Güneydoğu'da arılar sıcaktan telef oldu

Güneydoğu'da arılar sıcaktan telef oldu

Güneydoğu'da, son günlerde yaşanan bunaltıcı sıcaklar, bölgede bulunan arıların yüzde 90'ının telef olmasına sebep oldu. Aşırı sıcaklar nedeniyle arıları telef olan arıcılar büyük şok yaşıyor.

Arıların telef olmasının yanı sıra kovanlarda bulunan balın, peteklerde yavru arıların ölmesi ve aşırı sıcaklardan dolayı erimesinin kokmaya yolaçtığı bildirildi. Mevcut balın kullanılamayacağına işaret eden arıcılar balı dökmek zorunda kalacaklarını belirtirken, telef olan arılar nedeniyle afet yaşandığını ifade ettiler.

Yaşanan doğal afetten 200'den fazla arıcının etkilendiğini ifade eden Mardin Arıcılar Birliği Başkanı Mahmut Erol, arıcıların afet yasası kapsamına alınmasını istedi. Erol, başta Mardin olmak üzere çevre illerde de arı yetiştiriciliğiyle uğraşan bütün üreticilerin aynı sıkıntılarla karşı karşıya kaldıklarının altını çizdi.

Başkan Erol; Mardin'de aktif olarak geçimini arıcılık yaparak sağlayan ve birliğimize üyeliği bulunan 241 üyemizin hemen hemen hepsi, son günlerde yaşanan aşırı sıcaklar ve kum fırtınasının etkisiyle ellerindeki arıları kaybettiler. Telef olan Kafkas cinsi arılar, üreticilerimizi büyük bir zarara uğrattı. Bizler bu üreticilerimizin zaralarının ülkemizin tabii afet yasası kapsamına alınarak, tazmin edilmesini talep ediyoruz. Konuyla ilgili hasar tespit çalışmaları il tarım müdürlükleri görevlileri ve ilçe kaymakamlıklarının oluşturduğu ekipler tarafından tespit edilerek kayıt altına alınmaktadır. Bu kayıpların hemşerimiz olan Bakanımız Sayın Mehdi Eker tarafından dikkate alınmasını rica ediyoruz." diye konuştu.

Ayrıca, 15 kişilik ailesinin geçimini arıcılık yaparak sağladığını ifade eden Ahmet Yapıcı, 250 kovan arısından 170 tanesinin tamamen telef olduğunu anlattı. Geri kalan kovanların ise yüzde 40-50 civarında hasar gördüğünü dile getiren Yapıcı, yaşanan felaket ile ortada kaldıklarını anlattı. Yapıcı, "Telef olan arılar nedeniyle maddi olarak 45 bin TL zarar ettim. Kovanlarımda kalan ballar ise içinde ölen yavrular ve aşırı sıcaklardan erimesi nedeniyle hepsi de koktu. Kokan balları dökerek imha edeceğim. Devletten yardım bekliyorum." diye konuştu.

Bir diğer üretici Celal Yusufoğlu ise şöyle dedi: "Bir sezon boyunca uğraştığımız arılar ve üretimimiz tam sağım zamanında böyle bir felaketle karşı karşıya kaldık. Elimizde, avucumuzda ne varsa hepsi gitti. Yetkililerden destek bekliyoruz."

(CİHAN)

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.