EURO 2016 Adaylık Dosyası Tamam

EURO 2016 Adaylık Dosyası Tamam

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası adaylık dosyasını UEFA'ya teslim etti.

İsviçre'nin Nyon kentinde UEFA Merkezi'nde düzenlenen dosya teslim törenine, Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, TFF Başkanı Mahmut Özgener, TFF Başkan Vekilleri Lutfi Arıboğan ve Servet Yardımcı ile TFF Yönetim Kurulu Üyesi Zafer Yıldırım, Milli Takımlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Levent Kızıl, TFF Genel Sekreteri Ahmet Güvener, TFF Genel Sekreter Vekili ve 2016 Proje Direktörü Orhan Gorbon, milli futbolcu Nihat kahveci ve Bayan Milli Futbol Takımı kaptanı Filiz Koç katıldı.


UEFA Milli Takım Turnuvaları Komitesi Başkanı ve UEFA Yönetim Kurulu Üyesi Gilberto Madail'in açılış konuşmasının ardından, sırasıyla Fransa, İtalya ve
Türkiye, adaylık dosyasını UEFA yetkililerine teslim etti.

TFF Başkanı Mahmut Özgener, 2 ciltlik adaylık dosyasının teslim etmeden önce yaptığı konuşmada Türkiye'nin adaylık sürecini anlattı. Özgener, Türkiye'nin ev sahibi olması durumunda, maçların 8 kentteki toplam 9 statta yapılacağını, bu kapsamda 7 yeni stadın inşa edilip, 2 stadın da yenileceğini kaydetti.

Özgener, "Bütün projeler, hükümet tarafından, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiği güvenceyle finanse edilecek. Bu 920 milyon avroluk finansman garantisi, vaadin ötesinde bir garanti" dedi.

Sözlerine, Başbakan Erdoğan'ın, UEFA Başkanı Michel Platini'ye gönderdiği, "Sayın UEFA Başkanı Michel Platini, 2016 Avrupa Şampiyonası'na aday olmak bizim için bir ayrıcalıktır. Türkiye, bütün adayların ne kadar güçlü olduğunun ve EURO 2016'nın her ülke için ne kadar önemli olduğunun farkındadır. Avrupa Şampiyonası, UEFA'nın bir ülkeye kazandırabileceği en önemli değerlerden biridir. Türkiye EURO 2016'ya tutkulu bir şekilde ev sahipliği yapmaya hazır durumda. Türkiye Cumhuriyeti adına size garanti edebilirim ki, kendimizi adadık, tutkuluyuz ve hazırız" mesajını okuyarak devam eden Özgener, şunları kaydetti:
"Eğer Türkiye EURO 2016'yı düzenlemeye hak kazanırsa, UEFA çok geniş ve dinamik yeni bir pazara sahip olacak. Sayısız etnik grup, din ve dil beraberce, uyumlu bir şekilde, nüfusu 70 milyondan fazla, yaş ortalaması 28 olan bir ülkede, bir arada yaşıyor. Türk halkı büyük bir aşk ve özveriyle futbola bağlı durumda. Türkiye'nin EURO 2016'ya ev sahipliği yapma hakkı kazanmasıyla UEFA farklı kültürleri bir araya getirmek ve desteklemek yolunda önemli bir adım atmış olacak.
Dosyanın resmi tesliminin ardından, adaylığımızın değerlendirme sürecinin artık sizin elinizde olacağını biliyoruz. 7 Nisan'da tekrar karşılaştığımızda, futbol kültürümüzü, dünyaca ünlü Türk misafirperverliğini, geleneksel ama modern toplumumuzu ve en önemlisi emsalsiz futbol tutkumuzu hissedeceksiniz. Tüm futbol ailesine, adaylığımızın sembolü olan Lale'den esinlenerek yapılmış şekerleri, Türkiye'de yapılacak olan Euro 2016 davetiyesi olarak takdim ediyorum. 16. yüzyılda Türkiye'de doğup Avrupa bahçelerine yayılan lale, bir ruhun filizlenmesi gibi yeni bir başlangıcın, çok kültürlü simgesidir. Bu Türk şekerleri, sizi 'benzersiz' bir Euro 2016 zevki yaşamanız için sizi heyecanlandıracak ve ikna edecek."

-DOSYALARIN İNCELENMESİ VE KARAR SÜRECİ-

İlk kez 24 takımın mücadele edeceği ve 1 ay boyunca 9 statta 51 maçın yapılacağı 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'na adaylık dosyası, 3 ay sürecek detaylı teknik analize tabi tutulacak. Bu süre zarfında, dosyaları, 100'den fazla teknik kritere göre inceleyecek UEFA, varsa açık noktaları, 19 Mart tarihinden itibaren adaylarla paylaşacak.
7-15 Nisan tarihleri arasında aday ülkelerde yapılacak son teknik toplantılarda, adaylık dosyasının açık noktaları değerlendirilecek. Buna ek olarak, ülkeyi ziyaret edecek UEFA yetkilileri, hükümetin ve kentlerin adaylığa desteği konusunda fikir sahibi olacak.

UEFA, aday ülkelerdeki teknik toplantıların ardından niteliksel bir değerlendirme raporu hazırlayacak ve bu raporlar, 29 Nisan'da aday ülkelere gönderilecek.
Aday ülkelere, UEFA Milli Takım Turnuvaları Komitesi'ne ve UEFA Yönetim Kurulu'na gönderilecek raporların tamamı, 14 Mayıs'ta UEFA'nın internet sitesi www.uefa.com'da kamuoyuyla da paylaşılacak.

28 Mayıs'ta İsviçre'nin Cenevre kentinde yapılacak oylama sonucu verilecek karar, UEFA Başkanı Michel Platini tarafından, televizyondan ve internetten TSİ 14.00'de canlı duyurulacak.

 

Etiketler :
Sporname