Gül:"Barışın öncüsü Mısır olsun"

Gül:"Barışın öncüsü Mısır olsun"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Dimitri Medvedev'in daveti üzerine 150 kişilik heyetle Rusya'ya gitti.

Rusya'ya giden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Bizim hiçbir ülkenin içişlerine karışmak gibi bir niyetimiz yok. Filistin'de birlik ve beraberliğin tesisinden yanayız. Filistin'de kalıcı bir barışın tesisi için öncelikli rol Mısır'ındır" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Dimitri Medvedev'in daveti üzerine 150 kişilik heyetle Rusya'ya gitti.

Gül, hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, "Ziyaretimiz sırasında enerji, askeri, teknik ve kültürel konularda önemli görüşmeler yapacağız" dedi. Türkiye'nin 2008 yılında Rusya Federasyonu ile ticaret hacminin 38 milyar dolara ulaştığını anlatan Gül, "Bunun önemli kısmı gaz ve petrol alanında yaptığımız ticarettir. İşadamlarımızın geçen yıl yaptığı yatırımlar 5 milyar doları bulmuştur. Rusya Federasyonu'nun kuruluşundan bugüne, Türk işadamlarını yatırımları 30 milyar dolara ulaşmıştır" diye konuştu.

"Türkiye kimseye baskı yapmaz"

Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile yaptığı ikili görüşmede, Türkiye'nin barış çabaları kapmasında Hamas'a yönelik bir baskı yapmasının gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine ise Gül, "Türkiye bu tür siyasi görüşmelerde kimseye baskı yapmaz. Mantıklı, rasyonel çözüm önerilerini tavsiye eder. Bu sadece barışın tesisi için doğru olanların anlatılması şeklindeki bir yöntemle yapılan telkinlerdir. Bizim hiçbir ülkenin içişlerine karışmak gibi bir niyetimiz yok. Filistin'de birlik ve beraberliğin tesisinden yanayız. Sayın Mübarek'e de bunları ifade ettim" diye yanıt verdi.

Türkiye'nin Filistin'de ulusal bir uzlaşı hükümeti kurulması için başından beri üzerine düşen vazifeleri yerine getirmeye çalıştığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, "Filistin'de kalıcı bir barışın tesisi için öncelik rol Mısır'ındır. Çünkü bir kere Mısır başından beri meselenin içinde aktif rol oynayan bir ülkedir ve Filistin'e komşudur. Mısır bölge barışı için büyük öneme sahiptir, güçlü bir siyasi yapısı ve etkisi vardır. Bu sebeple barış görüşmelerinin Mısır'ın önderliğinde yapılması çok önemlidir.
Türkiye bu konuda gereken bütün desteği vermeye hazırdır. Türkiye'nin bu alanda yardımcı rolü vardır" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, son zamanlarda Türk işadamlarının ve ihracatçıların Rusya gümrüklerinde yaşadıkları sıkıntıların hatırlatılması üzerine, de "Bu konuda en üst düzey yetkililerle görüşerek, kısa sürede çözüme gidilmesini sağlayacağız. Buralarda yaşanan sıkıntıları son verilmesi için gereken temaslarda bulunacağız" dedi.

Enerji Bakanı Hilmi Güler ve Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'in de yer aldığı işadamları ve gazetecilerden oluşan 150 kişilik heyetle Rusya Federasyonu'na giden Gül, bu ülkeyi ilk ziyaret eden ilk Türk Cumhurbaşkanı oluyor. Gül'ün Medvedev ile Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu arasındaki ilişkilerin yeni bir aşamaya doğru ilerlemesi, dostluk ve çok boyutlu ortaklığın daha da derinleştirilmesine ilişkin bir ''ortak deklarasyon'' imzalanması bekleniyor. Gül'ün, beraberindeki heyetle Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti'nin başkenti Kazan'ı da ziyaret edeceği ve Tataristan Cumhurbaşkanı Mintimer Şaymiyev ile görüşmelerde bulunacağı da bildirildi.Kaynak:Haber Kaynağı