Fukuşima'da sızıntı önlenemiyor

Fukuşima'da sızıntı önlenemiyor

Fukuşima nükleer santralinde meydana gelen felaketin boyutları büyüyor. Pasifik Okyanusu'na radyoaktif madde sızmaya devam ederken, çevreye yayılan radyasyon oranı artıyor. Santraldeki çatlaklar da hala kapatılamadı.

Japonya'da 11 Mart'ta meydana gelen depremin Fukuşima nükleer santralinde yol açtığı radyasyon sızıntısı devam ediyor. Radyoaktif madde sızıntısına yol açan çatlakları kapatma girişimleri ise hala sonuç vermedi.

 

Deutsche Welle'nin haberine göre, Uzmanların hafta sonu sentetik reçine ile çatlağı kapatmaya çalıştığı, ancak bu yöntemin henüz başarılı olamadığı belirtildi. İkinci reaktördeki çatlağı betonla kapatma girişimi de sonuçsuz kalmıştı. Yetkililer, nükleer santralin yakınında bulunan Pasifik Okyanusu'na radyoaktif madde akmaya devam ettiğini açıkladı.

 

Tesisteki çatlakların ve deliklerin kapatılmasının aylar sürebileceği belirtiliyor. Japon hükümet sözcüsü Yukio Edano, çalışmaların uzun zaman alabileceğini söylerken Japonya'nın nükleer krize karşı uzun bir mücadeleden kaçınmayacağını kaydetti.

 

Endişe büyük

Radyasyon oranının artması endişeleri de beraberinde getiriyor. Fukuşima nükleer santralinin işletmecisi Tepco firması, cumartesi günü yaptığı açıklamada, denize saatte 1000 milisievert (msv) radyasyon sızdığını duyurdu.

 

Uzmanların verdiği bilgiye göre, kısa süre içinde 500 milisievertin üzerinde radyasyona maruz kalmak kanser riskini artırabiliyor.

 

Nükleer santralin çevresinde yaşayanlar için daha fazla önlem alınması çağrısında bulunan çevre örgütü Greenpeace'den Wolfgang Sadik, ölçülen değerlerin "hayati tehlike" sınırında olduğuna işaret etti.

 

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu da zarar gören reaktörlerin durumuyla ilgili ilk elden bilgi almak için Japonya'ya iki uzman göndereceğini bildirdi. İki reaktör uzmanının Japon yetkililerle 4 Nisan'dan itibaren görüşmeler yapacağı kaydedildi.

 

İki çalışan ölü bulundu

Bu arada Fukuşima nükleer santralinde görevli iki kişinin öldüğü açıklandı. Nükleer santralleri işleten firma, 11 Mart'tan beri kayıp olan iki mühendisin tsunamide öldüğünü bildirdi. Görevlilerin cesetlerinin geçen çarşamba günü bulunduğu, ancak açıklamanın yeni yapıldığı belirtildi.

 

Mühendislerin, felaket yüzünden reaktörlerde başlayan tehlikeli aşırı ısınmayı önlemek ve soğutma sistemlerini yeniden başlatmak için, santralde kesilen elektrikleri tamir etmeye çalışırken hayatını kaybettiği kaydedildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.