Ve küme düşme kalktı!

Ve küme düşme kalktı!

Futbol Müsabaka Talimatı dün gece değiştirildi. Şike ve teşebbüse küme düşürme cezası FMT'den çıkarıldı.

Türkiye Futbol Federasyonu'ndan derbi arefesinde talimat operasyonu...

TFF internet sitesinde dün gece Futbol Müsabaka Talimatı'nın değiştirildiği belirtilerek yeni talimat yayımladı. Ancak eski uygulamaların aksine hangi maddenin ne şekilde değiştirildiğine ilişkin hiçbir bilgiye yer verilmedi.

'Puan silinmesi, ligden çıkarılma ve alt kümeye indirme ' başlıklı 24'üncü ve 'Müsabaka sonucunu etkileme ' başlıklı 25'inci maddelerde değişiklik yapıldığını ortaya çıkardı.

Buna göre; Eski talimatın 24/d'sindeki 'Bir müsabakanın sonucunu hukuka veya spor ahlakına aykırı şekilde etkileyen veya buna teşebbüs eden takımlar bir alt lige indirilir. Alt lig bulunmaması halinde bir yıl müsabakalara alınmazlar. Bir futbolcuya veya kulübe teşvik primi verilmesi de bu kapsamdadır ' ifadesi yeni talimatta hiç yer almadı.

25/4 maddesindeki 'Söz konusu ihlalleri gerçekleştirdiği tespit edilen kulüpler hakkında bu talimatın 24. maddesinin 'd' bendi hükümleri uygulanır ' ifadesi ise '(...) hakkında Futbol Disiplin Talimatı'nın 58. maddesi uygulanır ' olarak değiştirildi.

Bu operasyonla Müsabaka Talimatı'nda şike, teşvik ve ikisinin de teşebbüsüne verilecek küme düşme cezaları kaldırılmış oldu. Bu suçlarla ilgili cezalar için Futbol Disiplin Talimatı'nın 58. maddesindeki cezalar kaldı. Mehmet Ali Aydınlar döneminde TFF ile UEFA 58. maddenin değiştirilmesi için uzlaşmış ancak UEFA değişikliğin TFF Genel Kurulu tarafından kabul edilmesini istemişti. Genel Kurul'da bu değişiklik onaylanmamış, iki gün sonrasında Aydınlar istifa etmişti. Disiplin Talimatı'nın 58. maddesi için şike, teşvik ve teşebbüslerine doğrudan küme düşme cezası yerine kademeli ceza getiren bir taslak hazırlanmıştı.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.