Genel seçim sonuçları için çarpıcı tahmin AK Parti...

Genel seçim sonuçları için çarpıcı tahmin AK Parti...

Genel seçimler yaklaşıyor. Bir aydan genel seçim anket sonuçları diğer yandan ise seçim tahminleri. En çok merak edilen ise AK Parti'nin oy oranı...

Vatan gazetesi yazarı Okay Gönensin, Haziran 2015'te yapılacak olan genel seçim sonuçlarıyla ilgili tahminlerini bugünkü köşesine taşıdı.

"Seçime erken tahminler" başlığı attığı bugünkü yazısında Gönensin, AK Parti'nin çözüm süreci, Alevi açılımı, vergi affı, bedelli askerlik gibi projelerle genel seçimlerde oy oranını yüzde 50'yi geçebileceğini yazdı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı en son seçim anket sonuçlarını da köşesine taşıyan Gönensin, "AKP yüzde 48.5=51.5 bandında görünüyor. Bu sonucu veren araştırmalarda CHP yüzde 25, MHP yüzde 14 dolayında görünüyor" bilgisini paylaştı.

AK PARTİ MEŞRU YÖNTEMLERİ KULLANIYOR

İşte Gönensin'in erken seçim tahminleri...

"AKP ise siyasetin en doğal ve meşru yöntemlerini kullanmaya başlamıştır. Vergi affı, elektrik borcu af fi, bedelli askerlik gibi kararların seçmen tercihlerini etkileyeceği kesindir. Esnafın banka borçlarıyla, emeklilere tanınacak yeni imkanlar da gündemdedir.

Seçime kadar AKP'nin bunlara yeni uygulamalar eklemesi de ekonomik avantaj sağlayan her kesimde iktidar açısından olumlu tepkiler yaratacaktır. Siyasi planda Cumhurbaşkanı Erdoğan yoğun şekilde muhafazakar kesimlere yönelik konuşmalar yaparken Başbakan ve Hükümet de iki önemli siyasi konuda hareket halindedir.

Banış süreci, 6-7 Ekim krizinden kurtarılmış ve sürecin 2015 Nevruzu'nda son aşamaya geçmesi için çalışmalar yoğunlaştırılmıştır. Hükümet Aleviler için de çeşitli kararlar almıştır ve bunların birçoğunu yakın dönemde uygulamaya geçirmek konusunda açık bir irade göstermektedir.

HEDEF 2 MİLYON SEÇMEN

Cumhurbaşkanı seçiminde, sandığa gitmemiş olan yaklaşık 2 milyon kişilik bir AKPseçmeni vardır ve bunların tekrar sandığa getirilmesi için de AKP örgütünün yapacağı çalışmalar da önemli olacaktır.
Bu verilerin tümü AKP'nin oy oranının yüzde 50'nin üzerine çıkması ihtimalinin yüksek olduğunu göstermektedir.

Yüzde 50, AKP'nin genel seçimlerde elde ettiği en yüksek oy oranıdır ama Meclis'te anayasayı tek başına değiştirecek bir çoğunluk sağlamasına yetmemektedir. Bunun için gereken oy oranı yüzde 53 ve üzeridir.

ÖCALAN 3 KEZ SÖYLEDİ


Bu noktada HDP'nin seçime parti olarak mı yoksa bağımsız adaylarla mı gireceği hem seçimin matematik sonuçları hem de yeni siyasi ortamı belirlemesi açısından büyük önem taşımaktadır.
Seçimde HDP'ııin Meclis dışı kalmasına ve farklı bir güç oyununa yönelmesi tartışılırken de, Abdullah Öcalan'ın 'darbe mekaniği' sözü hatırda tutulmalıdır.

Ocalan 'darbe mekaniği' sözünü üç kez kullandı. Gezi olaylarından sonra, 17-25 Aralık operasyonundan sonra ve 6-7 Ekim Kobane eylemlerinden sonra söylediği 'darbe mekaniği' sözlerinin üçü de HDP'ye yönelik uyarılar olarak görülmelidir.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.