Gazze için hedef: 613milyon$

Gazze için hedef: 613milyon$

Birleşmiş Milletler, İsrail saldırılarında yerle bir olan Gazze'nin yaralarının sarılmasında yardımcı olmak üzere kampanya başlattı

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, 613 milyon dolar toplamayı hedeflediklerini vurguladı.

Bölgeyi ziyaret ettiği sırada gördüklerinin derinden sarsıcı olduğunu kaydeden BM Genel Sekreteri, insanların çok büyük ve acil yardıma ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Ban Ki Moon, toplanacak paranın ilaçtan temiz suya kadar insanların gereksinimlerini karşılamada kullanılacağını vurguladı.

Yardım kampanyasını Dünya Ekonomik Forumu zirvesinin yapıldığı Davos'ta başlatan Ban Ki Moon, daha kapsamlı ve uzun dönemli yardım çalışmaları için gerekli duyuruları daha sonra yapacaklarını açıkladı.

Birleşmiş Milletler'in insani yardımlardan sorumlu yetkilisi John Holmes da, örgütün İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik ablukasını kaldırmasını da istediklerini söyledi.

Holmes, sınır geçişlerinin açılmaması durumunda BM'nin planlarını gerçekleştirmesinin imkansız olduğunu vuguladı.

Gazze'de ise İsrail ordusu ile Hamas arasında sağlanan kırılgan ateşkesin bozulması yönündeki endişeler de giderek artıyor.

İsrail'e Gazze'den iki roket saldırısı düzenlenirken, Gazze'nin güneyine de hava saldırısı düzenlendi.

İsrail'in Gazze'ye aralık ayı sonunda başlattığı ve üç hafta süren saldırılarda 412'si çocuk olmak üzere 1,300 Filistinli hayatını kaybetmişti.

Saldırılarda tamamen yıkılan ya da ağır hasar gören evlerin sayısı ise 21 bin.

Çatışmalar sırasında 13 de İsrailli öldü.


Kaynak:Haber Kaynağı