Genç Subaylar Çok Rahatsız...

Genç Subaylar Çok Rahatsız...

Ergenekon ve Balyoz sanıklarına avukat ücreti için destek toplamaya çalışan TSK Yardımlaşma Vakfı, genç subayların gönülsüzlüğünden sitem etti.

Ergenekon ve Balyoz sanıklarına avukat ücreti için destek toplamaya çalışan TSK Yardımlaşma Vakfı, genç subayların gönülsüzlüğünden sitem etti. Vakıf internet sitesinden yayınladığı mektupta bağış yapmayanların ileride yardım alma imkanlarının tehlikeye gireceği uyarısı yer aldı.

HÜSEYİN ÖZAY'ın haberi

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), Ergenekon ve Balyoz Operasyonları kapsamında tutuklanan ordu mensuplarına “hukuki” destek sağlanmasına ilişkin karar, ordu içinde rahatsızlığa yol açtı. 1 Mart’tan itibaren, haklarında dava açılan subay ve astsubaylara “avukat ücreti yardımı” yapma kararı alan TSK Dayanışma Vakfı, 30 liralık aidatı yatırmayan ordu mensupları için internet sitesinde bir duyuru yayınladı. Duyuruda, özellikle genç ordu mensuplarının, vakfa aidat yatırmakta gönülsüz davrandığına dikkat çekilerek, bu durumun kendilerini “kedere” boğduğu vurgulandı.

SİLİVRİ’YE HUKUKİ DESTEK KARARI

Genelkurmay Başkanlığı, 2010 yılının son çeyreğinde, sivil mahkemelerde haklarında dava açılan mensupları için bir “Hukuki Yardım Sandığı” oluşturulmasını kararlaştırmıştı. Bu karar kapsamında, Genelkurmay Başkanlığı bünyesinde sandık kurulmasına yönelik çalışmalara başlandı. Hukuki Yardım Sandığı’nın faaliyete geçip kaynak toplamasının uzun zaman alması üzerine aynı tarihlerde, TSK Dayanışma Vakfı da, “1 Mart 2011” tarihinden itibaren, ordu mensuplarına “avukatlık” desteği sağlanmasına ilişkin karar aldı. Ancak, bu karar ordu mensupları arasında rahatsızlığa yol açtı. 2011 yılı için toplanacak aidat bedelini 30 lira olarak belirleyen TSK Dayanışma Vakfı, aidatları toplamakta zorluk çekince, tüm ordu mensupları için bir duyuru yayınladı.

YANLIŞ DEĞERLENDİRME YAPANLAR

TSK Dayanışma Vakfı’nın Genel Müdürü Emekli Tümgeneral Hikmet Çelik tarafından hazırlanan ve vakfın  resmi internet sitesinde de yayınlanan duyuruda, ordu mensuplarının aidatları ödemekte “gönülsüz” davrandığına dikkat çekildi. Bu durumun kendilerine “kedere boğduğu” belirtilen duyuruda, tüm ordu mensuplarının gönül rahatlığı ile aidatlarını yatırması gerektiği belirtildi ve şöyle dendi: “Yanlış değerlendirmeler yapan bir kısım arkadaşlarımızın katkı payı yatırmaktan bağış ve yardım yapmaktan kaçındıkları ya da gönülsüzce davrandıkları gözlemlenmektedir. Benzeri yanılgı ve duygular içinde olan gençlerimizin yetersiz bilgi ve tecrübesizlikleri nedeniyle zarar görmeleri aileleri, mesai arkadaşları kadar bizleri de kedere boğmaktadır.”

37 MİLYON LİRA YARDIM YAPILDI

 Duyuruda, vakfın çalışmaları ve faaliyetleri hakkında da bilgi verilerek, 2010 yılı sonu itibariyle bugüne vefat ve maluliyet yardımı olarak toplam 2 bin 257 aileye 37 milyon liralık yardımda bulunulduğu kaydedildi. Duyuruda ayrıca, 1 Mart 2011 tarihinden itibaren başlanacak olan “hukuki yardım” hakkında da bilgi verildi.  Star

 

Etiketler :