Gazze İçin Maça Hazırlanıyorlar

Gazze İçin Maça Hazırlanıyorlar

Tüm dünya Gazze için seferber olurken, futbol dünyası da bu trajediye sessiz kalmadı ve bir yardım maçı için harekete geçildi.

İsrail'in ağır silahlarla saldırıp kadın-çocuk demeden öldürdüğü ve tarumar ettiği Gazze'de şimdi yaralar sarılıyor. Dünyanın çeşitli ülkelerinden sivil toplum kuruluşları ve halklar yardım seferberliği başlatırken, trajediye futbol dünyası da duyarsız kalmadı.

Saldırıların devam ettiği dönemlerde tribünlerde başlayan İsrail'e tepki çığlıklarına futbolcular da katıldı. İspanya'nın Sevilla takımında top koşturan ünlü futbolcu Frederic Kanoute'nin kupa maçında Deportivo de La Coruna'ya golünü attıktan sonra formasının altında, "Filistin" yazısı bulunan tişörtünü dünyaya göstermesiyle başlayan protesto hareketi, savaştan zarar gören insanlar için yardım maçı oynama projesine dönüştü. Acil yardım kuruluşlarının bile ateşkes ilan edilmesine rağmen Gazze'ye girmekte zorluk çektiği şu dönemde bütün imkanları zorlayarak ihtiyaç sahiplerine ulaşmaya çalışan Türk insanına futbolcularımız da katıldı. G.Saray'ın yıldız futbolcusu Arda Turan'ın, "Büyüklerimiz organize ederse Filistin'de mağdur olanlar için yardım maçı yapabiliriz." sözüne destek çığ gibi büyüdü.

Lincoln, Alex ve Carlos'tan destek geldi

Arda Turan'ın, 'Filistin'e yardım maçı' davetine Galatasaraylı takım arkadaşı Lincoln'ün yanında, Fenerbahçeli Alex ve Carlos da seve seve katılacaklarını söyledi. Filistin'de yaşananları çok iyi bildiğini belirten Lincoln, "Dünyanın hiç ihtiyacı olmayan bazı şeyler yaşanıyor Filistin'de. Arda'nın da dediği gibi bizim elimizden gelecek bir yardım varsa yaparız. Ben nereden geldiğimi çok iyi biliyorum ve elimizden gelen bir yardım varsa yapabilirim." açıklamasında bulundu.

Bu tür yardım maçlarını her zaman oynayabileceklerini ifade eden F.Bahçeli Alex de, "Arda'ya her zaman kapımız açık. Bize haber verirse, bu organizasyonda olmaktan gurur duyarız." diye konuştu. Roberto Carlos da aynı şekilde yardım organizasyonunun içinde yer alabileceğini belirtti.

Sivasspor Teknik Direktörü Bülent Uygun, maç takviminin uygun olması durumunda her türlü fedakarlığı yapmaya hazır olduklarını belirterek, bu yönde bir organizasyon düzenlenmesi halinde katılabileceklerini söyledi. G.Saray ve Milli Takım'ın efsane futbolcularından ve halen TRT'de yorumculuk yapan Hakan Şükür ise Gazze'deki insanlara yardıma seve seve koşacağını ifade etti. Eski Merkez Hakem Kurulu Başkanı (MHK) Mustafa Çulcu da bu anlamlı maçta düdük çalmaya hazır olduğunu dile getirdi.

Yardım maçı organizasyonu haricinde taraftarlar da, Filistin için güç birliği yapıyor. Sosyal içerikli mesajlarıyla ön planda olan Beşiktaş'ın taraftar grubu 'Çarşı', Türk Kızılayı Beşiktaş Şubesi ile birlikte yarın ligde oynayacağı Denizlispor maçı öncesi yardım kampanyası düzenledi. Maça gelecek taraftarlardan, BJK İnönü Stadı'nın gişelerine yerleştirilecek Türk Kızılayı kumbaralarında Gazze halkı için para yardımı toplanacak. Çarşı'nın lideri Alen Markaryan, Gazze halkının yaralarının sarılması ve acılarının hafifletilmesine katkıda bulunmak, Beşiktaş taraftarının Gazze katliamına karşı duyarlılık ve birlikteliğinin seslendirilmesi için Siyah-Beyazlı taraftarların kampanyaya mutlaka katılmasını istedi. Beşiktaş olarak her zaman savaşın karşısında durduklarını ifade eden Markaryan, "Kadınlar ve çocuklar gibi savunmasız insanların yaşadığı sıkıntılar bizi her zaman bir duruş sergilemeye yönlendirmiştir. Biz düzenleyeceğimiz bu kampanya ile Gazze halkının yaralarını sarmak istiyoruz." dedi.

NE DEDİLER?

Seve seve yardıma koşarız

Biz her zaman yardıma muhtaç insanların yanında olmuşuzdur. Maç takvimi açısından şu dönem bu organizasyonun yapılabilme olasılığı düşük gibi görünse de iyi bir takvim belirlenmeli ve proje mutlaka hayata geçirilmeli. Milli Takım maçlarının oynandığı ve liglere ara verildiği bir dönemde yapılabilir. Biz Allah'tan korkan insanlarız. O'nun rızasını alabileceğimiz her işe varız. Eğer bu doğrultuda bize de bir görev düşerse seve seve yardıma koşarız. Bülent Uygun, Sivasspor Teknik Direktörü

Üzerimize düşeni yapmalıyız

Filistin'de yaşanan olaylara toplumun hiçbir kesiminin duyarsız kalmaması gerekiyor. Yıllarca futbol dünyasının içinde yer almış biri olarak ben üzerime düşen her türlü görevi yapmaya hazırım. Filistin'de yaşayan insanlara az da olsa yardımda bulunmak onların acısına ortak olduğumuzu göstermek önemli. Bu yüzden Arda Turan'ın da dile getirdiği gibi küçük de olsa o insanlara yardım niteliği taşıyacak, gösteri maçları düzenlenebilir. Bu tür organizasyonlarda seve seve görev almak isterim. Hakan Şükür, TRT yorumcusu

Filistin bayrağı açacağım

Her zaman böyle bir maça hazırım. Maça ilk ben çıkmak istiyorum. Hatta eğer uygun görürlerse kaptan olarak da görev yapmak istiyorum. Bu fikir kimden çıktıysa gerçekten çok güzel ve anlamlı. Maç kısa zamanda oynansın. Fazla uzatmaya gerek yok. Önümüzdeki Eskişehirspor-Gaziantepspor maçında sahaya Filistin bayrağıyla çıkacağım. Bütün Müslüman kardeşlerim adına açacağım bayrağı. Her zaman yanlarındayız. El Saka, Eskişehirsporlu futbolcu

Gazze için göreve hazırım

Filistin'de yaşananlar gerçekten hepimizi derinden etkiledi. Orada yardıma muhtaç yüzlerce insan var. Yaralarının sarılmasını bekleyen çocuklar var. Buna duyarsız kalmak mümkün olabilir mi? Böyle bir organizasyonun elbette faydası olacaktır. Türk ve dünya futbolcularının böyle bir oluşum içinde olmaları beni çok sevindirdi. Bu anlamlı maçta ben de Gazzeli kardeşlerimiz için düdük çalmak isterim. Bu benim için büyük şeref olur. Seve seve bu oluşumda yer alırım. Mustafa Çulcu, Eski MHK Başkanı

Bu haber toplam 492 defa okunmuştur