“Google, Âlimlerden Daha Âlim Görünüyor”

“Google, Âlimlerden Daha Âlim Görünüyor”

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, “Artık bir Google çıktı. Bütün âlimlerden daha âlim görünüyor. Ne sorsan Diyanet’ten daha fazla cevap veriyor. Bu yüzden insanlara bilgi yüklemek yetmiyor, o bilginin niteliği önemli” dedi.

 

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, “Artık bir Google çıktı. Bütün âlimlerden daha âlim görünüyor. Ne sorsan Diyanet’ten daha fazla cevap veriyor. Bu yüzden insanlara bilgi yüklemek yetmiyor, o bilginin niteliği önemli” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, İlim Kültür Sağlık Eğitim Çevre ve Sosyal Yardım Vakfı’nın yaptırdığı 'Bayrampaşa İslami İlimler Akademi Yurdu'nun açılışına katıldı. Açılışta Bosna Hersek Reis’ül Ulema’sı Hüseyin Kavazoviç ve İlkseç Kurucu Vakfı Başkanı Ali Ulvi Uzunlar ile çok sayıda kişi de hazır bulundu.

Törende konuşan Prof. Dr. Mehmet Görmez, “Bilgi, ilim denildiğinde elbette birinci özelliği ilim niteliği olmalıdır. Yoksa bilgisayarlar bizden daha âlim. Şimdi artık bir Google çıktı. Bütün âlimlerden daha âlim görünüyor. Ne sorsan Diyanet’ten daha fazla cevap veriyor size. Bu yüzden insanlara bilgi yüklemek yetmiyor. O bilginin niteliği önemli. Dinin bir ahlaka ve sorumluluğa dönüşmesi yeterli. O bilginin yaratıcısının rızasına götürmesi önemli ve o bilginin önümüzü aydınlatması önemli” diye konuştu.

Din bilgisinin sadece din için olmadığını söyleyen Mehmet Görmez, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu topraklarda din bilgisi, dünyayı tanımakta da önemli. Din Kültürü dersi sürekli tartışılıyor. Hâlbuki kavramsal anlamda din bilgisi olmayan bu kültür, türkülerini, şarkılarını bile anlamaz. Çünkü onların içerisindeki kültürler ve kavramlar da bu medeniyete ait kavramlardır. Onun için din bilgisi son derece önemlidir. Dünyamızı, tarihimizi anlamak için, geleceğimizi anlamak için de aynı şekilde önemlidir.”

Bugün İslam dünyasında herkesin içini burkan büyük zulümlerin, haksızlıkların olduğunu ifade eden Görmez, “Suriye’de, Afrika’da, Asya’da çok büyük zulümler oluyor. Bunların en büyük sebeplerinden bir tanesi de ilimsizlik. Bu bir cehaletliktir. Çünkü İslam, cehaletle birlikte yoluna devam etmesi mümkün olmayan bir din. İlimle özdeşleşmiş ancak ilimle aydınlatabilecek bir din. Bunları en iyi şekilde çocuklarımıza öğretmek gerekiyor” dedi.

Bosna Hersek Reis’ül Ulema’sı Hüseyin Kavazoviç ise, “Bugün, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in doğumu olmasından dolayı çok önemli bir gün. Sizin İslam değerlerinize sahip çıktığınızı görmek, bizleri heyecanlandırıyor” dedi.

Törende konuşmaların ardından akademi yurdunun açılışını yapan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, daha sonra binayı gezdi.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.