Gediz Deltası'nı kurtarma projesi

Gediz Deltası'nı kurtarma projesi

Doğa Derneği ve dünyada pek çok sosyal sorumluluk çalışmasına imza atan Ben&Jerry's, dünyanın en önemli sulak alanlarından biri olan İzmir Kuş Cenneti Gediz Deltası için bir 'sosyal farkındalık' proje

"Donduramadığımız tek şey zaman; geç olmadan uyan" sloganıyla başlayan proje sürdürülebilir bir gelecek yaratmayı amaçlıyor:

Gediz Deltası Sosyal Farkındalık Çalışması'nı tanıtmak amacıyla İzmir Kuş Cenneti Ziyaretçi Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısına İzmir Kuş Cenneti Koruma ve Geliştirme Birliği Başkanı Nurgül Uçar, Doğa Derneği Başkanı Güven Eken, Ben&Jerry's Külah Elçisi (Marka Müdürü) Ceren Türkben Kaya katıldı. Toplantıda, doğanın yokoluşuna dikkat çekmek amacıyla doğadan ilham alarak "Uyan" isimli bir şarkı yapan ve klibini Gediz Deltası'nda çeken ünlü sanatçı Tarkan'ın da projeye destek verdiği belirtildi.

Toplantıda konuşan Doğa Derneği Başkanı Güven Eken, projenin Gediz Deltası için hazırlanan resmi yönetim planının dernek işbirliğiyle uygulanmasını sağlayacağını belirterek, İzmir Kuş Cenneti Koruma ve Geliştirme Birliği ile işbirliği içinde yapılacak çalışmalar sayesinde Gediz Deltası'nın sulak alanların korunması açısından dünyaya örnek olacağını kaydetti. Eken, Ben&Jerry's ile birlikte yapacakları "Gediz Deltası Koruma" projesiyle dikkatleri Gediz'e çekeceklerini ifade ederek, "Flamingo, pelikan, yüzlerce kuş türüyle iç içe yaşayan bu doğal alanı insanların fark etmesini, onları korumasını ve kıymetini bilmesini istiyoruz. Bu proje kısa vadeli değil, 15 yıllık kollektif bir emeğin doğaya geri döneceği kutsal bir proje. Gediz Deltası dünya ölçeğinde bir alan olması rağmen, dünya ölçeğinde tanınmıyor. Amacımız dünya ölçeğinde değeri olan bu alanı dünya ölçeğinde tanıtmak" diye konuştu. Projenin iki yıl süreceğini belirten Eken, proje kapsamında sosyal farkındalğı artırmak amacıyla Gediz Deltası ile ilgili bir tanıtım kitapçığı hazırlanacağını ve "Gediz Deltası" isimli bir web sitesi geliştirileceğini de sözlerine ekledi.

Ben&Jerry's Külah Elçisi (Marka Müdürü) Ceren Türkben Kaya ise, firmanın kurulduğu 1978 yılından bu yana dünyada pek çok sosyal sorumluluk projesine imza attığını belirtti. Kaya şunları söyledi: "Biz gezegeni kaşık kaşık da olsa kurtarabileceğimize inanıyoruz. Şimdi sıra Türkiye'nin en önemli sulak alanlarından biri olan Gediz Deltası'nda. Bunun için herkese 'Donduramadığımız tek şey zaman, geç olmadan uyan' diye çağrıda bulunuyoruz. Dünyanın ilk iklim nötr dondurması olarak, dünyada eşine az rastlanan bu doğal cennette Doğa derneği ile birlikte çalışmalar yürütecek olmaktan büyük heyecan duyuyoruz. Gediz Deltası'nda binlerce canlı türü yaşıyor. Delta şehir ile birleşirse yok olacak ve bu yok oluşa bir dur demek gerekiyor. Amacımız sosyal bir farkındalık oluşturarak Gediz Deltası için sürdürülebilir bir gelecek yaratmak."

Ben&Jerry's'in Adil Ticaret Sertifikası'na uygun üretilen Chunky Monkey dondurmasının satışından elde edilecek gelirin bir kısmını da projeye aktaracaklarını belirten Kaya, ayrıca bölgeye ekonomik katkıda bulunmak amacıyla Gedizli kadınların deltayla ilgili tasarlayacağı özel ürünlerin Ben%Jerry's'in mağazalarında satışa sunulacağını bildirdi.

İzmir Kuş Cenneti Koruma ve Geliştirme Birliği Başkanı olan Seyrek Belediye Başkanı Nurgül Uçar da, 2002 yılında kurulduklarını belirterek, "Önce kendi değerimizin bizim olduğunu fark edeceğiz ve bu cennetten hepimiz nasibimizi alacağız. Doğanın yok olduğunu farkettik ve herkese farkettirmek istiyoruz" dedi. Uçar, bu yıl planlarında deltanın tanıtımını sağlayacak bir festival düzenlemek olduğunu da sözlerine ekledi.


Kaynak:Haber Kaynağı