Genç Subaylar RAHATSIZ Ama..?

Genç Subaylar RAHATSIZ Ama..?

Canları pahasına Güneydoğu'da çarpışan subaylar Albaylıktan emekli olurken bi KLİK'e üye olanların terfisi sanki otomatiğe bağlanmış gibi... İşte şok iddia?

"Genç Subaylar Rahatsız" manşeti en son 2003 yılında Ergenekon davasıdan tutuklu bulunan Cumhuriyet'in Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay tarafından dönemin Genelkurmay Başkanı Org. Hilmi Özkök'e 1960 darbesinde dönemin Genelkurmay Başkanı Org. Rüştü Erdelhun'un başına gelenleri hatırlatarak gözdağı vermek amacıyla atılmıştı.

O manşet bugün tekrar atıldı. Ama bir farkla. "Genç Subaylar rahatsız ama Ergenekonculardan..."

Taraf Yazarı Emre Uslu, Genç Subayların, Ergenekonculardan rahatsız olduğunu, Güneydoğu'da canlarını ortaya koyan subayların en son albaylıktan emekli edildiğini ama Ankara'da salon subaylığı yapanların Kuvvet komutanlığı için adının geçtiğini ifade etti.

Uslu, terfiler konusunda da çok çarpıcı bir iddiada bulundu: Bir klik'e üye olanların terfileri otamatiğe bağlanmış. Hızla yükseliyor...

İşte Emre Uslu'nun bugünkü röportajından ilgili bölüm;

GENÇ SUBAYLAR ERGENEKONCULARDAN RAHATSIZ

Ergenekon, Balyoz ve diğer davalar askeri nasıl etkiledi, siyasete bakışını, müdahale gücünü vs...


Ergenekon, Balyoz gibi davaların asker üzerindeki etkisi derin oldu. Aslında genç jenerasyondan binbaşı, albay seviyesine kadar konuştuğunuzda açıkça bu kesimin çoğunun dava sürecini desteklediğini görüyorsunuz. "Dinazorların başka türlü temizleneceği yoktu" diyen bir çok askerle konuştum ben. Ancak aynı askerler "biz kötü insanlar değiliz. Bu davalar zaman zaman kuruma saldırı aracına dönüşüyor, bundan da rahatsızız" da diyordu. Yani bir kurum aidiyeti üzerinden okuduklarında bu davalara karşı çıkıyorlar elbette...

Ya üst düzey komutanlarda?

Konuştuğum kaynaklarımın ifadelerine göre askerin içinde 28 Şubat'tan sonra generalliğe doğru bir "terfi tüneli" kazılmış.

Ne demek bu?


Şu şekilde açıklıyorlar: Biz Güneydoğu'da kendimizi parçalıyoruz, çalışırken terfi alamıyoruz, ama birileri sadece ve sadece bir kliğe üye oldukları için terfileri otomatiğe bağlamış, hızla yükseldi, yükseliyor. Ergenekon yapısı bu nedenle cazip hale geldi birçok düşük rütbeli subay için. Bakıyorsunuz general 23 yıldır Ankara'da hiçbir alan tecrübesi yok, adı kuvvet komutanı olarak anılıyor. Alanda savaşan kuvvet komutanı en fazla albaylıktan emekli oluyor. Özal döneminde benzer şey olmuştu.

Ne olmuştu?

Özal'ın emekliliğe zorladığı komutanlar askerin içindeki o "terfi tüneli"nin yapısını bozmuştu. Ordu içindeki klik o tüneli tamir etmeye çalıştı. Ancak o hamlesini kurumsallaştırmadı. Belki de kurumsallaştıramadı. Yani terfi tünelini bir defalığına sarstı sonra arkası gelmedi. Özal Ankara gazetecilerinin 'teamül' dediği esası itibariyle askeriyede Yoldaş Generaller için kurulmuş terfi tüneli sistemini kurumsallaştırmadığı için biz 28 Şubat'ı yaşadık. 28 Şubat ile o tünel yeniden onarıldı ve bu günlere geldik. Kendi devreleri dışarıda terörle boğuşurken bu tünele girebilenler güvenli ve hızlı bir şekilde geçiyor süreci. Bu da orduda Ergenekon ve Balyoz gibi cuntacı yapıların canlı kalmasını mümkün kılıyor zira o tünele girme hem güvenlik hem de hızlı terfi sağlıyor. Bundan sonra da benzer durumlar devam eder ta ki AK Parti hükümeti bu tüneli tamamen yıkacak kurumsal yapıyı kurana kadar.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.