Fenerbahçe küme düşürülüyor!

Fenerbahçe küme düşürülüyor!

Federasyon savcıdan aldıkları bilgilerle planlarını netleştiriyor. Fenerbahçe'nin küme düşmesi kesin gibi!

İbrahim Seten'in yazısı

Bank Asya’ya düşmenin yanı sıra puanı da silinecek. Beşiktaş-Trabzon ise daha hafif sıyrıklarla atlatabilir.

TFF’ye yakın kaynaklardan sızanlar hiç iç açıcı değil

Bugünlerde nereye gitsem aynı sorulara muhatap oluyorum:

- Lig ne zaman başlayacak?

- F.Bahçe küme düşer mi?

- Beşiktaş ne olacak?

- Başka takım var mı?

- Avrupa’ya kimler gidecek?

Sersemletİcİ bir kafa karışıklığı var. Bunun da belgeler ortaya çıkmadan giderilmesi zor. Federasyon kaynaklarından araştırdım. Henüz herhangi bir belge görmediklerini ve sadece savcıdan aldıkları bilgilerle hareket ettiklerini bir kenara koyarsak eylem planları netleşmeye başlamış. Durum şu:

- F.Bahçe’nİn küme düşmesi kesin gözüküyor. Ve adı geçen takımların içinde en ağır cezayı onlar alacak. Sadece Bank Asya’ya düşmekle kalmayıp, puanları da silinecek. F.Bahçe’yi kâbus gibi bir dönem bekliyor maalesef.

DÜŞENLERE MÜJDE!

- Beşİktaş ve Trabzon da potada. Küme düşme ihtimalleri var. Ancak onlarla ilgili suçlamalar daha hafif olduğu için bu krizi birkaç sıyrıkla atlatabilirler.

- Süper Lig’in yeni takımı Mersin de Bank Asya’ya geri dönecek gibi gözüküyor. Soruşturma Bank Asya’ya inince orada da ortalık karışacak.

- SÜPER Lig kesin olarak 5 Ağustos’ta başlayacak. Soruşturmanın seyrine göre ağustosun son haftasını bile bulabilir ilk düdüğün çalınması.

- 3 takım küme düşerse öncelikle geçen sezon Bank Asya’nın yolunu tutan Bucaspor, Konyaspor ve Kasımpaşa Süper Lig’e dönecek.

iLK BOMBA UEFA’DAN

Federasyon, ligi erteleyip süre kazanacak. Avrupa’da ise ön elemeler başlıyor. UEFA yetkilerini kullanarak sırf ‘şüphe’den takımlarımızı men edebilir

4Kara haberci gibi oldum ama söylediklerim gerçekleşirse yeni bir soru gündeme geliyor.

- Türkİye’yİ Avrupa Kupaları’nda kimler temsil edecek? F.Bahçe ve Trabzon ceza alırlarsa, Avrupa Şampiyonlar Ligi hakkını kaybedecekler.

- Onların yerine ya Bursa ile G.Antep Şampiyonlar Ligi’ne gidecek.

- Ya da UEFA bu sezon Türkiye’nin Şampiyonlar Ligi temsil hakkını donduracak. Ki bu ihtimal oldukça düşük gözüküyor.

- Federasyon Başkanı Mehmet Ali Aydınlar’ın bugün Cenevre’de UEFA ile yapacağı toplantının ana gündem maddesi de bu.

KESİN KARAR VERİLECEK

TFF ligin başlamasını erteleyip soruşturmanın netleşmesini bekleyecek kadar zaman kazanacak. Ama UEFA’da ön elemeler başlıyor. Dolayısıyla Türk takımlarıyla ilgili kesin kararı UEFA verecek. İsterse “şüphe” üzerine istediği kadar takımı yarışmalardan men edebilme yetkisi var UEFA’nın. Ve Mehmet Ali Aydınlar’ın vereceği bilgiler doğrultusunda zurnanın zırt dediği noktaya gelinecek. İlk bombayı UEFA patlatabilir, hazırlıklı olun.

11 hafta kurgulanmış

Bİr belge geçti elime. Şike soruşturması sanıklarından birinin 150 sayfalık ifadesi. Telefon kayıtları ile bezenmiş ifadeyi acı içinde okudum. Ve F.Bahçe’nin 24. haftadaki Bursa-İstanbul BŞ maçından itibaren Süper Lig’i nasıl nakış gibi işlediğini, dizayn ettiğini gözlerim fal taşı gibi açılarak gördüm. Bursa’nın yarıştan kopması için İstanbul BŞ’li 4 oyuncuya 60 bin lira teşvik primi verilmesiyle başlayan hikâye Sivas-F.Bahçe maçıyla sona eriyor. Emniyet de uyumuyor. Ve birkaç kişinin hırsı yüzünden koskoca F.Bahçe camiası şike gibi büyük bir lekeyle karşı karşıya kalıyor. Yazık ki, 7 puanlık fark doğal sebeplerle kapanmamış. Öylesine şuursuzca kurgulanmış ve uygulanmış ki her şey, o telefon konuşmalarını görünce 18. şampiyonluğa sevindiğine utanıyor insan.

“O da şike yapmış, bu da şike yapmış” safsataları şu noktada ilgilendirmiyor beni. F.Bahçe camiasının, hangi değerlerin toplamı olduğuna artık karar vermesi gerekiyor. Eğer İslam Çupi’nin dediği gibi bu büyüklük başarıyla ölçülemeyecek, uhrevi bir büyüklük ise her F.Bahçeli’nin de öncelikle işlenen ayıbı kabul etmesi, kulübün alacağı cezaya razı olması, kenetlenmesi ve “Şikeyle gelen şampiyonluk yerin dibine batsın” demesi gerekir.

BU işin failleri hem yargı önünde hem de F.Bahçeliler’in vicdanlarında hesap versin. Bu satırları yazarken içim kanıyor. Ama gün “Bize bunu niye yapıyorlar?” diye sızlanıp komplo teorisi üretme günü değil. Gün aynaya bakıp yüzleşme günü. Maalesef!

Sıra G.Saray’a gelir mi?

Azİz Yıldırım geçen ay Mehmet Ali Yalçındağ’ın evinde düzenlenen yemekte Hasan Cemal’e 2006 yılındaki Denizli-F.Bahçe maçında şike yapıldığını iddia etmişti. Hani “Louis Vuitton” çantaların elden ele gezdiği, G.Saray’ın Denizli’ye teşvik primi yolladığı öne sürülen, F.Bahçe’nin son maçta şampiyonluğu kaybetmesine ve Adnan Polat’a başkanlık yolunun açılmasına sebep olan maç. Şimdi her F.Bahçeli “Tamam bizimle ilgili iddialar var. İyi de o maç ve o sezon ne olacak?” diye soruyor. Araştırdım:

- Mehmet Ali Aydınlar federasyonu herhangi bir başvuru yapılması halinde sözü geçen sezona yönelik soruşturma başlatmaya ve ortada herhangi bir ayıplı durum var ise gözler önüne sermeye hazır gözüküyor. Hatta bu soruşturmanın son 10 yılı kapsaması bile düşünülüyor. Bakalım yapabilecekler mi?

İstifalar peş peşe gelecek

F.Bahçe 104 yıllık tarihinin en ağır bunalımını yaşıyor. Şike cezası alınırsa yaşanacak utanç ve gelir kaybının yanı sıra kapıya dayanan borçlar var. F.Bahçe’nin toplam borcu yaklaşık 300 milyon dolar. Çoğu bankalardan alınan kredilerden oluşuyor. Ağustos ayıyla beraber bu kredilerin taksitleri geliyor. Yani iflas kapıda. Güçlü, güvenilir, gözü kara ve zengin bir F.Bahçeli başkan olmadan bu krizden çıkmanın imkânı yok. Ali Koç ve Nihat Özdemir gibi isimlerden de hayır beklemeyin. Çünkü Aziz Bey’le birlikte bütün yönetim kurulunun da hak mahrumiyeti alması söz konusu. Yani isteseler bile elleri kolları bağlı kalacak. Bana gelen bilgi şöyle:

- Bugünkü tahliye başvurusu reddedilirse Aziz Yıldırım, F.Bahçe Başkanlığı’ndan istifa edecek.

- Onu yönetim kurulunun istifası takip edecek.

- Olağanüstü genel kurul tarihi belirlenecek ve seçime gidilecek.

- Böylelİkle F.Bahçe’nin başkan adayları sahneye çıkabilecek. Geç bile kalındı zaten

VATAN

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.