Genelkurmay Belgeleri'nde BÇG

Genelkurmay Belgeleri'nde BÇG

Postmodern darbenin alt yapısını oluşturan Batı Çalışma Grubu neydi, ne tür kararlar aldı, hangi kanun çerçevesinde kuruldu?

Belgeler, Çevik Bir 'in mahkemedeki ifadelerinin aksine Batı Çalışma Grubu'nun Genelkurmay Başkanlığı 'nın emriyle kurulduğunu gösteriyor. Belgedeki ifade aynen şöyle: TSK 'nın yasal yetki ve görevleri çerçevesinde ve Genelkurmay Başkanlığı 'nın emirleri ile karargah çalışması yapmak üzere teşkil edilmiştir.

Belgelerdeki en çarpıcı cümle ise şu: “TSK için, durumdan vazife çıkarmak ve gerekli tedbirleri almak da bir görevdir. Mevcut ve muhtemel tehditleri devamlı olarak izlemek ve değerlendirmek milli askeri sratejiyi oluşturmanın yanı sıra, en kötü senaryoyu tespit etmenin de temel noktasıdır.”

"BATI HAREKAT KONSEPTİ"

Belgelerde BÇG ve faaliyetlerinin anayasanın 1 ve 2.nci maddeleri ile bu maddelerin değiştirilemeyeceğini ifade eden 4.üncü maddesi ve İç Hizmet Kanunu'nun 35'inci ve İç Hizmet Yönetmeliği'nin 85'inci maddelerine göre yapıldığı vurgulanıyor. Belgelerde 'Türk Silahlı Kuvvetleri, yasaların kendisine verdiği vazife doğrultusunda giderek artan irticai faaliyetleri değerlendirmiş ve buna istinaden 'Batı Harekat Konsepti'ni oluşturmuştur ' deniliyor.

Belgede şu ifadelere de yer veriliyor: “Nasıl ki daha önce iç güvenlikle ilgili bir teşkilat yapmışsa, bu konsepte istinaden de irtica ile mücadele için, Batı Çalışma Grubu adı altında yeni bir teşkilat kurmuş ve bu teşkilat siyasal İslamın resmini oluşturmak için çalışmalarını ülke genelinde başlatmıştır.”

BATI ÇALIŞMA GRUBU NASIL KURULDU?

Belgelerde şöyle deniyor: “Nasıl ki daha önce iç güvenlikle ilgili bir teşkilat yapmışsa, bu konsepte istinaden de irtica ile mücadele için, Batı Çalışma Grubu adı altında yeni bir teşkilat kurmuş ve bu teşkilat siyasal İslam'ın resmini oluşturmak için çalışmalarını ülke genelinde başlatmıştır.”

Belgede atıfta bulunulan daha önceki teşkilat ise 'Güven Çalışma Grubu '. İlk kez Habertürk 'ün ortaya çıkardığı belgede “Bölücü terör örgütünün eylemlerinin 1992 'de ulaştığı boyut iç tehditte terörle mücadelede birinci öncelikli tehdit haline gelmiş ve Genelkurmay Başkanlığı 'nda Güven Çalışma Grubu kurulmuştur.” deniliyor. Yine bu belgeden anlaşılıyor ki 1992 'de terörle mücadelenin esaslarını ortaya koyan Harekat Konsepti 'ni hazırlayan kuruluş Güven Çalışma Grubu.

'Güven Çalışma Grubu ' için şöyle deniyor: “Bölücü terör örgütünün eylemlerinin 1992 'de ulaştığı boyut iç tehditte terörle mücadelede birinci öncelikli tehdit haline gelmiş ve Genelkurmay Başkanlığı 'nda Güven Çalışma Grubu kurulmuştur.”

Tıpkı Güven Çalışma Grubu gibi Batı Çalışma Grubu da Bakanlar Kurulu'nun 17 Eylül 1992 tarihli ve 92/3514 sayılı kararnamesiyle onaylanan ''M.G.Siyaseti'' belgesindeki 'iç ve dış tehdit 'e dayanak yapılarak kurulmuş. Kurulurken de 'İrtica birincil öncelikli tehdit ve bir devlet sorunu ' olarak algılanmış.

MİLLİ GÜVENLİK SİYASET BELGESİ

TSK 'nın 92 yılına ait Mili Güvenlik Siyaset Belgesi 'yle ilgili yorumu da ilginç: 'Bu döküman ömrü belli bir süre ile sınırlanmış bir belge olmayıp, gelişen siyasi, askeri ve sosyal olaylara bağlı olarak her yıl aralık ayında, ilgili kurum ve kuruluşlardan gelen öneriler kapsamında güncelleştirilen bir dökümandır. '

Batı Çalışma Gurubu 'nun kuruluşuyla ilgili Genelkurmay Başkanlığı 'nın belgelerinde şu ifadeler mevcut…

'Güven Çalışma Grubu gibi Batı Çalışma Grubu da Genelkurmay Başkanlığı 'nca yapılan durum değerlendirmesinde irtica birinci öncelikli tehdit haline gelmesinden sonra oluşturulmuştur. Bu husus ayrıca Milli Güvenlik Siyaset Belgesi 'ne de dahil edilerek MGK 'nın 31 Ekim 1997 tarihli toplantısında kabul edilmiş ve 413 sayılı kararla hükümete bildirilmiştir. Bu mücadele, cumhuriyet rejimimizin anayasada öngörülen esaslar doğrultusunda korunması ve kollanması mücadelesidir. Bu görev TSK İç Hizmet Yönetmeliği'nin 58/1'inci maddesinde vazifesi; Türk yurdu ve Cumhuriyeti'ni iç ve dışa karşı, lüzumunda silahla korumaktır. irticai faaliyetler, TSK tarafından değerlendirilerek 28 Şubat 1997 tarihinde toplanan MGK'da başlıca gündem maddesi olmuştur. Ancak bundan sonradır ki, TSK tarafından irticai faaliyetler iç tehditte, bölücü terörle aynı seviyeye, yani birinci önceliğe yükseltilmiş, ve bu durma bağlı olarak, yeni bir teşkilatlanma içinde Batı Çalışma Grubu oluşturulmuş ve faaliyete geçirilmiştir.

TSK, terörle mücadelenin hukuki sorumluluğu İçişleri Bakanlığı 'nda olmasına rağmen, iç tehditteki gelişmeler nedeniyle anayasal ve yasal görevlerinin gereği, kendiliğinden mücadelenin fiili sorumluluğunu üstlenmiştir. '

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.