sürdüremeyeceğini söyledi.

Davutoğlu'nun konuşmasının ardından Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, yüz binlerce Suriyeli sığınmacıya kapılarını açtığı için Türkiye'nin "cömertliğine" teşekkür etti.

Ban, konferansın açılışındaki konuşmasında ise, ilk kez yüz yüze gelen Suriye yönetimine ve muhaliflere, sorunların üstesinden iyi niyetle müzakere ederek üstesinden gelmeye çalışmaya çağırdı.

KİMİN TERÖRİST OLDUĞUNU BİLİYORUZ'

İkinci Cenevre Konferansı'nda konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Suriye de 5 milyon terörist var. Teröristlere karşı scud füzesi atılıyor, bombalanıyor. Biz Suriye'de kimin terörist olduğunu biliyoruz. Rejimin yüksek temsilcileri bu yalanlarla insanları kandırabileceklerini düşünüyorlar. Bütün bu yalanlarla burada kalabileceklerini sanıyorlar ancak tarih onları çok kötü cezalandıracaktır. Bu suçları işleyenler cezasız kalmamalı."

'TÜRKİYE'DE 700 BİN MÜLTECİ VAR'

"Rejimin elinde birçok insan tutsak ve onlar işkence görüyorlar. 2 milyondan fazla insan, çocuklar ve kadınlar ülkesini terk etti. Ülkelerine yeniden gitmek istiyorlar. Türkiye de 700 bin mülteci var. Onlara kapılarımızı açmaya devam edeceğiz. Suriye'de devam eden savaş sona ermeli. Bu savaşın durdurulması gerekiyor."

'BU SUÇU İŞLEYENLER HESAP VERMELİ'

"Bizler korkunç 11 bin fotoğraf gördük. Nürnberg'den bu yana böyle korkunç işkence fotoğrafları görülmemişti. Bu katliam insanlığa karşı bir suçtur. Bu suçu işleyenler hesap vermeliler. Srebrenitsa katliamını işleyenler nasıl adalet önüne çıktıysa bunlar da adalet önüne çıkacaktır. Bugün tarihi bir gün yaşıyoruz. Bu konferans Suriyelilerin acılarını dindirmek için çok büyük bir fırsat."

'TÜRKİYE SURİYE HALKININ YANINDA OLACAK'

Suriye'nin Suriyelilere ait olduğunu belirten Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Suriye'yi daha parlak bir gelecek bekliyor. Türkiye bu süreçte Suriye halkının yanında olacaktır" dedi.

internethaber

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.