Avrupa, GM için olağanüstü toplanıyor

Avrupa, GM için olağanüstü toplanıyor

Avrupa Komisyonu, Amerikan otomobil devi General Motors'un tesislerinin bulunduğu ülkeleri olağanüstü toplantıya çağırdı.

Komisyonun sanayiden sorumlu üyesi Günter Verheugen şirketin Avrupa konusunda izlediği çizginin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Bu açıklamalar, General Motors denetçilerinin, şirketin faaliyetlerini sürdürebilmesi konusundaki şüphelerini dile getirmesinin ardından geldi.

ABD'nin en büyük şirketlerinden biri olan General Motors, geçen 3 yıl zarfında 82 milyar zarar etti; bunun yaklaşık 31 milyar doları da 2008 yılında kaydedildi.

Şirketin, dün Amerikan Sermaye Piyasası Kurulu'na sunduğu 2008 yılı raporunda, küresel otomobil piyasasının toparlanacağı veya ciddi küçülme göstermeyeceği yönünde herhangi bir garanti olmadığı belirtildi.

ABD hükümetinden 30 milyar dolara kadar kredi talep eden şirket, son 27 yılın en kötü otomobil satışlarının yaşandığı ortamda bugüne kadar 13 milyar 400 milyon dolarlık federal kredi kullandı.

General Motors'un operasyonlarında tekrar eden kayıplar, ortaklıkta bulunduğu işlerde verdiği açıklar ve yükümlülüklerini karşılamak için gerekli nakdi karşılamayabileceği gibi konular denetçilerin kaygılarının artmasına neden oldu.

Şirket, sermaye piyasası kuruluna sunduğu raporda, geleceğinin; hükümetten kredi almayı hak etmek için Şubat ayında sunduğu faaliyetlerini sürdürebilme planını başarıyla uygulamasına bağlı olduğu vurguladı. Şirket, ABD İcra ve İflas Kanunu gereğince başvuruda bulunarak rahatlama yolunu seçmek zorunda kalabileceğini de belirtiyor.

Bunun da geçen yıl hızla düşen otomobil satışlarına son derece bağlı olduğu vurgulanan raporda, “Küresel otomobil piyasasının düzeleceğine ya da daha fazla kötüleşmeyebileceğine dair herhangi bir garanti bulunmamaktadır” ifadesi kullanıldı.