Gazze Türkiye'nin milli meselesi

Gazze Türkiye'nin milli meselesi

Cumhurbaşkanı Gül'ün son kez başkanlığını yaptığı MGK toplantısında, İsrail'in Gazze'ye yönelik operasyonları da görüşüldü.

Görevini 28 Ağustos'ta Başbakan Tayyip Erdoğan'a devredecek olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün son kez başkanlık ettiği Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı yapıldı. Çankaya Köşkü'ndeki 1,5 saat süren ağustos ayı olağan toplantısı en kısa MGK toplantılarından biri oldu.

Gül'ün son kez başkanlık ettiği toplantıda, 12. Cumhurbaşkanı seçilen Tayyip Erdoğan da başbakan sıfatıyla son kez yer aldı. Görevini, 30 Ağustos'ta, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Atay'a devredecek Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Servet Yörük de MGK'ya son kez katıldı.

ÇÖZÜM SÜRECİ DEĞERLENDİRİLDİ

Toplantının ardından yapılan açıklamada ise MGK'nın ağustos ayı olağan toplantısında, halkın güvenliğini ilgilendiren hususların ayrıntılı olarak görüşüldüğü, alınmasına ihtiyaç duyulan ilave tedbirlerin gözden geçirildiği belirtilerek, 'Toplantıda, devam eden çözüm sürecinin sahadaki yansımaları da değerlendirilmiştir. Ayrıca, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin huzur ve güven içerisinde gerçekleşmiş olmasından duyulan memnuniyet dile getirilmiştir' ifadelerinde yer verildi.

IRAK, SURİYE VE TÜRKMENLER

Toplantıda, Irak'ta devam eden ve son günlerde yoğunlaşan çatışmaların Türkiye ve bölgeye yansımalarının müzakere edildiği kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

'Barış ortamının tesisi için Irak halkına ve yeni hükümet kurma çalışmalarına desteğimizin devam edeceği ifade edilmiştir. Bu ülkede tutulmakta olan Musul Başkonsolosluğumuz personeli ile Türkmen soydaşlarımızın durumları değerlendirilmiştir. Suriye'de devam eden çatışma ortamının Irak'taki olaylarla bağlantılı olarak bölgemizin güvenlik ve istikrarına yönelik etkileri ele alınmıştır.'

İNSANİ YARDIMLAR ARTACAK

MGK toplantısında, İsrail'in Gazze'ye yönelik operasyonlarının da görüşüldüğü belirtilen açıklamada, 'Meydana gelen ağır can kayıplarından duyulan derin üzüntü dile getirilmiştir. Bölgede sürdürülebilir bir ateşkesin, Gazze için uygulanan kısıtlamaların tamamen kaldırılmasıyla mümkün olabileceği belirtilmiştir. Ayrıca Gazze'ye yönelik insani yardımlarımızın artırılarak devam edeceği vurgulanmıştır' denildi.

GÜL'E TEŞEKKÜR EDİLDİ

Gül'ün, son kez başkanlık ettiği toplantıda, kurul üyelerine veda ettiği belirtilen açıklama, 'Sayın Cumhurbaşkanı bugün (dün) son defa başkanlık yaptığı Milli Güvenlik Kurulu'nun Anayasa ve kanunla verilen göreve uygun olarak devletimizin güvenliğine yaptığı katkıları takdirle karşıladığını belirtmiş ve kurul üyelerine veda etmiştir' ifadeleriyle bitti.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.