Gazprom’un başkanlığına getirilen isim..

Gazprom’un başkanlığına getirilen isim..

Gelecek Haziran ayında yapılacak olan başkanlık seçimleri için Gazprom petrol şirketinin eski bir istihbaratçı olan Varnig’e teklif götürdüğü öne sürüldü.

Gelecek Haziran ayında yapılacak olan başkanlık seçimleri için Gazprom petrol şirketinin Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in yakından tanıdığı eski bir istihbaratçı olan Alman Mattias Varnig’e teklif götürdüğü öne sürüldü.

Rusya Vedomosti gazetesinin haberine göre, Gazprom yetkililerinin ve Varnig’in konu ile ilgili açıklama yapmaktan kaçındığı, ancak Gazprom yetkililerinin Varnig’e başkanlık teklifinde bulunduğu Varnig’in de bu teklifi kabul ettiği ifade ediliyor.

Başkan adayları listesinin 30 Ocak Cuma gününe kadar duyurulacağı, adaylıkların ise Gazprom’un şimdiki başkanı olan Aleksey Miller tarafından 4 Şubat günü onaylanacağı bildirildi.

Demokratik Almanya Cumhuriyeti istihbarat örgütünün eski bir çalışanı olan Mattias Varnig 1991 yılından beri Rusya’da çalışıyor. 2005 yılına kadar Dresder Bank’ta farklı görevlerde çalışan Varnig, 2006 yılından bu yana Nord Stream’in yöneticiliğini yapıyor.