Gizli tanık Poyraz deşifre oldu

Gizli tanık Poyraz deşifre oldu

Ergenekon davasında dün gün boyunca ifade veren ve savcılık tarafından sorgulanan gizli tanık Poyraz'ın kimliği deşifre oldu

Ergenekon davasında dün gün boyunca ifade veren ve savcılık tarafından sorgulanan gizli tanık Poyraz, duruşma başladığında sanıkları işaret ederek, "Bunlar benim peşimde. Zaten kalemimi de kırmışlar. Dün sesim ve görüntüm bozularak duruşmaya yansıtılmıştı. Bu uygulamadan vazgeçilmesini istiyorum. Açık kimliğimle konuşmak istiyorum." dedi.
 
Gizli tanık talep etti, orijinal görüntüsü duruşma salonundaki ekrana yansıtıldı. Sanıklar artık "gizli olmayan" tanık Poyraz'la yüzleşti, sesini duydu. Poyraz, "Bunlar zaten benim peşimde. Nasılsa kim olduğumu da biliyorlar. Ben kimseden kaçmıyorum, korkmuyorum. Zaten kalemim de kırılmış. Bildiklerini yapsınlar. Allah'ın verdiği canı sadece Allah alır. Öldürecekselerde öldürsünler" dedi.
 
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 29'u tutuklu 108 sanıklı Birinci Ergenekon Davası'nın 212. duruşması başladı. Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nin bitişiğinde bulunan büyük duruşma salonunda yapılan duruşmaya, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, emekli Tuğgeneral Veli Küçük, emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin'in de aralarında bulunduğu 19 tutuklu sanık katıldı. Bu davadan tutuksuz yargılanan başka suçtan tutuklu Semih Tufan Gülaltay ile başka suçtan hükümlü Sedat Peker de duruşmada hazır bulundu. Tutuklu sanıklar Alparslan Arslan, Hayrettin Ertekin, Seyhun Zaim, Mehmet Zekeriya Öztürk, Sevgi Erenerol ise duruşmaya gelmedi. 16 duruşmadan men edilen tutuklu sanıklar Erhan Timuroğlu, İsmail Sağır, Özkan Kurt ,Bedirhan Şinal ve 6 duruşmadan men edilen tutuklu sanık Osman Yıldırım da duruşmaya katılamadı. Mahkeme başkanı Hasan Hüseyin Özese duruşmada gizli tanık Poyraz'ın dinleneceğini belirtti.
 
HAKİM: DURUŞMA DEVAM EDERKEN SALONU TERK ETMEYİN
 
Mahkeme Başkanı Özese, duruşma devam ederken sanıkların salonu terk etmemeleri yönünde dün karar aldıklarını hatırlatarak, "Bu kuralı ihlal etmeyelim" diyerek sanıkları uyardı. Başkan Özese mazereti olanların dilekçe ile başvurmasını istedi. Söz alan sanık emekli albay Mehmet Fikri Karadağ, 'Tuvalete gitmek için dilekçe mi yazacağız?' diyerek tepki gösterdi. Sanık Karadağ'ın bu sözleri üzerine Başkan Özese, "Bizde bazen 2 bazen 5 saat heyet olarak burada oturuyoruz. Bizde sizinle aynı şartlarda oturuyoruz" ifadelerini kullandı.
 
GİZLİ TANIK POYRAZ: GÖRÜNTÜMÜN ORJİNALİNİ EKRANA YANSITIN
 
Başkan Özese, gizli tanık Poyraz'ın duruşma salonunun arkasındaki gizli tanık odasında hazır bulunduğunu belirtti. Sesi ve görüntüsü değiştirilerek duruşma salonunda bulunan ekrana yansıtılan gizli tanık Poyraz, bir talebi olduğunu söyleyerek, "Dün akşam oturdum karar verdim. Beni zaten tanıyorlar. Benim sesimin ve görüntümün bozulmadan orijinal halinin duruşma salonundaki ekrana yansıtılmasını istiyorum. Bunlar zaten benim peşimde. Nasılsa kim olduğumu da biliyorlar. Ben kimseden kaçmıyorum, korkmuyorum. Zaten kalemim de kırılmış. Bildiklerini yapsınlar. Allah'ın verdiği canı sadece Allah alır. Öldürecekselerde öldürsünler" dedi. Gizli tanığın bu talebi üzerine duruşmaya 10 dakika ara verildi.
 
TANIĞIN ORİJİNAL GÖRÜNTÜSÜ EKRANA YANSITILDI
 
Aranın ardından Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, gizli tanık Poyraz'ın sözlü beyanı üzerine sesi ve görüntüsünün orjinal olarak duruşma salonunda bulunan ekrana yansıtılmasına oybirliğiyle karar verildiğini açıkladı. Başkan Özese ayrıca haberlerde gizli tanığın adının açıklanmasına yasak getirdi. Bunun üzerine gizli tanık Poyraz, sesi ve görüntüsü normal olarak duruşma salonuna yansıtıldı. Duruşma, sanık Kemal Kerinçsiz'in gizli tanığa sorularını yöneltmesiyle devam ediyor.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.