Fotoğraflı ceza, hatalı parkı azalttı

Fotoğraflı ceza, hatalı parkı azalttı

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün, büyükşehirlerde önüne geçilemeyen hatalı park sorununa karşı geliştirdiği fotoğraflı ceza sistemi sonuç verdi.

Sistemin hayata geçirilmesiyle İstanbul'da 2007 yılında hatalı park yüzünden çekilen araç sayısı 200 binden 171 bine düştü. Uygulamada, yanlış yere park edilen aracın fotoğrafını çeken ekipler daha sonra plakaya ceza yazıyor.

Polis objektiflerine yansıyan hatalı park manzaraları 'bu kadarına da pes' dedirtiyor. Kimi 'park yasak' levhasının altına, kimi trafik ışıklarıyla dolu bir kavşağa, kimi ise işlek bir caddenin ortasına aracını park ediyor. Çekilen aracın sahibi ise artık 'Yanlış park etmedim' diye itiraz edemiyor. Çünkü polis önce fotoğrafı çekiyor sonra işlem başlatıyor. Sistem sayesinde İstanbul'da çekilen araç sayısı yıllık 200 binden 171 binlere düştü.

Türkiye karayollarında yaklaşık 16 milyon kayıtlı araç bulunuyor. Her yıl trafiğe 90 bin yeni araç çıkıyor. Araç sayısına göre otopark kapasitesinin yetersiz olması ise özellikle büyükşehirlerde hatalı park yapma oranını artıyor. Polis objektifine yansıyan kareler, şehir içinde şaşırtan park hatalarını gözler önüne seriyor. İlginç park hatalarının bulunduğu karelerde büyükelçilik araçları, resmî araçlar, okul servisleri ve ambulanslara kadar birçok araç hatalı park ederken görülüyor.

Polis, yanlış park durumunda önce fotoğraf çekiyor, ardından aracı çekiciye yükleyip otoparka götürüyor. Park ettiği yere geri döndüğünde aracını bulamayan vatandaş ise polisin çektiği fotoğrafı görünce hatalı park yapmadığını iddia ederek mahkemelere başvuramıyor. Polisin çekici işlemlerinde fotoğraflı sisteme geçmesiyle birlikte aracını hatalı park eden sürücüler böylece ceza yemekten de kurtulamıyor. Hatalı park sebebiyle aracı çekilen vatandaş, trafik cezasının yanında hem çekici için ayrı bir ücret ödüyor hem de otoparkta kaldığı süre kadar park kirası veriyor. İstanbul Trafik Vakfı'nın verilerine göre şehirde günde ortalama 500 araç çekiliyor. 2007, yılında 200 bin araç, 2008'de 183 bin, 2009'da 178 bin 2010'da ise 171 araç hatalı park nedeniyle çekildi. Yetkililer, fotoğraflı sistemin devreye girmesiyle vatandaşlardaki park bilincinin de artmaya başladığını ve bu nedenle çekilen araç sayısında yıllara göre düşüş yaşandığını ifade ediyor. Uzmanlar, hatalı park sayısının düşürülmesi için özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi şehirlerde otopark kapasitelerinin artırılması gerektiğine dikkat çekiyor. - Zaman -


Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.