Galatasaray'a da teşvik!

Galatasaray'a da teşvik!

Aziz Yıldırım, Şekip Mosturoğlu ve Galatasaray Sportif Direktörü Adnan Sezgin arasındaki telefon trafiği, Fenerbahçe’nin, Trabzon maçı öncesi ezeli rakibi Cimbom’a teşvik verme girişimini olarak gösterildi.

Futbolda Şike soruşturması kapsamında tutuklanan Fenerbahçespor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın, ligte şampiyonluk iddiası bulunmayan ezeli rakibi Galatasaray’ın o dönemki yöneticisi Adnan Sezgin’den teşvik şikesi istediği, bu yönelik görüşmelerin teknik takibe takıldığı iddia edildi. ‘Silahlı örgüt kurmak ve yönetmek’ ile suçlanan Yıldırım’ın, kulüp içindeki muhaliflerini ‘dövdürelim’ dediği, Fenerbahçe-Ankara maçında Fener aleyhine teşvik girişiminde bulunduğu iddia edilen Trabzonsporluların isimlerin evini buldurarak tehdit ettirdiği de iddia edildi. Aziz Yıldırım’ın, maçların devre arasında hakemlere ‘penaltı baskısı’ yaptığı iddiası da teknik takibe takıldı.

Cimbom girişimi Yıldırım’a soruldu

Şike soruşturması kapsamında yapılan teknik takibe Fenerbahçe’nin ezeli rakibi Galatasaray’a teşvik pirimi verme girişimin de takıldığı ortçaya çıktı. Trabzonspor’la yapacakları maç öncesi Galatasaraylı yönetici ve futbolculara ulaşılmaya çalışıldığı belirlendi. Fenerbahçeli yöneticilerin, Ali Kıratlı ve Doğan Ercan aracılığıyla Galatasaraylı yönetici ve futbolculara ulaşmaya çalıştığı iddiası Aziz Yıldırım’a soruldu. Savcılık sorgusunda Yıldırım’a “10 Nisan 2011 günü ilimizde oynanan Galatasaray-Trabzonspor müsabakasından önce Galatasaray kulübü yöneticilerine ya da futbolcularına teşvik primi vermek amacıyla girişimde bulundunuz mu” sorusu yöneltildi.

Mosturoğlu, Sezgin’le buluşuyor

Fenerbahçe’nin Galatasarayfutbolculara ve yöneticilere şike için ulaşmaya çalıştığı iddialarına neden olan konuşmalardan biri, Fenerbahçe Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu ile Galatasaray Sportif Direktörü Adnan Sezgin arasında 5 Nisan 2011 günü yapılmış. Mosturoğlu’nun “Ne zaman müsaitsin” sorusuna Sezgin “Bu gün akşam üzeri olurum da abi, nasıl biz şimdi Trabzon maçı var 50 tane bizi bir görseler o... çocukları neler derler ya...” karşılığını veriyor. Mosturoğlu “Nerde istiyorsan orada görüşelim abi... Akşam saatlerinde... Onat’ın orada buluşalım mı? Avukat Onat var ya benim arkadaşım...” diyor.

‘Bakalım çok istekli geliyor...’

Adnan Sezgin’le yaptığı görüşmenin ardından Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ı arayan Şekip Mosturoğlu, konuşmanın içeriği ve buluşmayla ilgili bilgi veriyor. “Tamam başkanım saat 5’e aldı şimdi başkanım randevuyu... (...) buluşacağım arkadaşım” diyen Mosturoğlu’na Aziz Yıldırım “İyi peki bence de fazla şey yapma yapar mı yapmaz mı” karşılığı veriyor. Mosturoğlu “Bakalım çok istekli geliyor” deyince Yıldırım “Akıl verir mi yani bize” diye soruyor. Mosturoğlu’nun cevabı “Verir başkanım verir, verir bize verir” karşılığı veriyor.

Muhaliflere ‘dayak atın’ talimatı

Fenerbahçe Mali Genel Kurulu öncesinde Aziz Yıldırım’ın muhalifleri sindirmek için yaptığı bazı konuşmalar da şike dosyasına girdi. Yıldırım’ın 4 Mayıs 2011 günü Şekip Mosturoğlu’na “Daha iyi bunları yani bunları yapsınlar bunları atalım şeyin seyircinin içine... Bu şampiyonluk kaçarsa sebebi bunlardır diye... Ondan sonra uğraşsın dursunlar”, “Biz getiririz hepsini getirelim yığalım oraya tamam mı ... konuşmayı bırak kavga dövüş atsınlar dışarı bitsin gitsin” diyor.

Aziz Yıldırım’ın Tamer Yelkovan’la yaptığı bir görüşmede ise Yıldırım “Bunlar sağı solu arıyorlarmış ibra etmeyelim diye...” dediği, Yelkovan’ın da “Ha onlar...Hadi bakalım döveceğiz başkanım, yapacak başka bir şey yok yani... Zaten biz şeyi kurduk sistemi..” sözleri kayıtlara geçti.

Aziz Yıldırım: O verdiğimiz para vardı ya şeyle ilgili Galatasaray...

Aziz Yıldırım ile Tamer Yelkovan ve Serkan isimli kişi arasında geçen telefon görüşmesinde, Yelkovan’ın “Başkanım Semih Bey aradı da bir otuzbeş bin para istedi benden” dediği Yıldırım’ın da “Tamam ver (...) Bütün hepsini toparla nedir ne değildir... Şeyi de al İlhan’dan da nereye ne verilmiş hepsini çünkü sonunda bakacağız. Yani nereye ne verdik” diyor. Yelkovan da “Hepsini çıkardım zaten başkanım ben ...” karşılığı veriyor. Ayrıca Yıldırım’ın “Ben sırf şey için gidiyorum ya adama yani biz buraya aktarırsak sen bize ödeyecek misin ödemiyecek misin diye... Sen federasyona bizim durumumuzu da bir çıkar” dediği Yelkovan’ın “Çıkardım onu çıkardım” demesi üzerine Yıldırım’ın “Hafta içinde Kenan’ı ara... Perşembe günü falan de ki ‘o verdiğimiz para vardı ya şeyle ilgili Galatasaray... Onunla ilgili bize çekler versin... Tolgahan’a kullanırız yani” dediği iddia edildi.

Kime ne kadar prim verdik bir çıkaralım

Aziz Yıldırım ile aynı soruşturma kapsamında tutuklanan Tamer Yelkovan arasında geçen görüşmede Yıldırım, birden fazla takıma teşvik primi verdiklerini adeta itiraf ediyor. İşte o görüşme:

Yıldırım: ...şimdi geldim havaalanına indim şimdi gidiyorum eve

Yelkovan: ...hallettim başkanım işte dün... Ankara dan aradılar başkanım... Öbür hafta içinde 5’i veriyorlar aramışlar.

Yıldırım: ...beni beni aramışlar telefon.. 5 trilyon mu veriyorlar?

Yelkovan: ...5 trilyonu vereceklermiş.

Yıldırım: ...hangi maçlar ne prim verdik onları bir çıkaralım da... Bu İstanbul Büyükşehir maçını çünkü... Buca zor maç değil, şey değil onu artık onlarda biraz düşüm yapalım...

Yelkovan: Bugün saat 11’de şey var Nihat Özbağ gelecek bütün Onur monur herkes gelecek Serkan abi falan. Bütün inşaatçılar da gelecek burada toplantı olacak 11’de...

Göcek’e maç arası gözdağı

16 Nisan 2011 günü oynanan Fenerbahçe-Gaziantepspor maçının hakemi Hüseyin Göçek’in tehdit edilmesi dosyaya girdi. Maçın devre arasında Aziz Yıldırım’ın yönetici Murat Özaydınlı ile birlikte soyunma odası koridoruna gidip burada Göçek’i penaltı vermediği için tehdit ettikleri iddia edildi. Hakem Göçek olayı MHK Başkanı Oğuz Sarvan’a şu şekilde anlattı: “...devre arası işte sayın Aziz Yıldırım’la Murat Özaydınlı tünelin içinde bizi karşıladı... Murat Özaydınlı ‘sen ne yapamaya çalışıyorsun, penaltıları niye vermiyorsun, düzgün maç yönetsene’ dedi. Ondan sonra Aziz Yıldırım 2 metre arkasında duruyordu o da ‘pozisyonları akşam seyret dedi penaltı değilse ben şerefsizim eğer penaltıysa halkın önünde sen şerefsiz olduğunu söyleyeceksin’ dedi...”

Trabzon yöneticisinin adresini araştırtmış

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’a şike soruşturmasıyla ilgili olarak sorulan sorular arasında Trabzonspr eski yöneticisi İbrahim Hacıosmanoğlu ile ilgili olanlar dikkat şekti. Yıldırım, bir televizyon programında Fenerbahçe ile ilgili açıklamalar yapan Hacıosmanoğlu’nun adresinin bulunması için İlhan Ekşioğlu’na talimat vermiş. Ekşioğlu da Cemil Turan’a talimat veriyor. Ekşioğlu’na, Trabzon yöneticisinin adresini bulması için talimat veren Yıldırım bir yandan da kendisi Sinan Engin’i arayarak, “...buna sus diyecek kimse var mı yoksa biz mi susturacağız” dedi. Hacıosmanoğlu ile ilgili araştırma yaptığı tespit edilen Engin, Aziz Yıldırım’ı arayarak edindiği bilgileri aktardı. Yıldırım “Hayır yalnız ama işte bizden filan olduğunu söylemeyecek yani... ...istersen sen söylettirme biz kanuni yoldan halledelim tamam” “...hayır şimdi çağırır söyler şimdi bu havaya girer diyorlar...(...) paket yapacağız yani onu anladın” diye devam ediyor.

HASTANEYE KALDIRILDI

Sadri Şener gibi tutuksuz kalayım

ŞİKE soruşturması kapsamında tutuklanan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, dün gece kaldığı Metris Cezaevi’nde rahatsızlanınca Şişli Etfal Hastanesi’ne kaldırıldı. Yıldırım’ın avukatı Faik Işık gece hastane önünde yaptığı açıklamada, ‘’Böbreklerinde problem var, ciddiyetini koruyor. Daha ciddi bir hal aldı. Öyle kısa süreli bir tedavi değil daha ciddi uzun süreli bir tedavi gerektiriyor. Bu tedavi biraz uzun sürecek. Tutuksuz yangılanması için yeni talebimiz olacak” dedi. Aziz Yıldırım da dün öğleden sonra Fenerbahçe’nin resmi internet sitesinde yazılı bir açıklama yaptı.

‘Adli kontrol tedbiri’ olsun

Tahliye edilmesi durumunda haklarındaki iddialara karşı daha iyi savunma yapabileceğini belirten Aziz Yıldırım, kendisinin ve arkadaşlarının tutuklu olmasının kulübün savunma hakkını kullanmasını zorlaştırdığını savundu. Soruşturma sonunda aklanacağına olan inancının tam olduğunu belirten Yıldırım, “Soruşturma savcısı alınan ifadesinin ardından, Sayın Sadri Şener (Trabzonspor Başkanı) için ‘adli kontrol tedbiri uygulamasına’ karar vererek Sayın Şener’i tutuksuz yargılamak üzere serbest bırakmıştır. Şahıslarımıza ve bu bağlamda kulübümüze yönelik asılsız iddialara karşı kulübümüzün gerçek anlamda savunulabilmesi için soruşturma dosyasında daha önce yapılan adli kontrol hakkının, bizlere de tanınması hakkaniyete uygun olacaktır’’ dedi.

GAZETECİYE HABER TALİMATI

Gökçek’e Mesut Yılmaz’ı hatırlat

Aziz Yıldırım’ın spor yazarı A.M.’ye talimat vererek Ankara Büyükşehr Belediye Başkanı Melik Gökçek’i köşesinden tehdit etmesini istemesi de teknik takibe takıldı. Yıldırım “Bir de bu Ankaragücü bu Melih toplamış milleti 6 milyon Dolar demiş alacağımız var”, “Bir de ayrıca 2 milyon Dolar da prim vermiş... Tamam bunu yazın...”, “Yazın bir de diyin ki Fenerbahçe seyircisi taraftarı Mesut Yılmaz’ı sandıkta gömdük, Melih ile de bunun hesabını görürüz diyor de... Yaz seyirci ile taraftar de böyle söylüyor de... Seyirci içerisinde Melih’e karşı bir operasyon var de yani” ifadelerini kullandı. A.M. de “Tamam yazarım onu yazarım” dedi.

Colin Kazım ‘yatacak’ diye yaz

Aziz Yıldırım’ın spor yazarı A.M.’ye Fenerbahçe’den Galatasaray’a giden Colin Kazım ile ilgili de yazı yazdırdığı iddia ediliyor. A.M.’yi arayan Yıldırım “Şu şeyi yazsana ya bu Kazım’ın şey yaptığını sağda solda oyuncularla konuştuğunu ettiğini yaz. Trabzon’a karşı iyi oynamayacaklarını söylediğini yaz şunları tamam mı?” dedi. A.M.’nin yazacacağını söylemesi üzerine Aziz Yıldırım “Bu ibne o kaleciye şeye Ufuk’la Aydın’a söylüyormuş... Bunlara diyormuş oynamayalım falan diye... Yazın bakalım bir patlasın bakalım ne yapacaklar?” ifadelerini kullanmış. Yıldırım, spor yazarı A.M.’nin “Şimdi yazarım, ben yazarım” demesi üzerine “Oyuncuların bir kısmının kafasına bunu sokmaya çalıştıklarını falan yazın” diyerek yazıda olmasını istediği konuları da aktardı.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.