Hacc'ın demiryolu Çinliler yapacak

Hacc'ın demiryolu Çinliler yapacak

Mekke-Medine arasını yarım saate indirecek 444 kilometrelik demiryolu projesi Çinli firmalara verildi. 1,8 milyar dolarlık projenin 2013’te tamamlanması bekleniyor.

Çinli firmalar milyarlarca dolarlık İslam’ın en kutsal şehri Mekke’ye tek raylı demiryolu ve Cidde üzerinden Mekke ile Medine’yi birbirine bağlayacak yüksek hızlı tren ihalesini kazandı. Suudi Arabistan’ın Çin büyükelçisi Yang Honglin Telegraph’a “Bu trenle hızlıca haccın kalabalığı taşınabilecek. Çin Demiryolları (CRCC), anlaşmayla ilgili olarak Suudi Arabistan yetkilileriyle görüşüyor” diye konuştu.

Proje kapsamında yapılacak 444 kilometrelik tren yolu Mekke Medine arasını yarım saate indirecek.

Projenin 2013’te tamamlanması bekleniyor. 1,8 milyar dolarlık anlaşmayla yapılacak demiryolu senede 5 milyon kişi taşıyacak.

İslam’ın en kutsal şehri Mekke’ye tek raylı sistem projesi de Çinli firmaya verildi.

Anlaşma Çin Demiryolları ve kutsal toprakların geliştirilmesi komisyonun başındaki Prens Miteb bin Abdülaziz arasında imzalandı.

Demiryolu hattı Mekke’yi, Mina, Arafe ve Muzdalife’ye bağlayacak.

Dört senede tamamlanması gereken projenin yüzde 35’lik kısmı bir sonraki Hac sezonunda açılacak. Saatte 20 bin yolcu taşıyacağı bildiriliyor.

Tek raylı sistemler, kalabalık şehirler için en ideal çözümlerden. Bu sistemde vagonlar tekerlek üzerine ya da manyetik olarak yükseltilmiş şekilde hareket ediyor.

Her sene milyonlarca Müslüman, İslam’ın 5 farzından biri Hac’cı ifa için Mekke’ye akıyor.

Yolculuğa maddi gücü yeten sağlıklı her Müslüman’ın hayatında bir kez bu farzı yerine getirmesi gerekiyor.

Çin ağırlığı artıyor

Demiryolu anlaşmaları Çin’in altyapı üstlenicisi olarak Suudi Arabistan’da artan rolünü de gözler önüne seriyor. Suudi Arabistan, önümüzdeki 5 yılda altyapı, eğitim ve yeni şehir projeleri için 120 milyar dolar bütçe ayırdı.

Çin Devlet Başkanı Hu Jintao, Suudi Kralı Abdullah bin Abdülaziz’e, “Çin-Suudi ilişkileri çok hızlı gelişti ve iki ülke başkanlarının karşılıklı ziyaretlerinde zirveye ulaştı” dedi.

Ülkenin devasa üretim ekonomisi büyük oranda Suudi Arabistan’dan ithal ettiği petrol ve petrol ürünlerine bağımlı.

Asya’nın ekonomik devi, sessizce ABD’nin Orta Doğu’daki bölgesinde sessizce ilerliyor.

Çin yetkililere göre, krallıkta Çinli 62 firma ve 15 bin işçi bulunuyor.

Suudi Arabistan’la ticari ilişkileri 2005’ten bu yana 2 kat arttı. Geçtiğimiz sene artış oranı yüzde 65 olarak gerçekleşti.