G.Saray'da kalmak istiyor

G.Saray'da kalmak istiyor

Giovani Dos Santos, Galatasaray Televizyonu'nda Yayınlanan "Son Pas" Program'ının Konuğu Oldu. Dos Santos programda taraftarlardan gelen birçok soruya da cevap verdi.

G.Saray'da kalmak istiyor

Galatasaray'ın Meksikalı Oyuncusu Giovani Dos Santos, Galatasaray Televizyonu'nda Yayınlanan "Son Pas" Program'ının Konuğu Oldu. Dos Santos programda taraftarlardan gelen birçok soruya da cevap verdi.

-İlk geldiği günle son günler arasındaki periyodu bize anlatabilir mi?

Çok farklı bir ligden geliyorsunuz. Sonuçta İngiltere Ligi ve Türkiye Ligi birbirinden farklı ligler. Buraya geliyorsunuz, hemen adapte olunamıyor. Her geçen gün arkadaşlarınız daha iyi tanıma fırsatı buluyorsunuz. O yüzden normal. Ama ilk geldiğim zamanla şimdiki zamanı kıyaslarsam, mutlaka her geçen gün daha iyiye gittiğimi, hem Türkiye Ligi'ni hem arkadaşlarımı saha içinde daha iyi tanıdığımı düşünüyorum.

-Özellikle Kasımpaşa maçında gösterdiği performansla spor yazarları tarafından yere göğe sığdıralamadı. Dos Santos çok iyi bir maç çıkarmıştı. Eskişehirspor maçında da son yarım saat girdi, penaltı yaptırdı, oyunun seyrini değiştirdi. Dos Santos son iki maçtaki performansıyla  ilgili bir değerlendirme yapabilirmi Dos Santos?

Önce ilk maçla başlayalım. Kasımpaşa maçında sevdiğim, oynamaya alıştığım bir pozisyonda oynadım. Ve her zaman da söylediğim gibi adaptasyonum daha iyiye gidiyor. Arkadaşlarımı saha içerisinde daha iyi tanıyorum. Burada tabiki en büyük pay antrenman tempomu da her geçen gün daha iyiye götürmeye çalışıyorum, çalışmalarımı her geçen gün daha da arttırıyorum. Böyle olunca daha kolay adapte olunuyor ve performansım daha iyiye gidiyor.

-Galatasaray'ın çok etkili bir ofans hattı var. Galatasaray Teknik Direktörü ilk 11'i kurmakta kuşkusuz zorlanıyor. Futbolcuların yerleşmeleri konusunda zaman zaman farklı varyasyonlar deniyor. Bu konuda Giovani en rahat hissettiği yeri, neresi olarak belirtir?

Normalde önde bütün pozisyonlarda oynayabiliyorum. Ama daha rahat hissettiğim pozisyonu soruyorsanız genelde sağ taraf, forvet arkası. Bazı maçlarda sol tarafta da oynadım ama daha iyi hissettiğim pozisyonlar forvet arkası ve sağ taraf.

-Peki kendisi gibi yeni transferlerle ilgili neler söyleyecek. Hem Jo olsun hem de Neill olsun onların da performansı kendisi gibi her geçen gün artıyor. Takım içi saptamalarıyla ilgili bize bir kaç not aktarabilir mi?

İkisi de gayet kaliteli futbolcular. Bu kaliteyi de takıma getirdiklerini düşünüyorum. Takım için ikisi de çok önemli isim. Takıma çok katkılarının olduğunu düşünüyorum. Hem kaliteyi getirdiler hem de bir rekabet ortamını yarattılar. O yüzden kendilerinin gelmesinden dolayı çok mutluyum.

-Galatasaray, Giovani Das Santos dahil, Milli Takım'a birçok oyuncu verdi. Galatasaray gibi Milli Takım'a birçok oyuncu veren takımların performansı bir sonraki maçta düşüyor yorumuna katılıyor mu?

Tabiki biraz karışık bir durum. Bir futbolcu olarak sahaya çıktığınız zaman yüzde yüzünüzü vermeniz lazım. Ama Milli Takım'a gidiyorsunuz, oradan bir yorgunlukla dönüyorsunuz. Bu tip durumlar yaşanabiliyor. Ama ne olursa olsun bir futbolcu olarak sahaya çıktığınızda maksimumunuzu vermeniz gerekiyor.

-Milli Takım performansını da soralım. Kardeşiyle birlikte, Yeni Zellanda'yla karşı oynadı. Dünya Kupası'nda seyredeceğiz Giovani Dos Santos'u. Meksika Milli Takımı'ndaki performansıyla ilgili neler söylemek ister?

Milli Takım'da kardeşimle beraber oynamaktan dolayı çok mutluyum. Kendi performansıma gelince son maçlarda daha da iyiye gittiğini düşünüyorum. Meksika Milli Takımı olarak da daha iyiye gidiyoruz. Çünkü birkaç hoca değişikliği yaşandı ama şuan da biraz daha oynayacağımız formasyonu bulmuş durumdayız. O yüzden takım olarak, kendi performansım olarak her geçen gün daha iyiye gittiğimizi düşünüyorum.

-Türkiye Ligi'ne gelmeden önceki düşünceleriyle, oynadıktan sonra, şehirleri, statları gördükten sonra düşüncelerinde bir farklılık oldu mu?

Mutlaka çok kaliteli bir lig olduğunu düşünüyorum. Her takımın çok kuvvetli olduğunu düşünüyorum. Çok mücadeleci bir lig geçiyor. Her takımın bu kuvveti, bu gücü var. Onun dışında adaptasyon sürecine gelince dediğim gibi hem takım bazında, hem takıma alışma bazında hem de lige alışma bazında aynı süreçle devam ediyorum. Ve daha da adapte olduğumu düşünüyorum. Ama gayet kaliteli ve güçlü takımların olduğu bir lig.

-İspanya Ligi'ni, İngiltere Ligi'ni çok yakından biliyor, Türkiye Ligi'nin bir parçası. Bu anlamda çok kısa bir kıyaslama yapabilir mi?

Dürüst olmam gerekirse her ligin kendine göre zorlukları, kendine göre özellikleri var. O yüzden bu üç ligi de karşılaştırmak kolay değil.

-Ligde bu sene Galatasaray, Bursaspor, Fenerbahçe ve Beşiktaş şampyonluğu zorlayan takımlar. Rakiplere ve maçlara baktığında Galatasaray'ın şansını nasıl görüyor?

Şampiyonluğun kesinlikle bizim elimizde olduğunu düşünüyorum.  Diğer rakiplere bakmaktan ziyade kendi maçlarımıza bakmamız lazım. Her oynayacağımız karşılaşmayı bir final olarak değerlendirmemiz gerekiyor. Sonuçta bizim tek amacımız şampiyon olmak. Hem takım, hem teknik heyet hem yönetim hem de taraftar olarak amacımızı gerçekleştirmemiz gerekiyor. Bunun için de her karşılaşmamıza ciddi bir şekilde hazırlanmamız gerekiyor.

-Taraftarlardan birçok soru var. Genel olarak sorulan soru Türkiye'de mutlu mu?  İstanbul'u sevdi mi? Neler söyleyecek bu konuda?

İstanbul'da olduğum için çok mutluyum çünkü burada bütün insanlar çok sıcakkanlı. Aynı zamanda İstanbul inanılmaz güzel ve burada ne istiyorsanız bulabiliyorsunuz. Burada olmaktan ve yaşamaktan  dolayı çok mutluyum.

-Kendisinin önünde uzun seneler var. Galatasaray'da uzun seneler kalmak ister mi?  Geleceğe yönelik  bir planlama yaparsa Galatasaray bu planların neresinde?

Öncelikle şunu söyleyeyim. Burada inanılmaz mutluyum. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Şu anda tek amacım Galatasaray'da şampiyonluk yaşamak. Takımıma yardımcı olabilmek için elimden gelenin en iyisini yapmak istiyorum. Sorunuza gelirsek; bu sadece benim kararıma bağlı birşey değil. Sezon sonunda Tottenham ve Galatasaray kulüpleri konuşacak. Ama şu anda Galatasaray'da gerçekten çok mutluyum.

-Anladığım kadarıyla kendisi burada kalmak istiyor.

Kesinlikle kalmak istiyorum.  Burada çok mutluyum. Öncelikle şampiyon olalım daha sonra oturup konuşabiliriz bu konu hakkında. Ama ben kesinlikle Galatasaray'da kalmak istiyorum.

-Bir futbolcu olarak Galatasaray-Fenerbahçe rekabetini nasıl değerlendirir?

Galatasaray – Fenerbahçe derbisiyle ilgili muhakkak bir bilgim var. Türkiye'de ne kadar önemli bir derbi olduğunu biliyorum. Önümüzde de bir derbi maçı var. Derbi galibiyetinin hazzını duymak istiyorum.

-Taraftarlar Kaptan Arda Turan ile ilgili görüşlerini merak ediyor.

Öncelikle kendisi takımın kaptanı. Çok iyi bir karaktere sahip olduğunu düşünüyorum. Aynı zamanda inanılmaz iyi bir futbolcu.

-Ali Sami Yen Stadı ile ilgili düşünceleri neler?

Gerçekten Ali Sami Yen gibi bir statta böyle güzel taraftarın önünde futbol oynamak bir futbolcu için çok haz veren bir duygu. Özellikle bizim taraftarımıza baktığımızda 12. Adam gibi devamlı bizi destekliyorlar. Bu, bir takım için çok önemlidir. Onların önünde oynamaktan  dolayı çok mutluyum.

-Galatasaray forması altında ilk golünü attığında Abdul Kader Keita gibi benzer bir gol sevinci yapacak mı ya da kendine özel bir gol sevinci var mı?

Şu anda bilmiyorum ama Keita'nın gol sevinci gibi olmayabilir. Çünkü onun ki gerçekten çok özel bir gol sevinci.

-Peki farklı bir gol sevinci yapacak mı?

Genelde geçmişe bakılırsa gol attıktan sonra yaptığım çok özel bir gol sevincim yok.

-Transferinde önemli pay sahibi kim oldu? Haldun Üstünel mi Frank Rijkaard mı? Yoksa her ikisi de mi?

Transferimin gerçekleşmesindeki en önemli pay sahibi tabii ki sayın Frank Rijkaard'dır. Çünkü kendisi benim nasıl bir futbolcu olduğumu biliyor. Ben de onun nasıl bir teknik direktör olduğunu biliyorum. Beraber bir konuşmamız oldu. Galatasaray'a gelmemdeki en önemli pay sahibi Frank Rijkaard'dır.

-Neden kendisi 30 numarayı seçti?

30 numara sevdiğim numaralardan biri ama dürüst olmak gerekirse  bundan öncek giydiğim forma numaraları ve giymek istediğim numara 17 numaraydı. Ama burada başkası bu numarayı giydiği için 30 numarayı tercih ettim.

-Makedonya Taraftar Derneği'nden gelen bir soru var. Öncelikle kendisini Şampiyonlar Ligi'nde Galatasaray formasıyla görmek istediklerini belirtmişler. "Galatasaray'ın dünya çapında 100 milyondan fazla taraftarının olduğu bir kulübe geldiğini biliyor mu?"  diye bir soru sorulmuş kendisine.

Taraftar sayısına değinmek gerekirse; tabii ki Galatasaray'ın ne kadar büyük bir camia olduğunu ve ne kadar büyük bir kitleye hitap ettiğini biliyorum ama sayı olarak o kadar olduğunu bilmiyordum. Gerçekten çok etkilendim. Onun haricinde tabii ki şampiyon olup, Şampiyonlar Ligi'ne gitmek bizim de hayalimiz. Doğrudan Şampiyonlar Ligi'ne gidebilmek için şampiyon olmak gerekiyor. Her futbolcu gibi benim de hayalim de Şampiyonlar Ligi'nde forma giyebilmek.

-Kendisi Genç Milli Takımlar Dünya Şampiyonası'nda en değerli oyuncu seçilmişti. İngiltere'den bir seyircimiz "En potansiyelli oyuncu" demiş kendisi için. Bu özelliğin İngiltere Premier Ligi'nde çok fazla kullanamamasının nedeni neydi? Oradaki zorluklardan kısaca bahsedebilir mi?

Belki iki sebep olabilir. Bunlardan birincisi sakatlıklar. Tempomu artırmaya ve belli bir seri yakalamama sakatlıklar izin vermedi. Ayrıca hoca değişikliğinden de bahsedebiliriz. Ama ne olursa olsun sizin oynayıp oynayamayacağınıza karar vermesi gereken hocanızdır. Bana düşen sadece saygı göstermek.  

-Son olarak Galatasaray taraftarına mesajı neler?

Şampiyonluk yolunda bize destek vermelerini istiyoruz. Zaten bu zamana kadar desteklerini hiç esirgemediler. Onlara da teşekkür etmek istiyorum. Bu şampiyonluk yolunda sonuna kadar bizimle beraber olsunlar.

Kaynak: Galatasaray.org
 

Etiketler :