Gazze'yi kanatan İçindeki hainler

Gazze'yi kanatan İçindeki hainler

Gazze’deki felaketin çok büyük ve korkunç olduğunu söyleyen El-Kurd: “İsrail ile Bazı Filistinli Taraflar Gazze’ye Yardım Ulaşmasının Engelliyor”

Sosyal İşler Bakanı Kurd, Gazze'deki felaketin boyutlarının çok büyük olduğunu söyledi.

Filistin Enformasyon Merkezi

İsmail Heniyye başkanlığındaki Filistin hükümetine bağlı Sosyal İşler Bakanlığı, 18 aydır kuşatma altında tutulan ve 22 gün boyunca tarihin en barbar ve vahşi saldırılarından birine maruz kalan Gazze’ye dünyanın dört bir yanından gelen yardımları işgal yönetimi ile bazı Filistinli tarafların engellediğini belirtti.

Sosyal İşler Bakanı Ahmed el-Kurd dün (03 Şubat) yaptığı basın açıklamasında şöyle dedi: “Siyonist çete devleti Gazze’ye ambargo uygularken, bazı Filistinli taraflar da onun uyguladığı bu ambargoya ortak oluyorlar. Gazze’ye sadece tıbbi yardımlar ulaşabiliyor. Gazze halkı için gelen tonlarca gıda ve yüzlerce araç Ariş ve el-Avce’de bekletiliyor.”

Gazze’deki 1.5 milyon insan için dünyanın dört bir yanından gelen yardımlar Gazze’nin sınırında depolarda tutuluyor.

1300 kişinin şehit olduğu, 5 binden fazla insanın yaralandığı, binlerce evin yerle bir olduğu 22 günlük savaştan sonra Gazze halkı gıda, giyim, ilaç vb. temel insani gereksinimler konusunda ciddi sıkıntılar çekiyor.

El-Kurd açıklamasının devamında şöyle dedi: “Felaketin boyutu büyük. Burada şehit aileleri, yaralılar, evleri yerle bir olanlar, tarlaları tahrip edilip ürünleri yakılan ve işyerleriyle fabrikaları tamamıyla yıkılan insanlar var. Sosyal İşler Bakanlığı’na gelen ayni yardımlar bekletilmeden, zarar gören ailelere dağıtılıyor. Filistin hükümeti Gazze halkına gelen yardımları dört aşamada dağıttı. Birinci aşamada, evleri tamamıyla yıkılanlara 5 bin dolar, ikinci aşamada şehit veren ailelere 1200 dolar, üçüncü aşamada evleri oturmaya müsait olmayan ailelere 2500 dolar ve dördüncü aşamada yaralanan her bir kişiye de 600 dolar nakdi yardımda bulundu.”

El-Kurd, Filistin hükümetinin yakında binlerce Filistinli aileyi kapsayacak beşinci aşamaya da başlayacağını ifade etti.