Genelkurmay Silvan raporunu açıkladı

Genelkurmay Silvan raporunu açıkladı

Genelkurmay Başkanlığı, Silvan'da 13 Mehmetçiğin şehit olması olayında, hazırladığı raporu açıkladı

Genelkurmay Başkanlığı, Silvan'da 13 Mehmetçiğin şehit olması olayında, 1. Jandarma Komando Tabur personelinin görevlerini, verilen emirler çerçevesinde üstün bir cesaret, gayret ve fedakarlıkla yerine getirdiklerinin tespit edildiğini bildirdi.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada, 14 Temmuz 2011 günü Silvan bölgesinde cereyan eden ve 13 askerin şehit olması, 7 askerin de yaralanmasına neden olan terör saldırısıyla ilgili Genelkurmay Başkanlığınca yapılan soruşturmanın sonuçlandığını bildirdi.

Soruşturma sonucunda, ''1. Jandarma Komando Tabur personelinin görevlerini, verilen emirler çerçevesinde üstün bir cesaret, gayret ve fedakarlıkla yerine getirdiklerinin tespit edildiğinin'' belirlendiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Geçici Üs Bölgesi olarak tertiplenilen arazi kesiminin coğrafi yapısı ve bitki örtüsü bakımından askeri taktik prensiplerine uygun olup olmadığı, bölgedeki tertiplenmenin, mevzilenmenin ve dağılmanın taktik prensiplere göre yapılıp yapılmadığı, yeterli yakın emniyet, gözetleme ve ikaz tedbirlerinin alınıp alınmadığı, terörist ikazının alınmasından sonra, alınan ilave tedbirlerin yeterli olup olmadığı, helikopterlerin zamanında hazır olup olmadığı, insansız hava araçlarının zamanında bölgeye ulaşıp ulaşmadığı gibi konularda tereddütler oluşmuş, bu konuların açıklığa kavuşturulması amacıyla konu yargıya intikal ettirilmiştir.''

Genelkurmay Başkanlığının açıklamasında, konuya ilişkin olarak medyada yer alan bazı iddialara da cevap verildi.

''Çatışma sırasında uçak kullanılmamıştır. Birliğin dönüş hazırlığı yaparken pusuya düşürülmesi söz konusu değildir'' denilen açıklama şöyle:

''1. Jandarma Komando Taburu 'Geri emniyet birliği' değildir. Tam aksine, teröristi aramak, bulmak ve etkisiz hale getirmek üzere eğitilmiş ve teçhiz edilmiştir. Verilen görev doğrudur. Komando erleri, özel eğitim merkezlerinde 10 hafta süreyle yoğun bir eğitim almakta, bu eğitim tertip edildikleri birliklerinde de devam etmektedir. 10-13 Temmuz günlerini kapsayan devrede, Jandarma Komando Taburunun 1. Bölüğü 32 saat görev, 59 saat dinlenme; 2. Bölüğü ise 27 saat görev, 64 saat dinlenme yapmıştır. Bu şartlarda, bir komando birliğinin çok yorgun olduğunu iddia etmek mümkün değildir. Asker, gerektiği takdirde 40 kilogram yükle de yürüyebilir. Bu bir eziyet değil, yapacağı görevin gereğidir. Bu olayda, mevsim yaz olduğundan barınma malzemesi azdır ve sırt çantaları 23-25 Kg. arasındadır.

Profesyonelleşme kapsamında, sadece komando tugaylarının hedef alındığı ve bunun tamamlandığı müteaddit defalar kamuoyuna açıklanmıştır. Bazı gazetelerde 'Hiçbir şey yapılmadı' şeklindeki köşe yazıları hayretle karşılanmaktadır. Ancak, komando tugayları dışında, hem Kara Kuvvetleri Komutanlığında hem de Jandarma Genel Komutanlığında bazı komando birlikleri vardır. Bu birliklerde, komando eğitimi almış erbaş ve erler görev yapmaya devam etmektedirler. 1;inci Jandarma Komando Taburu da bunlardan birisidir.''

Çatışma sırasında etkisiz hale getirilen 5 teröristin arazide bulunamadığı, yoğun duman perdesi gerisinde çekilen teröristlerin, bu cesetleri de götürdükleri veya bir yere gizlediklerinin değerlendirildiği belirtilen açıklamada, ''Çatışma bölgesinin kontrole alınmayarak, basının girmesine fırsat verilmesi bir hata olmuştur. Bu tip olaylar hakkında yorum yapan kişilerin askeri taktik ve teknikler hakkında fikir beyan ederken, çatışma ortamı gerçeklerini dikkate alarak hassasiyet göstermeleri gerekir. Türk Silahlı Kuvvetleri, mevcut yasalar çerçevesinde, teröre karşı yürütülen mücadelede kendisine verilecek görevleri ne pahasına olursa olsun, artan bir kararlılık ve inançla yerine getirecektir.''

Genelkurmay Başkanlığı, Silvan'da 13 Mehmetçiğin şehit olması olayında, teröristlerin saat 14.18'de saldırıya başladığını, çatışma haberinin yoğunluk nedeniyle ancak saat 14.39'da üst karargaha bildirilebildiğini ve silahlı helikopter istendiğini, helikopterlerin uçuş öncesi yapılması zorunlu olan son kontrolleri kısa sürede tamamlanarak saat 15.45'te çatışma bölgesine ulaştığını bildirdi.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesindeki basın açıklamasında, Diyarbakır Valiliğince bölgelerindeki terörist eylemlerin artması üzerine Garnizon Komutanlığı olan 7. Kolordu Komutanlığından kolluk kuvvetlerini takviye etmesi talep edildiği belirtilerek, 9 Temmuzda Diyarbakır-Lice karayolunun terör örgütü mensuplarınca kesilerek 2'si asker 3 kişinin kaçırılması üzerine 7. Kolordu Komutanlığınca, bölgedeki kara kuvvetleri ve jandarma birliklerini kapsayan plan hazırlandığı bildirildi.

10/11 Temmuz gecesinden itibaren arazide tertiplenilerek kaçırılanların aranmasına başlandığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Bu faaliyet devam ederken 12 Temmuzda saat 19.30 civarında, Hazro Jandarma Karakol Komutanlığına teröristlerce silahlı saldırıda bulunulmuş ve bu saldırıda 3 askeri personel yaralanmıştır. Bu olay üzerine, 7. Kolordu Komutanlığınca uygulanan plan genişletilmiş ve Diyarbakır Vali Vekili'nin yazılı onayı alınarak bir kısım birlikler Hazro kuzeydoğusuna kaydırılmıştır. Bu kapsamda 10/11 Temmuz gecesinden itibaren Hazro bölgesinde belirli sürelerle görevlendirilmiş 1. Jandarma Komando Taburuna (1. ve 2. komando bölükleri ile) yeni görev bölgesine intikal emri verilmiştir. 51. Jandarma Komando Taburu, 13/14 Temmuz günü saat 21.00'den itibaren emniyetli bir bölgeye kadar araçla götürülmüş, müteakiben 5,5-6 kilometre mesafedeki görev bölgesine yaya olarak intikale başlamıştır. Yaya intikalde karşılaşılan güçlükler nedeniyle gecikme olmuş ve daha yakın bir bölgede 'geçici üs bölgesi' tesis edilerek tertiplenilmiştir.''

-BİRLİKLERE İKAZ MESAJI İLETİLDİ-
Teröristler arasında geçen telsiz görüşmeleri alınır alınmaz 1. Jandarma Komanda Taburu dahil tüm birliklere ikaz mesajının iletildiği belirtilen açıklamada, konuşmada geçen yerlerin çözümlenmesinin ardından saat 13.30'da 1. Jandarma Komando Taburunun yeniden bilgilendirildiği kaydedildi.

Teröristlerin geçici üs bölgesine saldırısının saat 14.18'de başladığı belirtilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

''Birkaç dakika sonra atılan el bombaları kuru otların tutuşmasına neden olmuş ve yangın rüzgarın da etkisiyle mevzilerimizi kapsayacak şekilde süratle yayılmıştır. Silah atışları ve el bombaları nedeniyle şehit olan personelin süratle yanan bölge dışına çıkarılması sağlanmıştır. Çatışma haberi, yoğunluk nedeniyle ancak saat 14.39'da üst karargaha bildirilebilmiş ve silahlı helikopter istenmiştir. Helikopter birliği, talebin ulaşması üzerine süratle pilotları çatışma hakkında bilgilendirmiş, helikopterin uçuş öncesi yapılması zorunlu olan son kontrolleri kısa sürede tamamlanarak saat 15.21'de Diyarbakır'dan kalkışları ve saat 15.45'te çatışma bölgesi üzerinde olmaları sağlanmıştır. Talebin alınması ile helikopterlerin çatışma bölgesinde bulunması arasındaki sürenin uygulama standartlarına uygun olduğu tespit edilmiştir. Çatışma bölgesinde genişleyen yangın ve 1. Jandarma Komando Taburu personelinin etkili karşı koyması sonucunda teröristler, saat 15.30 civarında teması kesmişlerdir.

Silahlı helikopterler bölgeye ulaştıklarında, yoğun duman nedeniyle teröristleri tespit edememiş ancak muhtemel kaçış istikametleri ateş altına alınmıştır. Takviye jandarma özel harekat timleri, bölgedeki yangın nedeniyle çevrede tertiplenmiş, öncelikle şehit ve yaralıların havadan tahliyesi sağlanmıştır. Çatışmanın bildirilmesiyle birlikte, plan gereği yakın bölgelerde ve arazide bulunan jandarma özel harekat, jandarma asayiş ve özel kuvvetler birlikleri gün içerisinde kaydırılarak bölge çember içerisine alınmış ve insansız hava aracı ile bölgenin kontrolüne başlanmıştır.''
 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.