FLAŞ: İsrail Hükümeti karıştı!

FLAŞ: İsrail Hükümeti karıştı!

Dışişleri Bakanı Livni'nin sert çıkışları Başbakan Olmert'i kızdırdı.

Davos'ta Dünya Ekonomik Forumu'nda gerçekleştirilen Gazze Paneli'nde İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'e sert çıkan ve oturumu terk eden Başbakan Recep Tayip Erdoğan, İsrail hükümetini de karıştırdı.

Başbakan Erdoğan'ın beklenmedik çıkışı karşısında şaşkına dönen İsrail hükümeti, konuyu Bakanlar Kurulu'nda ele aldı. İsrail Bakanlar Kurulu'nda konuyu görüşen hükümet üyelerinden Savunma Bakanı Ehud Barak ile Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, Türkiye'ye karşı hasmane tutumlarını sürdürdü.

İsrail Bakanlar Kurulu'nda yapılan gizli görüşmeleri İsrail Haretz Gazetesi'ne aktaran Livni, Türkiye ile Başbakan Erdoğan aleyhine lobi faaliyeti yürütmeye başladı. Livni, basına açık olarak ta, "Türkiye, İsrail'in yaptıklarına saygı duymalıdır" açıklamasını yaptı. Ancak Livni'nin gerek bakanlar kurulu toplantısında, gerekse basına açık açıklamalarında Türkiye'yi hedef alması Başbakan Ehud Olmert'i kızdırdı. Olmert, Dışişleri Bakanı Livni'yi sözlerinden dolayı uyardı ve Türkiye'ye karşı daha dikkatli bir dil kullanılmasını istedi. Livni'nin seçim propagandasını Türkiye aleyhtarlığı üzerinden sürdürmesinden bir çok bakanların da rahatsızlık duyduğu öğrenildi.

TONY BLAİR'İN ÇIKIŞI ŞOK ETKİSİ YAPTI

Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın Davos'ta Peres'e yönelik sert çıkışından sonra sarsılan İsrail hükümetine bir şok ta İngiltere Eski Başbakanı Tony Blair'den geldi. BM, AB, ABD ve Rusya adına Ortadoğu Dörtlüsü Özel Temsilciliği görevini yürüten İngiltere Eski Başbakanı Tony Blair'in açıklamasında Ortadoğu Barışı adına yapılacak temaslarda Hamas'ın da barış sürecine dahil edilmesi gerektiğini açıklaması İsrail'de şaşkınlıkla karşılandı.

Siyasi gözlemciler, Blair'in açıklamasının temsil ettiği ülke ve kuruluşlar adına yapıldığına atıfla dikkatle ele alınması gerektiğinde birleşiyor. ABD'nin Hamas'la görüşülmesine ve barış sürecine dahil edilmesine yeşil ışık yaktığı şeklinde yorumlanan Blair'in çıkışından rahatsızlık duyan İsrail hükümeti, politika belirlemekte zorlanıyor. Blair'in barış süreciyle ilgili Türkiye'nin tezlerini savunması üzerine konuyu Bakanlar Kurulu'nda şiddetli bir biçimde tartışan İsrail hükümet üyeleri, farklı açıklamalar yaparak şaşkınlıklarını dışa vurmaya başladı. Savunma Bakanı Barak, Blair'in açıklaması üzerine, "Hamas ile görüşemeyiz" dedi. Ancak diğer hükümet üyeleri herhangi bir açıklama yapmaktan kaçındı.(CİHAN)